battery-squeeze-out-every-drop1

تا به امروز گوشی هایِ هوشمند در جهات مختلفی پیشرفت داشته اند؛ از حافظه رم گرفته تا حافظه داخلی، چیپست ها، کیفیت صفحه نمایش و هر چیزی که فکرش را بکنید. اما صنعت گوشی هایِ هوشمند در یک حیطه محجور مانده است و آن چیزی نیست جز بحث باتری. سالهاست که دانشمندان در حال کشف و ساختن باتری هایِ بهتر در آزمایشگاهها هستند، اما واقعیت این است که هنوز حتی یک مورد از آنها نیز به عرصه صنعتی پا نگذاشته اند.

اما گویا کم کم داریم به روزهایِ خوب برایِ باتری گوشی هایِ هوشمند نزدیک میشویم. امروز خبر رسیده است که بر اساس آزمایشات انجام شده، به زودی و تا سال آینده میلادی عمر باتری گوشی هایِ هوشمند حدأقل به 2 برابر افزایش پیدا خواهد کرد و از طرفی، اندازه باتری ها نیز به صورت بسیار محسوسی کاهش خواهد یافت.

کمپانی SolidEnergy که از قلب آزمایشگاه تخصصی MIT به پا خواسته است، پس از سالها سعی دارد صنعت باتری گوشی هایِ هوشمند را تا حدودی متحول کند. بر اساس آزمایش هایِ انجام شده، متخصصین این کمپانی باتری سازی موفق شده اند با جایگزین کردن ورقه هایِ فلزی لیتیوم به جایِ گرافیت، میزان بیشتری از یون هایِ لیتیوم را در حجمی بسیار کوچکتر از باتری هایِ سنتی گوشی هایِ هوشمند جای دهند، که پیشرفت بسیار بزرگی است.

SolidEnergy

آقایِ Qichao Hu، مدیرعامل کمپانی SolidEnergy و سرپرست گروه تحقیقاتی این شرکت در کنفرانس خبری معرفی باتری هایِ نسل جدید برایِ گوشی هایِ هوشمند اینچنین توضیح میدهد:

ما توانسته ایم باتری هایی بسازیم که با نصف حجم باتری هایِ امروزی همان میزان شارژدهی را برایِ کاربر فراهم میکند. به عبارتی، اگر بخواهیم حجم یک باتری 3000 میلی آمپر/ساعتی را در نظر بگیریم، با این فناوری جدید و با همان اَبعاد میتوانیم باتری هایی با حجم 6000 میلی/آمپر بر ساعت برایِ گوشی هایِ هوشمند تولید کنیم.

بر اساس پژوهش هایِ انجام شده، باتری هایِ جدید کمپانی SolidEnergy از همان میزان مقاومت در برابر آتش سوزی، گرما و حتی زمان شارژدهی و بازده مصرف با باتری هایِ لیتیوم یون بهره میبرند و از این حیث هیچگونه تفاوتی بین نسل قدیم و جدید نیست؛ اما سوال اصلی اینجاست که با توجه به حوادث به وجود آمده برایِ باتری هایِ لیتیوم یون، آیا میتوان به باتری هایِ جدید ساخته شده توسط SolidEnergy اعتماد کرد؟

مدیرعامل کمپانی SolidEnergy در این باره توضیح میدهد که آنها نهایت تلاش خود را کرده اند تا باتری هایِ نسل جدید این کمپانی از امنیت بیشتری نسبت به باتری هایِ نسل قبل برخوردار باشند، اما همچنان این امکان وجود دارد که از بین هزاران هزار گوشی هوشمند، برخی از گوشی ها با توجه به شرایطی که کاربر این وسیله هوشمند را در آن قرار میدهد مشکلاتی فراهم کنند؛ که البته کمپانی هایِ گوشی سازی موظف هستند قبل از عرضه دستگاههایِ خود، آنها را در خط تولید تحت شرایط ویژه نیز مورد تست و بررسی دقیق قرار دهند تا کاربر نهایی با آسیب ها و ضررهایِ احتمالی مواجه نشود.

کمپانی SolidEnergy اُمید دارد تا نوامبر سال جاری میلادی از باتری هایِ جدیدش در پهبادهایِ تجاری بهره گرفته شود و مدیرعامل این کمپانی خاطر نشان میکند که تا اوایل سال آینده میلادی این باتری ها در گوشی هایِ هوشمند استفاده خواهند شد. از این رو، SolidEnergy فضایِ بیشتری را برایِ خط تولید خود در نظر گرفته است و برایِ همکاری با تمام شرکت هایِ بزرگ گوشی سازی دنیا، من جمله سونی موبایل اعلام آمادگی کرده است.

منبع: