سونی چند روز قبل و در آغازین روز کنگره جهانی موبایل با معرفی چهار گوشی هوشمند جدید تمام توجهات را به سمت خودت جلب کرد. اکسپریا XZ Premium شاخص ترین گوشی هوشمند سونی در این رویداد بود که در کنار اکسپریا XZs، اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra به صورت رسمی معرفی شدند.

مثل همیشه پس از معرفی گوشی های هوشمند سونی، گمانه زنی ها در خصوص مشخصات قطعی این محصولات ادامه پیدا کرده است. حتی با وجود اعلام رسمی مشخصات گوشی های جدید سونی هنوز اطلاعات ضد و نقیضی در رسانه ها منتشر میشود که بعضاً موجب گمراهی کاربران هم میگردد.

یکی از این گمانه زنی ها در خصوص سیستم لرزشگیر موجود در دوربین گوشی های جدید سونی است. چهار گوشی هوشمند که هر کدام یک دوربین در پشت و یک دوربین در جلوی دستگاه دارند، مجموعا هشت دوربین را شامل میشوند که بد نیست نگاهی به سیستم لرزشگیر به کار رفته در آنها داشته باشیم.

اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium هر دو از سیستم لرزشگیر پنج محوره که قبلا در اکسپریا XZ نیز استفاده شده بود برخوردار هستند. با این تفاوت که این بار لرزشگیر قدرتمند 5 محوره در هر دو دوربین جلو و پشت این دو دستگاه به کار گرفته شده است. پس این دو دستگاه در هر دو قسمت جلو و پشت، به لرزشگیر 5 محوره با شاخص نرم افزاری Intelligent بهره مند هستند.

اما اکسپریا XA1 و اکسپریا XA1 Ultra هر دو به لرزشگیر دیجیتالی استاندارد مجهز شدند. این لرزشگیر ضعیف تر از لرزشگیر اکسپریا XZ و مثل سایر میان رده های سونی است. البته اکسپریا XA1 Ultra که یک فبلت سلفی محور است در دوربین جلو به لرزشگیر اپتیکال مجهز شده است. در این چهار گوشی لرزشگیر اپتیکال فقط در دوربین جلوی اکسپریا XA1 Ultra به کار گرفته شده و شایعات دیگر در این مورد به هیچ وجه صحت ندارد.