IMG_20151225_193333
یکی از قابلیت هایی که در بسیاری از گوشی های اکسپریا آن را مشاهده میکنیم، قابلیت حذف نویز اضافی میکروفون در حین تماس است. این قابلیت در بخش Call در تنظیمات گوشی های اکسپریا و با نام Microphone noise suppression وجود دارد که با فعال کردن آن، هنگام تماس صداهای اضافی در پس زمینه کاهش می یابد.

این گزینه که تقریبا در بسیاری از گوشی های اکسپریا وجود دارد، در عین تعجب از منوی گوشی های خانواده Z5 حذف شده است. ما در ابتدا از حذف این گزینه در گوشی های خانواده Z5 کاملا متعجب شدیم اما به نظر میرسد سونی این قابلیت را به صورت پیشفرض در سری Z5 فعال کرده و امکان غیر فعال سازی آن نیز وجود ندارد.

شاید حذف این گزینه از تنظیمات و فعال سازی آن به صورت پیش فرض زیاد تعجب آور نباشد، اما چیزی که ما را شگفت زده کرد عملکرد خارق العاده حذف کننده نویز میکروفون در حین تماس هاست. این قابلیت در اکسپریا Z5 Premium و در بررسی ما به حدی در حذف صدای پس زمینه قوی بود که ما را کاملا غافلگیر کرد.

حذف کننده نویز میکروفون به حدی در این گوشی قوی است که اگر در حین تماس، گوشی خود را چند سانتی متر از دهان خود دور کنید به سختی صدای شما به طرف مقابل میرسد. این قابلیت آنجا بیشتر خودنمایی میکند که شما در یک خیابان شلوغ و یا یک محیط پر ازدحام با گوشی خود صحبت میکنید! در اینجاست که هیچ صدایی جز صدای شما به طرف مقابل نمیرسد به طوری که طرف مقابل تماس احساس میکند شما در یک اتاق خلوت و در محیطی کاملا ساکت در حال صحبت هستید!

برای درک بهتر عملکرد حذف کننده نویز میکروفون ما یک فایل صوتی که به بوسیله Call Recorder ضبط شده را برای شما آماده کردیم. در این فایل صوتی، گوشی را در ابتدا به بلندگوی لپ تاپ که در حال پخش موزیک است نزدیک میکنیم و بعد از چند ثانیه، با اینکه موزیک همچنان در حال پخش است گوشی را حدود 10 تا 15 سانتی متر از بلندگوی لپ تاپ دور میکنیم. میزان حذف صدا به حدی است که کمتر کسی تصور میکند موزیک همچنان در حال پخش باشد!

نکته ای که در اینجا قابل ذکر است اینکه این ویژگی تنها در اکسپریا Z5 Premium و آنهم در فریمور برخی مناطق خاص مشاهده است. حذف نویز میکروفون قابلیتی است که در بسیاری از گوشی های اکسپریا از جمله هر سه گوشی خانواده Z5 وجود دارد اما هیچ کدام تا به این اندازه در حذف صدای پس زمینه قوی عمل نمیکنند!

ما هنوز نمیدانیم که چرا این ویژگی به صورت پیش فرض در گوشی های این خانواده فعال شده و امکان غیر فعال سازی آن نیز وجود ندارد. حتی نمیدانیم که چرا میزان حساسیت این قابلیت در گوشی های مختلف سری Z5 متفاوت است اما اینگونه میتوان حدس زد که سونی این ویژگی را با حساسیت های مختلف آزمایش کرده است.

حساسیت بالای حذف کننده نویز میکروفون در حین تماس هر چند که تجربه ای فوق العاده را در حین تماس ها برای شما رقم میزند اما میتواند در برخی اوقات کمی هم مشکل ساز باشد. در مواقعی که شما در حین تماس میکروفون گوشی خود را 4-5 سانتی متر از دهان خود دور کنید صدای شما به سختی به طرف مقابل میرسد! به نظر شما حساسیت بالای این قابلیت میتواند مفید باشد یا دردسر ساز؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.