گوگل به تازگی در کنفرانس توسعه دهندگان خود، جدیدترین نسخه پیشنمایش اندروید P را به صورت رسمی رونمایی کرد. این بار گوگل در اقدامی قابل احترام این نسخه را علاوه بر پیکسل های خود، به پرچمداران چند کمپانی از جمله سونی نیز ارائه کرد. اکسپریا XZ2 تنها گوشی سونی است که به صورت رسمی میتواند نسخه بتای اندروید P را دریافت کند.

از این لحظه تا زمان معرفی رسمی اندروید P راه زیادی است. گوگل قرار است سه نسخه دیگر را به صورت بتا ارائه کند و در نهایت، حدود 5 ماه دیگر از نسخه نهایی اندروید P که احتمالاً اندروید 9 خواهد بود پرده بردارد. از هم اکنون پیش بینی ها در خصوص گوشی هایی که این به روزرسانی ها را به صورت رسمی دریافت میکنند زیاد است.

از طرف یکی از نزدیکان سونی به نام Zackbuck لیستی ارائه شده که در آن برنامه سونی برای ارائه آپدیت اندروید P برای گوشی های خود را نشان میدهد. در این لیست نام گوشی های اکسپریا XZ2، اکسپریا XZ2 Premium، اکسپریا XZ2 Compact، اکسپریا XZ1، اکسپریا XZ1 Compact، اکسپریا XZ Premium، اکسپریا XA2 و اکسپریا XA2 Ultra به عنوان گوشی هایی که آپدیت اندروید P را به صورت رسمی دریافت خواهند کرد دیده میشود.

در طرف دیگر اکسپریا XZ، اکسپریا XZs، اکسپریا X Performance، اکسپریا X، اکسپریا X Compact و سه گوشی سری XA1 قرار دارند که سونی تصمیمی برای انتشار آپدیت اندروید P برای آنها ندارد. گوشی های سری XZ شاید مهمترین محصولاتی باشند که در لیست به روزرسانی اندروید P سونی غیبت خواهند داشت.

البته در خصوص این لیست ذکر دو نکته اهمیت فراوانی دارد. اول اینکه این لیست به هیچ وجه مورد تایید نیست و تا زمان ارائه لیست رسمی از طرف سونی باید به انتظار بنشینیم. دوم اینکه لیست به روزرسانی با توجه به تاریخ نهایی انتشار اندروید P باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که انتشار نسخه نهایی حدود چند ماه دیگر خواهد بود، عمر گوشی هایی نظیر اکسپریا XZ به بیش از دو سال خواهد رسید و به همین خاطر عدم انتشار آپدیت اندروید P در آن زمان امر معقولی خواهد بود.