175905dfo5jrn5v5qcrc6c

اگر در طی روزهایِ گذشته با ما همراه بوده باشید، حتماً با سری مقالات کالبدشکافی اسم رمز گوشی هایِ سال 2016 سونی تا به امروز آشنایی دارید. در قسمت اول این مقاله لقب گوشی اکسپریا XA، کوچک ترین و بی ادعاترین عضو از خانواده X را مورد بررسی قرار دادیم. در قسمت دوم، لقب گوشی محبوب این روزهایِ ایران و البته اقصی نقاط دنیا، گوشی اکسپریا X را مورد بررسی قرار دادیم. در قسمت سوم، لقب تنهاترین و قدرتمندترین فَبلِت سلفی محور سونی، اکسپریا XA Ultra را مورد بررسی قرار دادیم و دیروز، در قسمت چهارم لقب گوشی پایین رده اکسپریا E5 سونی را مورد بررسی و کالبدشکافی قرار دادیم، که بخشی از مقاله آخر را در ذیل برایِ شما همراهان همیشگی به عنوان یادآوری خواهیم آورد و مقالات پیشین نیز به ترتیب در پایان برگ آخر این دفتر برایِ شما آورده خواهد شد.

همانطور که در مطلب ابتدایی پیرامون اَلقاب گوشی هایِ اکسپریا در سال 2016 اشاره شد، سونی برایِ تنها گوشی پایین رده خود از خانواده E، لقب Bassoon را انتخاب کرده است. سونی همچون 3 عضو دیگر خانواده X خود، برایِ گوشی اکسپریا E5 از لقبی موسیقایی استفاده کرده است. لقب این گوشی هوشمند از رویِ ساز قره نی یا همان کلارینت گرفته شده است.

 

– برایِ خواندن این مقاله جذاب به این مطلب مراجعه کنید.

اما میرسیم به آخرین و قدرتمندترین عضو از خانواده X، سرباز قدرتمند سونی، که سر و صدایِ زیادی در رسانه هایِ مطرح دنیا نیز به پا کرده است. سونی برایِ گوشی شبه پرچمدار X Performance از لقب Dora استفاده کرده است. شاید بتوانیم سخت ترین نام از لحاظ رمزگشایی را مخصوص لقب گوشی اکسپریا X Performance سونی بدانیم!

Dora در واقع همچون واژه Tuba معانی بسیار زیادی در فرهنگ کشورهایِ مختلف دنیا، من جمله ژاپن دارد؛ اما در این بین ارتباط تنگاتنگی بین نامگذاری این گوشی و فال ماه جونگ ژاپنی وجود دارد. حتماً شما هم مثل ما پیش از این نام بازی Mahjong را شنیده اید. این بازی در واقع بر اساس فالی بسیار معروف از کشور ژاپن میباشد.

Japanese_Mahjong_Tiles_1

اما ماه جونگ چیست؟ ماه جونگ همانطور که اشاره شد یک نوع فال مخصوص میباشد. این فال در سال 1924 برایِ اولین بار توسط یک سرباز به نام Saburo Hirayama از چین به توکیویِ ژاپن وارد شد. این سرباز پس از چندی یک باشگاه که متشکل از چند اتاق برایِ بازی و آموزش نحوه فال گرفتن با این ابزار بود را راه اندازی کرد و به موفقیت چشم گیری دست یافت.

در واقع فال ماه جونگ متعلق به کشور چین و آیین هایِ خاص این کشور میباشد و پس از ورود به ژاپن از محبوبیت بسیار زیادی بین مردم ژاپن برخوردار شد و رفته رفته به یک بازی بسیار محبوب بَدَل شد و قوانین آن به کُلی دچار تغییر و تحولاتی بر اساس آیین و رسوم کشور ژاپن گردید.

Mahjong-tiles

در سال 2008 و بر اساس آخرین آماری که اعلام شده است، بازی ماه جونگ در ژاپن حدود 7.6 میلیون بازیکن دارد و حدود 8.900 باشگاه اختصاصی برایِ بازی کردن ماه جونگ در ژاپن وجود دارد، که درآمد سالیانه آنها نزدیک به 300 بیلیون ین میباشد. جالب است که بدانید از این فال بازی هایِ بسیار زیادی برایِ ابزارهایِ متفاوت من جمله گوشی هایِ اَندرویدی ساخته شده است و حتی انیمیشن هایِ زیادی نیز درباره آن ساخته و پرداخته شده است.

اما بهتر است برگردیم به اَصل فال ماه جونگ، که ریشه در آداب و رسوم مردم ژاپن دارد. در این فال هر سنگ یک نام خاصی دارد و به نقش خاصی مزین شده است. در بین این اَشکال و نام آنها، یک سنگ به شکل اژدها و نام Dora شناخته میشود. اگر بخواهیم Dora را واشکافی کنیم، به نکته ای جالب برمیخوریم.

dragon-high-definition_063724964_211

همانطور که میدانید Dragon در زبان انگلیسی معنی « اژدها » را میدهد. حال، ژاپنی ها به واسطه لهجه هایِ بومی نمیتوانند واژه دِراگِن را درست تلفظ کنند و آن Doragon یا دُراگون یا همان اژدها میخوانند و به صورت مخفف آن را Dora مینامند. اژدها ریشه عمیقی در فرهنگ چینی‌ ها دارد. چینی‌ ها غالباً خود را از نسل اژدها میدانند. در کشور ایران و داستان هایِ اساطیری نیز اژدها دیده میشود. در ژاپن نیز اژدها نماد قدرتی برتر میباشد و از آن در مراسم هایِ آیینی بهره گرفته میشود.

حالا که با این مفاهیم آشنا شدیم، شاید بتوانیم درک صحیحی از واژه Dora که سونی به درستی آنرا برایِ گوشی اکسپریا X Performance انتخاب کرده است داشته باشیم. این گوشی هوشمند 5 اینچی که تا به امروز قدرتمندترین سخت افزار گوشی هایِ اکسپریا را با خود به همراه دارد، صرفاً برایِ قدرت نمایی به برخی از بازارهایِ جهانی عرضه شده است.

سونی بر اساس برنامه هایِ جدید خود، برایِ نیمه اول سال 2016 هیچگونه پرچمداری را معرفی نکرد؛ اما در این بین اژدهایِ خود از خانواده جدید التأسیس X را برایِ مقابله با پرچمداران مطرح بازار روانه میدان رقابت کرد تا به همگان ثابت کند که حتی پیش پا افتاده ترین گوشی هایِ سونی که لقب پرچمدار را نیز حتی به دوش نمیکشند قدرت برتری دارند و میتوانند حرف هایِ زیادی برایِ گفتن داشته باشند.

175924un7hbpesh157kk1d

اکسپریا X Performance بر خلاف سایر گوشی هایِ خانواده X از تنوع کمتری در مدل هایِ خود برخوردار است و تنها در دو مدل با کدهایِ F8131 و F8132 به بازار عرضه میگردد. از این دو، مدل F8131 تک سیم کارت و مدل F8132 نیز دو سیم کارت است. این دستگاه در برنامه ریزی سونی به بازار کشورهایِ خاورمیانه عرضه نخواهد شد، اما به صورت محدود در این منطقه و ایران نیز یافت خواهد شد.

به نظر میرسد که سونی سلیقه بسیار خوبی برای انتخاب نام برای گوشی هایِ هوشمند خود دارد و پشت اسم رمز یا لقب هر گوشی داستانی نهفته است. اینکه سونی همواره سعی میکند از سنت کشور خانگی اش، ژاپن بهره ببرد، اصالت بیش از پیش این شرکت خوش نام را به همگان ثابت میکند.

در پایان همانطور که وعده داده بودیم، قسمت هایِ قبلی سری مقالات کالبدشکافی اسم رمز گوشی هایِ اکسپریا را برایِ شما خواهیم آورد. اما نظر شما همراهان همیشگی پیرامون نامگذاری محصولات برتر خانواده جدید X سونی چیست؟ مثل همیشه منتظر نظرات گرم شما از طریق بخش نظرات هستیم…

ثبت احوالِ اکسپریایی: با اَلقاب هر یک از گوشی هایِ سری X سونی آشنا شوید !

لقب شناسی اکسپریا، قسمت اول: کالبدشکافی اسم رمز گوشی اکسپریا XA

لقب شناسی اکسپریا، قسمت دوم: کالبدشکافی اسم رمز گوشی اکسپریا X

لقب شناسی اکسپریا، قسمت سوم: کالبدشکافی اسم رمز فَبلِت اکسپریا XA Ultra

لقب شناسی اکسپریا، قسمت چهارم: کالبدشکافی اسم رمز گوشی اکسپریا E5