کمیسیون اروپا، امروز اعلام کرد، سه کمپانی ژاپنی که در زمینه ساخت باتری های قابل شارژ لیتیوم یونی فعالیت داشتند، به علت نقش داشتن در کارتل های تثبیت قیمت در طی سال های 2004 تا 2007 به پرداخت جریمه 176 میلیون دلاری محکوم شدند.

این کمیسیون اعلام کرد، سه شرکت ژاپنی سونی، پاناسونیک و سانیو به همراه شرکت کره ای سامسونگ، اتحادیه ای را تشکیل داده بودند که توسط آن، برنامه های مربوط به مناقصه برای تولید کنندگان تلفن و لپ تاپ را انجام میدادند. این چهار کمپانی با همکاری هم فعالیت های تجاری و اقتصادی در جهت کنترل بازار و افزایش قیمت محصولات را دنبال کرده و با هم متحد بودند تا در این حوزه قدرت را در اختیار خود نگاه دارند.

فعالیت های این گروه که پشت پرده صورت میگرفت، مربوط به چندین سال قبل است اما سامسونگ در اقدامی عجیب، تمامی فعالیت های این اتحادیه را که خود نیز جزوی از آنها بود لو داد. افشاگری سامسونگ بر علیه این اتحادیه در نهایت سبب محکومیت سه کمپانی ژاپنی شد. در حکمی که امروز اعلام شده سونی به پرداخت مبلغ 29.8 میلیون دلار، پاناسونیک 38.9 میلیون دلار و سانیو نیز به پرداخت مبلغ سنگین 97.1 میلیون دلار محکوم شد. سامسونگ نیز به خاطر افشاگری علیه فعالیت های این گروه، مورد عفو قرار گرفته و از پرداخت جریمه معاف گردید.

کمسیون رقابت میگوید تمامی کمپانی هایِ حاضر در این پرونده باید علاوه بر پرداخت جریمه، تمامی علوم کسب شده در این کسب و کار را با سایر شرکت ها در میان بگذارند و هر گونه ضرر به کمپانی هایِ فعال در این حوزه را جبران کنند.

خانوم مارگارت وستَگِر، رئیس هیئت رقابت اتحادیه اروپا در بیانیه خود اینگونه عنوان کرد:

” امروز حکم مقتضی درباره 4 کمپانی که در ساخت باتری هایِ قابل شارژ تبحر خاصی دارند و تبانی آنها باعث شده است مبلغ نهایی کالایِ فروخته شده به کاربران بالا برود صادر شد. “

وی همچنین اشاره ای هم به سایر کمپانی هایِ حاضر در عرصه رقابت کرد و تذکری به آنها داد:

” اگر کاربران اروپایی تحت تأثیر بی قانونی هایِ یکی از مجامع خود ساخته و غیرقانونی قرار بگیرند، کمسیون رسیدگی به جرایم رقابتی پیرامون فعالیت هایِ آنها تحقیقات لازم را به عمل خواهد آورد و رأی مقتضی صادر خواهد کرد، حتی اگر این شرکت ها در خارج از محدوده اتحادیه اروپا حضور داشته باشند. “

باتری های لیتیوم یونی قابل شارژ رایج ترین نوع باتری ها هستند که امروز در لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند یا تبلت ها مورد استفاده قرار میگیرد. سامسونگ در ماه های گذشته، بارها و بارها به خاطر مشکلات فنی در باتری های گلکسی نوت 7، جنجال آفرین شده بود و سونی نیز با فروش بخش باتری های خود در مقاطعی صدر اخبار را به خود اختصاص داده بود. حال با این اتفاق دوباره سونی و سامسونگ با نام باتری و حواشی های آن خبرساز شدند.

منبع: