xperia-xa

اگر با ما همراه بوده باشید، دیروز طی مقاله ای کوتاه نوید این را دادیم که به زودی اسرار پشت پرده نامگذاری گوشی هایِ جدید سونی در سال 2016 را برملا خواهیم کرد و اَکنون وقت آن رسیده است که با کوچک ترین عضو از خانواده سری جدید X سونی، گوشی اکسپریا XA این راه را آغاز کنیم.

پیشتر اشاره شد که لقب ضعیف ترین گوشی از خانواده X سونی، Tuba میباشد. برایِ Tuba معانی مختلفی در فرهنگ کشور ژاپن وجود دارد. عده ای قائل به این هستند که معنی این واژه به فال ماه جونگ برمیگردد، عده ای آن را یک آوا میدانند و عده ای دیگر آن را نام گربه ای افسانه ای میدانند، که بر بدن خود خطوطی شبیه به پلنگ دارد.

اما بهتر است کمی واژه Tuba و استفاده آن در ژاپن سال هایِ دور را موشکافی کنیم. هر کشوری در زمان هایِ زیادی گرفتار جنگ هایِ خاصی بوده است و ژاپن نیز از این قضیه مستثنی نیست. کشور ژاپن از دیرباز تا کنون بارها مورد حمله بیگانگان قرار گرفته و در هر برهه زمانی، ضرباتی از جنگ به آن وارد شده است.

در دوران نوین و بعد از سال 1900 میلادی، ژاپن وارد جنگ سنگینی با کشور چین و سپس با روسیه شد و پس از جنگ با روسیه مجدداً مورد حمله کشور چین قرار گرفت. تقریباً در همین برهه زمانی و بعد از جنگ اول ژاپن با چین بود که مهندسین نظامی کشور ژاپن به فکر ساخت وسیله ای با نام شیپور جنگی افتادند که از آن با نام War Tuba یاد میشود.

Japanese-War-Tuba-1932

شیپور جنگی در واقع کابردی برخلاف شیپور هایی که ما امروزه میشناسیم داشت! شیپوری که اَکنون ما میشناسیم ابزاری است در صنعت موسیقی که با دمیدن در آن صدایی با فرکانس خاص در فضا پخش میشود، اما شیپور جنگی ساخت ژاپن در زمان جنگ هایِ این کشور با کشورهایِ چین و روسیه کاربردی نظامی داشت.

شیپور جنگی در واقع وسیله ای متشکل از چند شیپور بسیار بزرگ بود، که سر آنها به سمت آسمان قرار داشت و برایِ شنیدن اصوات با فرکانس بسیار پایین به کار گرفته میشد. معمولاً دو یا چند شخص نظامی گوشیهایی شبیه به هدست هایِ امروزی بر رویِ گوش خود میگذاشتند و از طریق دهانه هایِ شیپور جنگی، صدایِ ناوهایِ جنگی، زیر دریایی ها و هواپیماهایِ جنگی را از فاصله بسیار دور تشخیص میدادند و از این طریق نیروهایِ خودی را خبر کرده و آنها را به حالت آماده باش بیرون می آوردند.

با گذشت زمان این شیپورها نیز پیشرفت کردند و توانستند در جنگ هایِ متمادی کمک شایانی به کشور ژاپن در پیروزی جنگ ها داشته باشند. بدیهی است که با پیشرفت تکنولوژی و ساخته شدن رادار، شیپورهایِ جنگی کارایی خود را از دست دادند، اما این وسیله به عنوان یکی از نوآوری هایِ مهندسین ژاپنی در زمان هایِ دور در موزه هایِ این کشور برایِ بازدید عموم موجود میباشد.

اما همانطور که اشاره شد، در فرهنگ عامیانه، Tuba به معنی شیپور بزرگ است، که یکی از اَبزارهایِ موسیقی میباشد. شاید تصمیم گیری درباره معنایِ لقبی که سونی برایِ گوشی اکسپریا XA در نظر گرفته است کمی مشکل به نظر برسد، اما ما هدف سونی را بر اساس نامگذاری سایر محصولات این خانواده دریافته ایم و باید اکسپریا XA را به همان معنی آخر، یعنی « شیپور بزرگ » بشناسیم.

TF435-Berg-F-tuba-3-of-5

اکسپریا XA مجموعاً در پنج مدل مختلف به بازار عرضه میشود. F3111، F3112، F3113، F3115 و F3116 مدل هایِ مختلف این دستگاه را تشکیل میدهند، که از این بین مدل های F3112 و F3116 دو سیم کارت و بقیه تک سیم کارت هستند. در ایران مدل F3112 به عنوان تنها مدل رسمی وارد شده است. تمامی این مدل ها به صورت کامل از شبکه هایِ 4G پشتیبانی میکنند و تنها تفاوت آنها در باندهای کاری شبکه ها است.