zpur41ngovkyvi6866qw

همانطور که پیشتر نیز نوید داده بودیم، قصد داریم در طی چند مقاله از اسرار پشت پرده اَلقاب گوشی هایِ سال 2016 سونی تا به امروز پرده برداریم و در اولین مقاله ای که دیروز پیرامون کالبدگشایی لقب گوشی اکسپریا XA برایِ شما منتشر شد، رازهایِ پشت پرده لقب اختصاصی این گوشی هوشمند را برایِ شما برملا کردیم.

پیشتر اشاره شد که لقب ضعیف ترین گوشی از خانواده X سونی، Tuba میباشد. برایِ Tuba معانی مختلفی در فرهنگ کشور ژاپن وجود دارد. عده ای قائل به این هستند که معنی این واژه به فال ماه جونگ برمیگردد، عده ای آن را یک آوا میدانند و عده ای دیگر آن را نام گربه ای افسانه ای میدانند، که بر بدن خود خطوطی شبیه به پلنگ دارد.

 

– برایِ خواندن این مقاله جذاب به این مطلب مراجعه کنید.

حال امروز وقت آن رسیده است که به سراغ دومین عضو قدرتمند خانواده X، گوشی شایسته و بسیار محبوب این روزهایِ سونی برویم. همانطور که میدانید، اکسپریا X با توجه به اینکه یک گوشی میانرده است، حرف هایِ زیادی برایِ گفتن دارد و سونی تمرکز اصلی خود را در سری گوشی هایِ خانواده X فعلاً بر رویِ گوشی اکسپریا X معطوف ساخته است و در بازار ایران نیز این محصول با قدرت بسیار زیادی حضور یافته است.

سونی برایِ گوشی اکسپریا X از لقب Suzu استفاده کرده است، که تنها یک معنا برایِ آن در فرهنگ کشور ژاپن میتوان یافت. در ژاپن اَدیان مختلفی وجود دارند و یکی از اَدیان بسیار قدیمی، مذهب شینتو یا همان راه خُدایان میباشد. دین شینتو که از روزگاران بسیار قدیم دین ملی ژاپن بوده است، سومین دین کهنسال جهان میباشد و هم اَکنون نیز در کنار بودا در ژاپن مدرن رواج دارد.

img_8179-1

شینتو که دین بومى مردم و حاصل زندگى و خوىِ آنان بود، وابستگى تنگاتنگى با سنت هاىِ ملى و نهادهاىِ اجتماعى ژاپن داشت. اما رابطه شینتو با نامگذاری گوشی اکسپریا X چیست؟ آیا سونی هدف خاصی از نامگذاری اکسپریا X با لقب Suzu دارد و پشت پرده این نامگذاری اسراری نهفته است؟

در معابد شینتو زنگی مخصوص وجود دارد که با طناب به صدا درمی آید. این زنگ از دایره ای گرد و تو خالی تشکیل شده است، که در آن یک پاندول قرار دارد و وقتی کسی طناب بلند آن را میکشد، زنگ به صدا درمی آید. نام این زنگ سنتی که در معابد شینتو از آن استفاده میشود Suzu میباشد.

در کشورهایِ دیگر و در فرهنگ هایِ مختلف دنیا از این زنگ مخصوص با عنوان « ناقوس » یاد میشود. در کشور ژاپن پرستیدن بودا و شینتو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بر اساس تفکرات دینی این مذاهب، در مراسم ها و تشریفات مذهبی و برایِ آگاه ساختن این اَشخاص و شروع به دعا کردن، ابتدا ناقوس ها به صدا در می آیند.

800px-Church_bell_cutaway

حالا شاید به خوبی ارتباط بین دین شینتو را با ناقوس هایِ مذهبی مراسم مخصوص شینتو و دلیل نامگذاری گوشی اکسپریا X با این نام را درک کرده باشید. همانطور که اشاره شد، سونی تمرکز ویژه خود را در سری گوشی هایِ X بر رویِ اکسپریا X گذاشته است و اُمید دارد با فروش خوب این گوشی هوشمند قدرتمند بتواند سهم خود را در بازار پر تب و تاب گوشی ها بیشتر کند.

ناقوس هایِ مذهبی معابد شینتو از اهمیت بسیار زیادی در ژاپن برخوردار هستند و سونی به عنوان یک شرکت اَصیل ژاپنی و بر اساس آموزه هایِ دینی کشور کهنسال ژاپن، لقب گوشی هوشمند اکسپریا X را به درستی Suzu یا همان ناقوس نهاده است و با توجه به استقبال بینظیر کاربران از این گوشی هوشمند تا به امروز، اُمید میرود که سود خالص مناسبی عاید سونی موبایل شود.

اکسپریا X بر خلاف اکسپریا XA تنوع کمتری در مدل هایِ خود دارد و تنها در دو مدل با کدهایِ F5121 و F5122 به بازار عرضه میگردد. از این دو، مدل F5121 تک سیم کارت و مدل F5122 نیز دو سیم کارت است، که مدل دوم به عنوان نسخه دو سیم کارت اکسپریا X به بازار ایران عرضه شده است.