تنها دو ماه تا کنفرانس سالانه ی گوگل، Google I/O، باقی مانده است که انتظار داریم در این مراسم از نسخه ی جدید سیستم عامل اندروید، اندروید O رونمایی شود و تا پیش از پاییز عرضه ی آن آغاز شود. شاید هم اکنون، زمانی باشد که بیشتر از همیشه شاهد انتشار شایعاتی درمورد اندروید O هستیم. حتی پیش از این در ویدئویی مشاهده کردیم که احتمال نامگذاری این سیستم عامل به اسم Oreo بسیار زیاد است. البته این خبر به وسیله ی Hiroshi Lockheimer منتشر شده بود که شاید معتبرترین منبع برای دریافت اخبار پیش از اعلام رسمی آن ها نباشد!

متاسفانه، در مورد شایعاتی که امروز قصد مطرح کردن آن ها را داریم نیز نمی توانیم بصورت کامل اطمینان داشته باشیم. یک منبع آگاه، بدون فاش شدن نام خود که با وبسایت 9to5Google گفتگو کرده است، به نظر می رسد اطلاعاتی در این زمینه در اختیارمان قرار دهد. هرچند که اطلاعات منتشر شده در شایعه ها اندکی باهم در تناقض هستند، در این جا نگاهی خواهیم انداخت به قابلیت هایی که بنابر ادعای این شخص در نسخه ی جدید سیستم عامل اندروید شاهد وجود آن ها خواهیم بود:

ایجاد تغییرات در نوتیفیکیشن ها
شمارنده نوتیفیکیشن برای آیکون اپلیکیشن ها
حالت تصویر در تصویر
قابلیت انتخاب هوشمند متن با یکپارچگی با دستیار اندروید
مشاهده ی فعالیت اپلیکیشن هایی با فعالیت محدود شده در پس زمینه
آیکون های جدید سازگارپذیر
ایجاد بهبودهایی در API بخش MediaRecorder
قابلیت های جدید بسیار زیاد در بخش enterprise

تصور این که برخی از این قابلیت های جدید به چه معنایی هستند، ساده است. برای نمونه، قابلیت شماره ی 2 را پیشتر در iOS شاهد بودیم. این قابلیت تعداد نوتفیکیشن دریافت شده از هر اپلیکیشن را با یک عدد بروی آیکون آن نمایش می دهد. یا قابلیت تصویر در تصویر، احتمالاً به این معنی خواهد بود که علاوه بر پنجره های معمول سیستم عامل، یک پنجره ی شناور نیز در اختیار کاربر خواهد بود؛ همانند چیزی که پیشتر در تلویزیون های اندرویدی شاهد بودیم.

قابلیت کنترل فعالیت اپلیکیشن های محدود شده در پس زمینه یا همان Restricted background app activity نیز قابلیت مناسب دیگری است که به نظر می رسد با هدف بهینه سازی باتری برای نسخه ی جدید اندروید در نظر گرفته شده باشد. در قابلیت انتخاب هوشمندانه ی متن نیز به نظر شاهد یکپارچه شدن هرچه بیشتر این بخش با دستیار اندروید در صفحه ی جستجوی آن، هستیم. قابلیت دیگر که می توان به سادگی آن را درک و تصور کرد، آیکون های سازگار پذیر هستند. این قابلیت به توسعه دهندگان اپلیکیشن ها این امکان را می دهد تا بتوانند برای اپلیکیشن خود در شرایط گوناگون، آیکون های متفاوتی را طراحی کنند. برای نمونه، اگر کاربر یک اپلیکیشن پیش بینی آب و هوا را بروی دستگاه خود نصب کرد، با بارش باران در محل زندگی کاربر، آیکون برنامه نیز به شکل بارش باران تغییر کند.

از آنجا که برخی از قابلیت های اشاره شده در این گزارش اندکی مبهم هستند، ذهن خود را درگیر اندیشیدن به آن ها نمی کنیم. به جای آن، قلم را به دست شما می سپاریم؛ شما دوست دارید در نسخه ی جدید سیستم عامل اندروید شاهد چه قابلیت های جدیدی باشید؟

منبع: