4K-video-recording (1)
امروز و طی کنفرانس سونی، سونی از گوشی های جدید خود به همراه امکانات فراوان و قابلیت های زیاد رونمایی کرد و ما قصد داریم تا در این مقاله به بررسی قابلیت های جدید دوربین پرچمدار جدید سونی بپردازیم.

به گفته کمپانی سونی بخش دوربین سونی در سه بخش بهبود های فراوانی را تجربه کرده است. این بهبود ها شامل بخش های فوکوس، تثبیت کنندگی و پردازش تصویر میباشد.

همانطور که خبر دارید سونی برای اولین بار از سنسور اتوفوکوس لیزری در گوشی های خود استفاده کرده است. نحوه کارکرد این سنسور به این گونه است که با پرتاب یک لیزر کوچک مادون قرمز که برای چشم انسان در شرایط عادی غیر قابل دیدن است به محدوده حدودا 1 متری و اندازه گیری تقریبی فاصله بوسیله زمان بازگشت لیزر پرتاب اندزه گیری شده و کمکی شایان به شناسایی وسایل اطراف و فوکوس بر روی آنها میکند.

این سنسور فقط در زمان هایی به کار میوفتد که نور کافی برای عکاسی دقیق موجود نباشد و دوربین اصلی این گوشی قادر نباشد به درستی بر روی اشیا فوکوس بکند و با استفاده از این ترفند اطلاعاتی را درباره محیط اطراف دریافت کرده و به لنز این امکان را میدهد که با توجه به محیط اطراف خود را آماده ساخته و سریعتر بر روی سوژه ها فوکوس بکند.
Sony-Xperia-X-Compact-Universe-Black-Lifestyle-1_LowRes-879ee581cbebe983102863d6b54edba8
با اینکه سونی از تثبیت کننده اپتیکال بر روی بورد مربوط به تصویر برداری در این گوشی ها استفاده نکرده است اما به قدری نرم افزار خود را پیشرفته و بهبود بخشیده است که حالا میتواند با تثبیت حرکات در حین تصاویر در پنج جهت از تار شدن تصاویر جلوگیری کند. سونی با نمایش تیزری کوتاه به تمامی تماشاگران نشان داد که تا چه حد این تکنولوژی در ثبت تصاویر چه سوژه های نزدیک و چه سوژه های دور به تصویر بردار کمک میکند. البته این ممانعت از استفاده از تثبیت کننده اپتیکال از طرف سونی فوایدی نیز دربر دارد زیرا در این نوع تثبیت کنندگی تصویر تنها زمانی در فیلم برداری قابل مشاهده است که فیلم ضبط شده در حاشیه ها تکان های فراوانی داشته باشد.

و اما مورد سوم که مربوط به بهبود در بخش پردازش تصویر با بهبود حرکت شناسی، الگوریتم های استفاده شده در دوربین و کنترل بهتر سایه ها و شرایط نوری درحین عکسبرداری، میشود. همچنین سونی با نمایش تیزری به تمامی گفته ها صحت بخشیده و بهبود های چشمگیری را در پردازش رنگ ها و سایه ها و شرایط نوری به تماشاگران حاضر نشان داد و در پایان به نمایش چند تصویر گرفته شده با گوشی جدید در شرایط نوری ضعیف پرداخت که این تصاویر نشان دهنده عملکرد بسیار بهبود یافته گوشی جدید و ثبت تصاویری شارپ تر، بودند.

علاوه بر این سه مورد سنسوری جدید در این گوشی تعبیه شده است که با برقراری تعادل در رنگ سفید در تصاویر ثبت شده، تصاویر را هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک میکند و باعث میشود تا کاربران این گوشی عکس هایی زیبا در شرایط های نوری مختلف بگیرند. این سنسور یک سنسور تک جهته بوده و فقط برای تنظیم تعادل رنگ ها بکار دوربین رفته و عملکرد مستقیم در عکسبرداری ندارد.
1472729766300174
علاوه بر تمامی این موارد سونی از سنسوری بزرگتر از نسل های پیشین در دوربین جلوی این گوشی استفاده کرده است که با استفاده از تثبیت کننده پنج جهته موجود میتواند تصاویر و فیلم هایی با کیفیتی عالی را ضبط کند. نظر شما درباره فناوری های استفاده شده در گوشی جدید سونی چیست؟

منبع: