کمپانی گوگل امروز و پس از شایعه های بسیار در مورد نسخه ی جدید سیستم عامل این کمپانی، از نسخه ی توسعه دهندگان Android O رونمایی کرد. البته هنوز نام کامل این نسخه از سیستم عامل اندروید مشخص نشده است، ولی بر اساس اخبار منتشر شده در اینترنت، احتمالاً نام آن Android Oreo خواهد بود.

در صورتی که صاحب یکی از دستگاه های Nexus 5X، Nexus 6P، Nexus Player، Pixel C، Pixel و یا Pixel XL هستید، می توانید با استفاده از این صفحه، نسخه ی توسعه دهندگان اندروید O را برای دستگاه خود دانلود کنید. البته توجه داشته باشید که ما توصیه می کنیم چنین کاری را انجام ندهید. حالا و با انتشار نسخه ی توسعه دهندگان اندروید O، برخی از قابلیت های جدید آن مشخص شده اند، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

« محدودیت های جدید برای اپلیکیشن های موجود در پس زمینه »

از این پس در اندروید محدودیت های جدیدی به صورت خودکار بروی اپلیکیشن های موجود در بک گراند یا پس زمینه اعمال خواهد شد. این محدودیت ها باید تاثیرات مثبتی در عملکرد و مصرف باتری دستگاه داشته باشند. همچنین، توسعه دهندگان می توانند با خیال راحت تری نسبت به مصرف اپلیکیشن های خود، آن ها را توسعه دهند. این محدودیت ها بصورت قابل توجهی اندروید را تحت تاثیر قرار خواهند داد. البته تنها بروی اپلیکیشن هایی اعمال خواهند شد که سیستم عامل هدف آن ها اندروید O باشد.

 

« قابلیت های جدید در نمایش نوتیفیکیشن ها »

بخش دیگری که در اندروید O به خود تغییراتی را دیده است، بخش نوتیفیکیشن ها می باشد. از این پس، توسعه دهندگان می توانند برای محتوای هر نوتیفیکیشن از اپلیکیشن خود، یک دسته بندی تعریف کنند، که نتیجه ی آن نمایش منسجم تر نوتیفیکیشن ها به کاربر می باشد. نوتیفیکیشن های مربوط به هر دسته در یک بلاک به کاربر نمایش داده می شوند.

همچنین، قابلیت دیگر، snoozing نام دارد. با استفاده از این قابلیت کاربر می تواند برای مدت مشخصی نوتیفیکیشن ها را پنهان کند و پس از گذشت آن زمان، دوباره آن ها را مشاهده نماید. همچنین، توسعه دهندگان می توانند برای اعلان های اپلیکیشن خود به کاربر، از پس زمینه های رنگی استفاده کنند.

 

« حالت تصویر در تصویر و Autofill API »

برای نخستین بار در تلوزیون های اندرویدی شاهد قابلیت تصویر در تصویر بودیم، که حالا پای آن به گوشی ها و تبلت های اندرویدی هم باز شده است. بنابراین، می توانید در حالی که در حال انجام کاری هستید، یک ویدئو را نیز مشاهده کنید؛ امکانی که در حال حاضر در اپلیکیشن های یوتیوب و تلگرام فراهم شده است، ولی این بار در تمام سیستم عامل قادر به انجام این کار خواهید بود. در پنجره ی نمایش داده شده، قابلیت های کنترلی آن را نیز خواهید داشت.

احتمالاً تا کنون دقت کرده اید که در برخی از سایت ها، مرورگر بصورت اتوماتیک مشخصات ورود شما را وارد می کند. در اندروید O و با استفاده از Autofill API این کار نه تنها در یک مرورگر خاص، بلکه در تمام سیستم عامل انجام می شود.

 

« قابلیت های دیگر »

آیکون های سازگارپذیر، قابلیت دیگری خواهد بود که در نسخه ی جدید اندروید شاهد وجود آن خواهیم بود. توسعه دهندگان با استفاده از این قابلیت می توانند برای شرایط مختلف آیکون های متفاوتی را برای اپلیکیشن های خود تعریف کنند. همچنین، قابلیت های دیگری چون LDAC و Wi-Fi Aware، که به کاربر این امکان را خواهد داد تا بدون نیاز به دسترسی به اینترنت و با استفاده از شبکه ی Wi-Fi میان دستگاه های نزدیک به هم، ارتباط و تماس برقرار شود.

علاوه بر این ها، دکمه های Navigating موجود در دستگاه هایی با سیستم عامل Chrome OS نیز به کلی از نو طراحی شده اند. با API جدید عرضه شده برای توسعه دهندگان اندرویدی، اندروید باید سرعتی بیشتر از همیشه را تجربه کند و تا دو برابر سریعتر از پیش شود.

 

« زمان انتشار »

بر اساس زمانبندی انجام شده، نسخه ی نهایی اندروید O باید در سه ماهه ی سوم امسال منتشر شود. تا آن زمان، شاهد عرضه ی سه نسخه ی دیگر برای توسعه دهندگان خواهیم بود. نسخه ی دوم برای توسعه دهندگان در ماه می (خرداد) ، نسخه ی سوم در ماه ژوئن (تیر) و نسخه ی چهارم در ماه ژولای (مرداد) عرضه خواهد شد. با عرضه ی نسخه ی دوم، با استفاده از برنامه ی آزمایشی اندروید (Android Beta Program) نیز می توانید اندروید O را تجربه کنید.

منبع: