شاید زمانی که اکسپریا X Performance یا اکسپریا XZs در ایران عرضه نشدند، کسی چندان از این موضوع ناراحت نبود، اما بعد از خبر عدم عرضه اکسپریا XZ2 Premium در ایران، بسیاری از این بابت ناراحت شدند. چرا که اکسپریا XZ2 Premium با قابلیت های منحصر به فرد خود یک گزینه بسیار ایده آل برای آنهایی بود که به دنبال خرید یک سوپر پرچمدار عالی از سونی بودند.

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، اکسپریا XZ2 Premium مجموعه ای از اولین ها را به گوشی های سونی وارد کرده است. یکی از قابلیت ها که نه تنها برای اولین بار در گوشی های سونی، بلکه در تمامی گوشی های جهان مورد استفاده قرار گرفته، امکان ضبط و پخش ویدئوی 4K HDR است.

حتما مطلع هستید که سونی در اکسپریا XZ2 برای اولین بار امکان ضبط ویدئو با کیفیت HDR را در رزولوشن 4K فراهم کرد. با این حال اکسپریا XZ2 مجهز به صفحه نمایش +FHD است و پخش ویدئوهای 4K با حداکثر توان ممکن در آن انجام نمیشود. تا پیش از این تنها گوشی هوشمند جهان که توان پخش فیلم های 4K HDR را با حداکثر توان ممکن داشت، اکسپریا XZ Premium بود که البته این دستگاه خودش توانایی ضبط ویدئوی 4K HDR را نداشت.

با این حساب به خوبی مشاهده میکنیم که اکسپریا XZ2 Premium که همانند اکسپریا XZ2 توان ضبط فیلم 4K HDR و همانند اکسپریا XZ Premium توانایی پخش این ویدئوها را دارد، تنها گوشی هوشمند در جهان است که میتواند ویدئوهایی با این کیفیت را ضبط و خودش با حداکثر کیفیت ممکن پخش نماید. قابلیتی که تا این لحظه در هیچ یک از گوشی های هوشمند عرضه شده در جهان وجود ندارد.