Xperia_Tablet_S_13_withCoverwithKeyboard1-hero
نمایشگاه IFA یکی از مهمترین رویدادهای سالانه در حوزه تکنولوژی است که صدها کمپانی مختلف از سرتاسر جهان در آن حضور دارند. سونی یکی از شرکت هایی است که هر ساله حضوری فعال در این رویداد مهم دارد.

IFA هر ساله در ماه سپتامبر یعنی شهریور در شهر برلین برگزار میشود. در طی سال های گذشته سونی به صورت منظم در این رویداد حاضر بوده و هر ساله مهمترین اسمارت فون های خود را برای معرفی در این رویداد آماده کرده بود. امسال نیز بدون تردید این نمایشگاه محلی برای نمایش پرچمدارِ جدید سونی خواهد بود که با یک کنفرانس مطبوعاتی مجلل از آن پرده برداری خواهد شد.

در فاصله یک هفته تا آغاز این رویداد و به طبع آن کنفرانس مطبوعاتی سونی برای معرفی محصولات جدید، تصمیم گرفتیم تا با هم نگاهی به عملکرد سونی در سال های گذشته داشته باشیم. از سال 2012، درست اولین سال جدایی سونی از اریکسون آغاز میکنیم و در روزهای آینده تا سال 2015 به صورت دقیق عملکرد سونی در نمایشگاه سالانه برلین را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

خلاصه عملکرد سونی در سال 2012
سونی در آخرین سال قبل از جدایی اریکسون در نمایشگاه IFA از یک پرچمدار دیگر با نام اکسپریا ARC S رونمایی کرده بود. یک سال بعد که سونی اولین حضور مستقل خود را در برلین تجربه میکرد با دست پر به این نمایشگاه آمد. اکسپریا T شاخص ترین اسمارت فون سونی در این رویداد بود که در کنار اکسپریا V و اکسپریا TX گلهای سرسبد سونی در نمایشگاه آن سال بودند. البته در کنار این سه اسمارت فون باید اکسپریا J را نیز به عنوان یک اسمارت فون میان رده اضافه کنیم.


اکسپریا T، اکسپریا TX، اکسپریا V
سه اسمارت فون شاخص سونی در این رویداد با نام های اکسپریا T، اکسپریا TX، اکسپریا V نقطه عطف فعالیت سونی در نمایشگاه برلین 2012 بودند. اکسپریا T هسته اصلی این خانواده بود که آخرین پرچمدار سونی قبل از پیدایش خانواده Z به حساب می آمد.

اکسپریا T به نوعی نسخه جهانی اکسپریا GX و SX بود که چند ماه قبل به صورت اختصاصی برای بازار ژاپن معرفی شده بودند. اکسپریا T و دو برادرش با اندکی تغییر نسبت به دو اسمارت فون ژاپنی در نمایشگاه برلین حاضر شدند و مجموعه ای از اولین ها را در بین خانواده سونی رقم زدند. اولین گوشی های هوشمند سونی با پردازنده Krait که عملکرد قابل ستایشی از خود نشان دادند. یادمان نمیرود که این دستگاه دو هسته ای، همزمان با پرچمدار چهار هسته ای سامسونگ، یعنی گلکسی نوت 2 معرفی شد اما در بنچمارک های مختلف برتری خود را بر گلکسی نوت 2 تحمیل کرد.

اکسپریا T و دو برادرش اولین گوشی های هوشمند سونی با دوربین 13 مگاپیکسلی بودند. طراحی اکسپریا T تا حدودی یادآور طراحی خمیده اکسپریا ARC بود که سال بعد هم در اکسپریا L تکرار شد. اتفاقی که سال هاست در خانواده اکسپریا آن را نمیبینیم.
xperia-t-gallery-05-940x529
اکسپریا T و اکسپریا TX پرچمدارانی بودند که قابلیت مقاومت در برابر آب را نداشتند اما اکسپریا V این قابلیت را در اختیار داشت که مهمترین تفاوت آن با برادرانش نیز همین موضوع بود. تمامی این دستگاه ها با اندروید 4 معرفی شدند اما تا اندروید 4.3 با به روزرسانی های سونی پیش آمدند.


اکسپریا J
سونی در نمایشگاه برلین 2012، در کنار گوشی های هوشمند بالارده که در مورد آنها توضیح دادیم، یک گوشی هوشمند میان رده نیز به نمایش گذاشته بود. اکسپریا J در سال 2012 از پردازنده ای برخوردار بود که حتی در همان سال هم اصلا مقبولیت نداشت. اولین نسل از پردازنده های اسنپدراگون موسوم به S1 که نسخه ای تقریبا ارتقا یافته از پردازنده ای بود که سال 2009 در اکسپریا X10 به کار رفته بود. در حقیقت بسیاری از مشخصات این دستگاه مشابه با اکسپریا X10 بود. این دستگاه به صورت خلاصه، همان اکسپریا X10 سونی بود که با لباسی نو و اندکی تغییر در مشخصات سخت افزاری در سال 2012 معرفی شده بود.


تبلت اکسپریا S
سال 2012 برای بخش موبایل سونی در نمایشگاه برلین بسیار پر سر و صدا گذشت. 4 گوشی هوشمند از سونی در کنار تبلت های سری S نمایش قدرتمندانه ای از سونی در IFA 2012 بود. تبلت اکسپریا S سونی با پردازنده تگرا 3 و مشخصاتی نسبتا برابر با گوشی های سری T در نمایشگاه برلین تمامی محصولات بخش موبایلِ سونی بودند که در آن سال معرفی شدند.


لپ تاپ VAIO Duo 11
سال 2012 هنوز برند تجاری وایو تحت حاکمیت سونی بود. در آن سال نمایشگاه برلین شاهد معرفی یکی از لپ تاپ های قدرتمند سونی به نام VAIO Duo 11 بود. این لپ تاپ ظریف و جمع و جور با پردازنده اینتل Core I7 ویندوز 8 را به صورت پیش فرض اجرا کرده بود.

Duo_Black_02_WithHand-scrfill


تلویزیون 4K سونی مدل XBR-84X900
شاید هنوز به اعتقاد بسیاری، برای فراگیر شدن تلویزیون های 4K زود است اما بد نیست بدانیم که سونی اولین تلویزیون 4K خود را 4 سال قبل و در نمایشگاه IFA 2012 معرفی کرده بود. تلویزیون XBR-84X900 که در ابعاد 84 اینچی، نمایشگاه برلین را تحت تاثیر خود قرار داده بود اولین تلویزیون سونی با رزولوشن 3840×2160 به حساب می آمد.

84inch_side