960-playstation-4k-a-good-move-sony

چندی پیش یکی از مقامات رسمی سونی وجود کنسول ارتقا یافته ای با نام PS4 Neo یا PS4K را تأیید کرده بود و حالا امروز باز هم سونی وجود چنین کنسولی را برایِ بار دوم تأیید کرده است. ساعاتی پیش یکی از منابع خبری نزدیک به سونی مشخصات احتمالی PS4 Neo را لو داد، که البته باید به آن نیم نگاهی به عنوان شایعه نیز داشته باشیم، چون هنوز رسماً توسط هیچ مقامی تأیید نشده است.

بر اساس اطلاعات لو رفته، انتظار میرود PS4 Neo از همان هسته هایِ « Jaguar » بهره ببرد که پیش از این در Playstation 4 سونی استفاده شده بود؛ اما وجه تمایز آن با نسخه اصلی، ارتقایِ فرکانس هشت هسته این پردازنده به 2.1 گیگاهرتز است. همچنین، گفته میشود سونی برایِ کنسول ارتقا یافته خود از چیپ گرافیکی جدیدی بهره گرفته است که توان پردازش 36 واحد را دارد و در فرکانس کاری 911 مگاهرتز فعالیت میکند.

بدین ترتیب، PS4 Neo در پردازش هایِ گرافیکی تقریباً 2.3 برابر سریعتر از نسخه اصلی Playstation 4 میباشد. درباره حافظه رم نیز گفته میشود که PS4 Neo از همان 8 گیگابایت حافظه رم GDDR5 بهره میبرد که پیش از این در نسخه اصلی PS4 دیده ایم، اما پهنایِ باند آن از 174 گیگابیت به 218 گیگابیت ارتقا یافته است.

درباره حافظه ذخیره سازی هم گفته میشود که کنسول ارتقا یافته سونی از همان حجم هایِ 500 گیگابایت و 1 ترابایت سابق بهره میبرد. پس اینطور که به نظر میرسد، حرف هایِ مقامات رسمی سونی را باید جدی بگیریم و PS4 Neo را به چشم یک محصول ارتقا یافته بنگریم، نه محصولی انقلابی.

از طرفی باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که احتمالاً سونی برایِ پایین آوردن هزینه هایِ نهایی کنسول ارتقا یافته خود از چنین قطعاتی بهره گرفته است و از طرفی دیگر باید این موضوع را خاطر نشان کنیم که شاید سونی برایِ از دست ندادن کاربران کنسول محبوب Playstation 4 خود از ارائه محصولی انقلابی امتناع کرده است. البته نیاز به یادآوری نیست که تمام این حرف و حدیث ها صرفاً در حد گمانه زنی هستند و بهتر است به دیده شایعه به آنها نگاه کنیم تا یک خبر رسمی؛ چون هنوز حتی نام این کنسول و تاریخ معرفی آن نیز مشخص نیست.

منبع: