Sony Corp President and CEO Hirai attends an investors' conference at the company's headquarters in Tokyo
روز گذشته خبری ناگوار به تیتر اصلی خبرگزاری ها تبدیل شد: احتمال واگذاری بخش موبایل توسط سونی… خبری که برای بسیاری علی الخصوص طرفداران این برند بسیار ناراحت کننده بود. این خبر اولین بار در خبرگزاری رویتر درج شد و پس از آن مراجع دیگر نیز به نقل از منبع اصلی این خبر را منتشر کردند.

پس از درج این خبر منابع خبری متعدد به اشکال مختلف به خبر پر و بال دادند و حتی در برخی از خبرگزاری ها فروش بخش موبایل توسط سونی نیز به تایید رسید! اما به راستی حقیقت ماجرا چیست ؟ خبرگزاری رویتر که منشأ اصلی این خبر بود در تکمیل خبر اولیه خود اصلاحیه ای را وارد کرده و گزارش کاملی از صحبت های مدیر عامل سونی را به نقل رسانده است.

بر اساس گزارش های رسیده کازو هیرای، مدیر عامل سونی در بین خبرنگاران در مورد مسائل و مشکلات سونی سخن میگوید. گزیده ای از صحبت های مدیر عامل سونی به شرح زیر است:
“- ما یک دوره بحرانی را به خاطر حملات سایبری به بخش سونی پیکچرز به خاطر ساخت فیلم کمدی مصاحبه پشت سر گذاشتیم. اما سخت تر از آن لحظاتی است که ممکن است به یک کسب و کار جدید وارد شویم.
– من و معاونان خود برای احیای سونی و جبران ضررهای خود بر روی گزینه های متعددی فکر میکنیم. این گزینه ها شامل واگذاری یا جذب سرمایه گذار برای بخش های تلویزیون و تلفن های همراه است.
– بر اساس بر آورد های ما در سال مالی 2014 منتهی به ماه مارس سونی با ضرر 1.9 میلیارد دلاری رو به رو خواهد شد که باعث میشود سود سهام داران برای اولین بار با تاخیر به آنها پرداخت شود.
– مدیر عامل سونی در ادامه صحبت های خود بیان میکند. هیچ تجارتی همیشگی نیست و به اقتضای زمان احتمال خروج از آن ممکن است. با این حال هنوز گزینه ای مبنی بر خروج از بخش های تلویزیون و تلفن همراه بر روی میز نیست و تنها به عنوان یک طرح به آن فکر میکنیم.
– بسیاری از تحلیلگران برای جبران این مشکلات اقداماتی شدیدتر همچون خروج کامل از تجارت تلویزیون را پیشنهاد میدهند. در حالی که ما هفته گذشته تکنولوژی های جدید از تلویزیون های هوشمند فوق باریک را به نمایش گذاشتیم.
– موفقیت سونی در بخش سنسورهای دوربین و پلی استیشن همچنان ادامه دارد به طوری که موفق به فروش 18.5 میلیون دستگاه از پلی استیشن 4 در طول مدت عرضه به بازار شده ایم. عددی بیشتر از کنسول مایکروسافت و نینتندو !
– بخش تلفن همراه و تلویزیون هر دو نیاز به یک بازنگری اساسی دارند. بدون اصلاحات جدید و یا جذب سرمایه گذاران مشترک ممکن است این بخش ها برای سومین سال پیاپی وارد خط قرمز خود شوند.
– با این وجود کاهش هزینه ها و تمرکز به اسمارت فون های بالا یک استراتژی است که ما هنوز به آن اعتقاد داریم.
– الکترونیک به طور کلی هم جنبه سرگرمی دارد و هم جنبه مالی که بخش مالی آن بسیار مهم است. با این حال ما باید در برخی از بخش ها مثل تلویزیون و تلفن های هوشمند با احتیاط بیشتری عمل کنیم.
– خروج از تجارت تلویزیون ممکن است هزینه های زیادی را به بار بیاورد. در مقابل نیز شاید سرمایه گذاران حاضر به پذیرش تمام دارایی های این بخش نشوند.
– این روز ها در بازار تلویزیون رقابت بسیار زیاد است و هر کسی میتواند خط تولید تلویزیون راه بندازد. متاسفانه در بخش موبایل این وضعیت نا به سامان تر است و شرکت های تولید کننده تلفن همراه بسیار زیاد شده اند.
– ما انتظار داریم تا با یک شارژ مالی به بخش تلفن های هوشمند فعالیت خود را در این بازار با کاهش قیمت مدل های ارزان در بازار آسیا و نیز کاهش فاصله با سامسونگ و اپل در بازار مدل های رده بالا بیشتر کنیم. ”

امید به بقای بخش های تلویزیون و تلفن های همراه در صحبت های مدیر عامل سونی موج میزند. هر چند که در این نشست مدیر سونی برای اولین بار صحبت از واگذاری این دو بخش زده است. شاید گزارش مالی سونی که در پایان ماه مارس منتشر میشود بسیار سرنوشت ساز باشد طوری که تکلیف نهایی در مورد حفظ یا واگذاری بخش موبایل و تلویزیون مشخص خواهد شد.