در طول حیات چند ساله سایت تخصصی اکسپریا، بیشترین سوالاتی که از سوی کاربران پرسیده شده بود، مربوط به آپدیت گوشی های سونی و زیر و بم های آن بود. سوالاتی که بعضاً از سوی چندین کاربر به یک صورت پرسیده شده بود که نشان میدهد تا چه اندازه این سوالات بین کاربران رایج است.

از سال ها قبل با نسخه های اولیه اندروید تا امروز که دوره های به روزرسانی متعددی را پشت سر گذاشتیم، همیشه در دوره هایی که سونی مشغول به روزرسانی محصولات خود بود، طرح این سوالات از سوی کاربران بالا میگرفت.

قبلا یک مقاله مفصل در خصوص آپدیت گوشی های سونی منتشر کرده بودیم که حالا تصمیم بر آن گرفتیم که توضیحاتی جدید را به آن اضافه کرده و در قالب یک مقاله کوتاه تر، آنچه را که باید از آپدیت گوشی های سونی بدانید در اختیارتان قرار دهیم.

ما در اینجا سعی کردیم به چند سوال رایج شما در خصوص آپدیت ها پاسخ بدهیم. خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم و امیدواریم این اطلاعات را در صورت امکان به دوستان و آشنایان خود که از گوشی های سونی استفاده میکنند منتقل کنید. با هم به این سوالات و پاسخ آنها نگاهی می اندازیم.


1- آیا آپدیت جدید برای گوشی من منتشر میشود؟
ما همیشه سعی کردیم تا مرحله به مرحله، برنامه به روزرسانی سونی را به شما اطلاع دهیم. اما حق میدهیم که همه کاربران از این برنامه با خبر نباشند. به همین خاطر در یک جدول، وضعیت به روزرسانی تمامی مدل های سونی را آماده کرده ایم. در این جدول که در لینک زیر قابل مشاهده است، نام گوشی های سونی، نسخه فعلی آنها و نسخه آینده آمده است. گوشی هایی که نامشان در این لیست قرار ندارند به طور قطع دوره پشتیبانی را به اتمام رسانده و دیگر نباید منتظر آپدیت های بعدی باشند.

جدول وضعیت به روزرسانی گوشی های سونی


2- آپدیت چه زمانی منتشر میشود؟
تاریخ به روزرسانی ها سوال دیگری است که خیلی از کاربران در ذهن دارند. اینجا قاطعانه بگوییم: تاریخ دقیق هیچ یک از آپدیت ها، به هیچ وجه مشخص نیست.

سونی هیچگاه، تاریخ دقیق عرضه آپدیت ها را اعلام نمیکند. البته ممکن است به صورت تقریبی بیان کند اما زمانبندی دقیق از سوی شرکت ها، اصولا اتفاقی است که هیچگاه رخ نمیدهد! گمان میکنیم این سوال به پاسخ رسیده باشد که به هیچ وجه، نه ما، نه هیچ کس دیگری از تاریخ دقیق آپدیت ها اطلاعی ندارد. پس اگر گوشی شما در فهرست دریافت آپدیت های آینده قرار دارد، فقط باید چشم به اخبار داشته باشید تا پس از انتشار از آن با خبر شوید.


3- چگونه میتوانم گوشی خود را آپدیت کنم ؟
به صورت کلی، سه روش برای آپدیت گوشی های سونی وجود دارد. این سه روش، همگی مورد تایید و ایمن هستند اما تفاوت هایی با هم دیگر دارند که با هم نگاهی میکنیم.
آپدیت به صورت OTA: این آپدیت همان آپدیت از طریق خود گوشی است. وقتی پیغام به روزرسانی بر روی صفحه گوشی ظاهر میشود میتواند با دانلود و نصب آن، گوشی خود را به جدیدترین نسخه به روزرسانی کنید. در این حالت، دستگاه فقط فایل هایی که در نسخه جدید وجود داشته و در نسخه فعلی نیستند را دانلود میکند. به همین خاطر معمولا حجم فایل دانلودی در این حالت کمتر از دو روش دیگر است. نکته دیگر اینکه آپدیت OTA گاهی ممکن است دیرتر از دو حالت دیگر در اختیار شما قرار بگیرد.
آپدیت از طریق برنامه Xperia Companion: این حالت، شما گوشی خود را به کامپیوتر متصل میکنید و از طریق برنامه رسمی سونی به اسم Xperia Companion گوشی خود را آپدیت میکنید. در این حالت دستگاه تمام نسخه جدید را دانلود و سپس آن را نصب میکند.
آپدیت از طریق Flashtool: آپدیت از طریق فلش تول یا همان فلش کردن دستگاه سومین روش است که با آن میتوانید گوشی خود را آپدیت کنید. در این حالت شما ابتدا باید رام (نسخه سیستم عامل) مربوط به گوشی خود را دانلود کرده، سپس توسط این برنامه آن را بر روی گوشی خود نصب کنید. ریسک این روش به علت اشتباهات انسانی مثل نصب رام اشتباه یا عدم اطلاع دقیق از نحوه فلش زدن، کمی بیشتر از دو روش دیگر است.4- چرا با وجود اعلام انتشار آپدیت، من قادر به دریافت آن نیستم؟
این سوال از رایج ترین سوالات کاربران پیرامون آپدیت ها است. آپدیت گوشی های سونی بر اساس منطقه منتشر میشوند. البته نه منطقه ای که شما در آن حضور دارید! بلکه منطقه ای که نسخه نرم افزاری شما متعلق به آن است.

گوشی های اکسپریا بر اساس CDA number آنها به روز میشوند. CDA number کدی است که از سرویس منوی گوشی های سونی قابل مشاهده بوده و به صورت عددی است مانند ۲۶۶۵-۱۲۶۵ . هر منطقه ای CDA number های خود را دارد اما این کد ها به صورت سخت افزاری نیست و قابل تغییر میباشد.
برای مثال در صورتی که CDA number شما عدد ۱۰۵۵-۱۲۶۱ باشد و شما رام آلمان را با شماره ۱۴۸۴-۱۲۶۲ بوسیله فلش تول فلش کنید CDA number شما تغییر میکند. ساده ترین راه برای فهمیدن CDA number استفاده از کد سرویس تست است. شما میتوانید با کد *#*#۷۳۷۸۴۲۳#*#* وارد service info شده و با انتخاب گزینه software info/Customization Version از CDA number فعلی خود با خبر شوید.

حالا که CDA number گوشی خود را پیدا کردید، میتوانید از سرویس آپدیت یاب سایت تخصصی اکسپریا استفاده کنید. در سرویس آپدیت یاب اکسپریا، ستون اول از سمت راست، شماره CDA مناطق مختلف را نشان میدهد که وضعیت به روزرسانی گوشی های آنها تشریح شده است. شما با پیدا کردن CDA Number خود، میتوانید از آخرین نسخه ای که برای شما منتشر شده مطلع گردید.

ورود به سرویس آپدیت یاب


5- آیا بعد از آپدیت، انجام ریست فکتوری (بازگشت به تنظیمات اولیه) نیاز است؟
اگر بخواهیم به این سوال، یک پاسخ کوتاه و مختصر دهیم جواب این است: خیر! انجام ریست فکتوری بعد از آپدیت یک نیاز نیست و عدم انجام آن مشکلی برای شما ایجاد نمیکند! اما انجام آن، به پایداری بیشتر دستگاه کمک میکند. پس اگر اطلاعات زیادی روی گوشی خود دارید که حوصله پشتیبان گیری از آنها را هم ندارید، نیازی به ریست فکتوری نیست.


6- از نسخه فعلی راضی نیستم. چگونه میتوانم به نسخه قبلی خود بازگردم؟
برای بازگشت به نسخه قبلی یا به اصطلاح دانگرید کردن شما میتوانید با فلش رام رسمی مخصوص نسخه دلخواهتان این کار را انجام دهید. برای دریافت رام رسمی مربوط به گوشی خود نیز به انجمن و به قسمت رام های مربوط به گوشی خود مراجعه و رام رسمی مرتبط با گوشی خود را دانلود کنید.


7- آیا با آپدیت گوشی، اطلاعات فعلی من پاک میشود؟
از روشی که در بالا برای آپدیت گوشی های سونی گفتیم، در روش اول و دوم به هیچ وجه اطلاعات شما پاک نخواهد شد. اما روش سوم که مربوط به فلش زدن است، انتخاب با شما است که هنگام فلش اطلاعات خود را پاک کنید یا خیر! برای جزئیات بیشتر در این خصوص از آموزش فلش رام های رسمی در انجمن استفاده کنید.


8- چرا سرعت دریافت آپدیت اینقدر پایین است؟
سرعت دریافت آپدیت معمولا به چند عامل بستگی دارد. سرعت اینترنت شما، سرعت سرور آپدیت و شلوغی و ترافیک آن که باعث میشود گاهی دریافت آپدیت به درازا بکشد.


9- آیا رام مناطق مختلف از نظر عملکرد با هم تفاوت دارد؟
موقع آپدیت گوشی خود از طریق نصب رام بوسیله Flashtool، ممکن است تصمیم بگیرید که رام منطقه ای دیگر را نصب کنید. حالا این سوال مطرح میشود که آیا رام مناطق مختلف از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند؟ جواب نهایی این است که رام مناطق مختلف، از نظر عملکرد و پایداری به هیچ وجه تفاوتی با هم ندارند و تنها تفاوت آنها به برنامه های پیش فرض محدود میشود. ما پیشتر در خصوص این سوال، به صورت مفصل توضیح داده بودیم که میتوانید از اینجا، آن را مطالعه کنید.10- یک آپدیت نرم افزاری، چه ویژگی هایی با خود به همراه دارد و آیا گوشی من نیازی به روزرسانی دارد؟
آپدیت ها متفاوت هستند. برخی از آپدیت ها تغییرات زیادی را با خود به همراه دارند و بعضی از آپدیت ها خیر. معمولا آپدیت هایی که نسخه اندروید شما را از یک نسخه به یک نسخه دیگر ارتقا میدهند، هم حجم بیشتری دارند و هم تغییرات زیادی در خود جای میدهند. شاید تغییرات این آپدیت ها چندان محسوس نباشد اما ویژگی های ذاتی یک نسخه جدید را همراه دارند که در عمل احساس خواهد شد.

آپدیت های کوچک هم هستند که شرکت ها معمولا به دلایل مختلفی مثل بالابردن امنیت دستگاه یا رفع یک مشکل آنها را ارائه میکنند. به همین خاطر ممکن است شما یک پیغام به روزرسانی با حجم بسیار کم مشاهده کنید که بعد از نصب آن، تفاوتی در ظاهر سیستم عامل ایجاد نشود. اما ممکن است یک مشکل نرم افزاری را رفع کرده باشد یا مثلا پچ امنیتی دستگاه را به نسخه ای جدید به روز کند. پس همیشه آپدیت ها تغییراتی دارند که ممکن است شما آنها را به چشم نبینید. اما توصیه میکنیم همیشه سعی کنید تا گوشی خود را به روز کنید تا کمترین مشکل و بالاترین پایداری را بدست بیاورید.