قابلیت tap to wake یکی از کاربردی ترین قابلیت های گوشی های سونی بود که از سال گذشته، در اقدامی عجیب سونی آن را از رابط کاربری گوشی های خود حذف کرد. tap to wake قابلیتی است که با دو بار کلیک بر روی صفحه نمایش، بدون نیاز به فشردن دکمه پاور، صفحه نمایش گوشی روشن میشود. این قابلیت از فرسودگی دکمه پاور در گذر زمان میتواند جلوگیری کند.

اکسپریا XZ3 همانند اکسپریا XZ2 مجهز به سنسور اثر انگشت همیشه فعال است. یعنی بدون نیاز به فشردن دکمه پاور و تنها با قراردادن انگشت بر روی سنسور، صفحه نمایش گوشی و قفل آن باز میشود. این ویژگی کاربردی و خوبی است که میتواند کاربر را از فشار دادن دکمه پاور برای بازکردن قفل بی نیاز کند اما خبر خوش برای طرفداران سونی اینکه، قابلیت tap to wake نیز در گوشی اکسپریا XZ3 به عنوان یک قابلیت مفید قرار دارد.

البته این بار قابلیت tap to wake با نامی دیگر و شکلی متفاوت در رابط کاربری اکسپریا XZ3 به چشم میخورد. این گزینه در تنظیمات و قسمت مربوط به Ambient display قرار دارد که با انتخاب گزینه Smart activation این قابلیت فعال میشود. زمانی که گزینه Smart activation فعال باشد، با دوبار کلیک بر روی صفحه، صفحه نمایش گوشی روشن شده و ساعت و اعلان ها به نمایش در می آید. نکته جالب اینکه در همین قسمت با دوبار کلیک مجدد، صفحه نمایش خاموش میشود.

با این وضع، کاربر میتواند برای مشاهده اعلان ها و یا ساعت، بر روی صفحه نمایش دوبار کلیک کرده و پس از رفع نیاز خود با دوبار کلیک مجدد صفحه نمایش را خاموش کند. فعلا این قابلیت تنها در اکسپریا XZ3 قرار دارد و با توجه به ساختار این گوشی بعید است که سونی آن را به صورت نرم افزاری را دیگر گوشی های خود اضافه کند. اما میتوانیم امیدوار باشیم که این قابلیت کاربردی در آینده باز هم در گوشی های سونی مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: