IMG_1696_a1

اگر در طی چند روز اَخیر با ما همراه بوده باشید، حتماً مطلع هستید که در روزهایِ گذشته از اسرار پشت پرده دو گوشی هوشمند از خانواده X پرده برداشتیم و قرار شد که در چند مقاله راز و رموز گوشی هایِ سونی در سال 2016 تا به امروز را برایِ شما برملا کنیم. دیروز با مقاله کالبدشکافی اسم رمز گوشی اکسپریا X با شما بودیم، که برایِ یادآوری پاراگرافی از مقاله دیروز را برایِ شما همراهان همیشگی می آوریم:

سونی برایِ گوشی اکسپریا X از لقب Suzu استفاده کرده است، که تنها یک معنا برایِ آن در فرهنگ کشور ژاپن میتوان یافت. در ژاپن اَدیان مختلفی وجود دارند و یکی از اَدیان بسیار قدیمی، مذهب شینتو یا همان راه خُدایان میباشد. دین شینتو که از روزگاران بسیار قدیم دین ملی ژاپن بوده است، سومین دین کهنسال جهان میباشد و هم اَکنون نیز در کنار بودا در ژاپن مدرن رواج دارد.

 

– برایِ خواندن این مقاله جذاب به این مطلب مراجعه کنید.

اما امروز نوبت به اولین و تنها فَبلِت سلفی سری جدید X سونی، اکسپریا XA Ultra رسیده است. همانطور که در مطلب ابتدایی پیرامون اَلقاب گوشی هایِ اکسپریا در سال 2016 اشاره شد، سونی برایِ تنها فَبلِت سلفی محور خود لقب Ukulele را انتخاب کرده است. بر اساس نامگذاری دو عضو دیگر خانواده X سونی، وضعیت این محصول نیز تا حدود بسیار زیادی مشخص است، اما بهتر است کمی وارد جزئیات این نامگذاری شویم.

یوکلِلی که به هاوایی Ukulele خوانده میشود، یک ساز زهی و زیرمجموعه‌ ای از خانواده گیتار است. خاستگاه یوکللی از سدهٔ ۱۹ و زمانی بود که پس از ورود گیتار توسط پرتغالی‌ ها به هاوایی، مردم هاوایی شکل ویژه‌ ای از گیتار را برای خود ساختند. یوکللی در اوایل سده بیستم در ایالات متحده آمریکا محبوبیت زیادی یافت و پس از کانادا به دیگر نقاط جهان نیز راه یافت.

این ساز در سال 1879 در جزایر هاوایی متولد شد و پس از گذشت مدت زمانی و در سال 1929 به نحو بسیار جالبی وارد خاک ژاپن شد. در واقع داستان از این قرار بود که یک شخص متولد ژاپن که در جزایر هاوایی بزرگ شده بود، بخاطر مرگ پدرش به کشور خانگی اش ژاپن بازمیگردد و برایِ مراسم خاکسپاری پدرش از این ساز استفاده میکند و به این ترتیب پایِ Ukulele به این کشور باز میشود.

the_great_ukulele_off_kanagawa_by_eldi13-d4w74hh1

سالیان سال پس از رواج یافتن این ساز در کشور ژاپن، کم کم مردم این کشور به موسیقی غرب علاقه مند شدند و به این طریق موسیقی هاوایی در ژاپن ترویج یافت. اما دیری نپایید که در زمان جنگ جهانی دوم، مقامات دستور منع پخش هر گونه ساز غربی من جمله Ukulele و موسیقی مردم هاوایی را دادند.

در این بین اما، طرفداران این ساز و موسیقی جزایر هاوایی آنرا در خفا زنده نگاه داشتند و پس از جنگ و در سال هایِ 1959 به بعد، Ukulele مجدداً پا به عرصه موسیقی کشور کهنسال ژاپن نهاد و بر سر زبان ها اُفتاد. امروزه کارشناسان عرصه موسیقی خواستگاه دوم این ساز زهی را که نوایِ بسیار دلنشینی دارد کشور ژاپن میدانند.

شاید اَکنون بتوانیم دلیل نامگذاری گوشی اکسپریا XA Ultra سونی را تا حدودی متوجه شده باشیم. ساز شبیه به گیتار Ukulele در کشور ژاپن و در سنت هایِ قدیمی این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به دلیل خاص بودن و نوایِ دلنشینی که دارد، از محبوبیت زیادی در میان مردم ژاپن برخوردار است.

AndroidPIT-sony-xperia-xa-ultra-review-2830-w782

سونی بر اساس همین طرز تفکر مردم کشورش و به دلیل خوش آوا بودن و با اهمیت بودن ساز زهی Ukulele، نام این ساز را بر رویِ گوشی خوش اندام و سلفی محور خود نهاده است، تا همانند آوایِ خوشِ یوکلِلی، مردم دنیا از شکار کردن عکس هایِ سلفی با این گوشی هوشمند نهایت لذت را ببرند.

اکسپریا XA مجموعاً در پنج مدل مختلف به بازار عرضه میشود. F3215، F3213، F3212، F3211 و F3216 مدل هایِ مختلف این دستگاه را تشکیل میدهند، که از این بین مدل های F3212 و F3216 دو سیم کارت و بقیه تک سیم کارت هستند. در ایران مدل F3212 به عنوان تنها مدل رسمی وارد شده است. تمامی این مدل ها به صورت کامل از شبکه هایِ 4G پشتیبانی میکنند و تنها تفاوت آنها در باندهایِ کاری شبکه ها است.