helio-x30

بر اساس اطلاعات منتشر شده از یک منبع موثق در کشور چین، مدیاتک قصد دارد به زودی چیپست جدید میانرده خود از سری Helio را معرفی و وارد بازارهایِ جهانی کند. این چیپست که Helio P35 نام دارد بر رویِ کاغذ بسیار قدرتمند است. گفته میشود این چیپست از 10 هسته پردازشی بهره میبرد که 2 هسته اصلی آن بار اصلی پردازش را به عهده خواهند داشت؛ دو هسته که احتمالاً Cortex-A73 میباشند و بر رویِ 2.2 گیگاهرتز فرکانس آنها بسته شده است.

همچنین گفته میشود  چیپ گرافیکی این محصول G71 کمپانی ARM میباشد، که نسبت به نسل قبل ( Mali-T880 ) حدود 20 درصد کارایی آن افزایش یافته و 40 درصد قدرتمندتر است. البته هنوز درباره چیپ گرافیکی این محصول شک و شبهه هایی وجود دارد، چون گفته میشود Helio P35 از نهایتاً رزلوشن 1080p پشتیبانی به عمل می آورد، در حالی که چیپ گرافیکی G71 میتواند تا رزلوشن 4K را پشتیبانی کند.

گفته میشود این چیپست توانایی پشتیبانی از 10 گیگابایت رم LPDDR4 را دارد و از مودم داخلی LTE Cat10 بهره میبرد، که تا 450 مگابیت/ثانیه سرعت اینترنت را برایِ کاربران فراهم می آورد. همچنین، بر اساس اطلاعات موثق این چیپست از حافظه هایِ پرسرعت UFS 2.1 پشتیبانی کامل به عمل می آورد، که عملاً در چیپست هایِ پرچمدار از آن بهره گرفته میشود.

اگر مطع باشید، کمپانی مدیاتک نیز همچون کمپانی کوآلکام فناوری شارژ سریع مخصوص به خود را دارد، که در نسل هایِ کنونی Pump Express Plus 2.0 میباشد؛ اما اینطور که گفته میشود، Helio P35 از فناوری شارژ سریع نسل جدید مدیاتک که Pump Express Plus 3.0 میباشد بهره میبرد، که سرعت و قدرت شارژ در آن بهبود یافته است.

چیزی که بدیهی است، مدیاتک Helio P35 را برایِ مبارزه با اسنپدراگون 660 کوآلکام روانه بازارهایِ جهانی خواهد کرد و هدفی جز کمپانی هایِ چینی ندارد. کوآلکام مدتی پیش از چیپست میان رده جدید خود تحت عنوان اسنپدراگون 660 پرده برداشت، که مجهز به 8 هسته پردازشی قدرتمند میباشد ( 4 هسته در فرکانس کاری 2.2 گیگاهرتز فعالیت میکنند و 4 هسته دیگر در فرکانس کاری 1.9 گیگاهرتز ) و از چیپ گرافیکی آدرنو 512 بهره میبرد.

همچنین، چیپست کوآلکام همچون Helio P35 از مودم داخلی LTE Cat10 بهره میبرد و توانایی پشتیبانی از 8 گیگابایت حافظه رم را دارد. چیپست میان رده مدیاتک قرار است در سه ماهه سوم سال 2017 روانه بازارهایِ جهانی شود، اما کوآلکام کمی زودتر و در 3 ماهه دوم سال 2017 اسنپدراگون 660 را روانه بازارهایِ جهانی خواهد کرد. در این بین باید ببینیم که سونی در میان رده هایِ سال 2017 خود از کدامیک از این چیپست ها بهره خواهد برد. نظر شما چیست؟ اسنپدراگون 660 کوآلکام یا Helio P35 مدیاتک؟

منبع: