کمپانی کوالکام به تازگی از نسل جدید سنسورهای اثر انگشت اولتراسونیک خود رونمایی کرده است که این امکان را به کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند می دهد تا بتوانند از سنسور اثر انگشت در زیر صفحه ی نمایش استفاده کنند و در حقیقت نمایشگری یکپارچه شده با سنسور اثر انگشت را تولید کنند.

همچنین، این سنسورهای جدید امکان استفاده در زیر قاب فلزی و شیشه ای گوشی ها را نیز دارا هستند. علاوه بر این، این سنسورها می توانند در زیر آب نیز عملکردی عادی داشته باشند. در کنار امکاناتی که به عنوان سنسور اثر انگشت برای آن درنظر گرفته شده است، این سنسورهای جدید قابلیت هایی نیز در بخش سلامتی خواهند داشت. برای نمونه، با استفاده از آن ها می توان فشار خون و ضربان قلب افراد را اندازه گیری کرد.


اگر در این فکر هستید که این سنسورهای جدید چطور کار می کنند، در پاسخ باید گفت که از این سنسورها امواج صوتی منتشر می شود که از فلز و شیشه عبور می کند و می تواند الگوهای موجود در اثر انگشت هر شخص را شناسایی کند. این سنسورهای جدید امکان استفاده در نمایشگرهای OLED با ضخامت حداکثری 1200um را دارا می باشد. این سنسورها همچنین، می توانند از پشت فلزی به ضخامت 800 میکرو متر وو آلومینیومی به ضخامت 650 میکرو متر عملکرد مناسبی داشته باشند.

پیش بینی می شود که اولین دستگاه بهره مند از این سنسور در نیمه ی نخست سال 2018 عرضه شود. همچنین، انتظار می رود که شاهد استفاده ی گسترده ای از این سنسور در پرچمداران سال آینده باشیم.


سنسورهای جدید اثر انگشت برای استفاده در نمایشگرهای OLED طراحی و ساخته شده اند؛ بنابراین، هنوز مشخص نیست که سونی در محصولات سال آینده ی خود از آن ها استفاده کند یا خیر. این کمپانی در حال حاضر در حال استفاده از پنل های قدیمی LCD در گوشی های اکسپریای خود می باشد. البته پیشتر شایعه هایی نیز مبنی بر استفاده ی سونی از پنل OLED در گوشی های سال آینده ی خود منتشر شده بود. در ویدئوی زیر می توانید دمویی از عملکرد این سنسور مشاهده نمایید.

منبع: