کمپانی کوالکام در ماه میلادی جاری از چیپ اسنپدراگون 845 خود رونمایی کرد که قرار است تا یک سال آینده در بیشتر پرچمداران اندرویدی از آن استفاده شود. اما براساس رسم هر ساله ی این کمپانی، باید منتظر عرضه ی محصولاتی برای گوشی های میان رده نیز باشیم. از همین رو، می توان انتظار معرفی چند چیپ جدید از سری های 400 و 600 را داشت. به تازگی اطلاعاتی منتشر شده است که علاوه بر مدل این چیپ ها، مشخصات آن ها را نیز فاش کرده است.

همانطور که در جدول بالا می بینید، نخستین چیپ کوالکام برای سال 2018، اسنپدراگون 845 است که پیشتر به معرفی و بررسی مشخصات آن پرداخته ایم. چیپ بعدی که مشخصات آن را مشاهده می کنید، اسنپدراگون 670 است. این چیپ در حقیقت نسخه ای قوی تر از اسنپدراگون 660 است که سال گذشته در دستگاه های زیادی شاهد استفاده از آن بودیم. بزرگترین مزیت اسنپدراگون 670، استفاده از لیتوگرافی 10 نانومتری در ساخت آن است که باعث کاهش مصرف انرژی به وسیله ی پردازشگر دستگاه و در نهایت بازدهی بیشتر باتری خواهد شد.

پردازنده ی این چیپ از چهار هسته ی پردازشی کایرو 360 با فرکانس پردازشی 2 گیگاهرتز و چهار هسته ی کایرو 385 با فرکانس 1.6 گیگاهرتز تشکیل شده است. پردازشگر گرافیکی مورداستفاده در این چیپ هم آدرنو 620 خواهد بود. یکی دیگر از بخش هایی که شاهد تقویت عملکرد در اسنپدراگون 670 بودیم، پردازشگر سیگنال تصویر می باشد. در این گوشی از دو پردازشگر تصویر اسپکترا 260 استفاده شده است که امکان استفاده از دو دوربین با حداکثر رزولوشن 13 مگاپیکسل برا هریک از دوربین ها را در اختیار کمپانی های سازنده قرار می دهد.

مودم بکارگیری شده در این چیپ از LTE Cat.16 پشتیبانی می کند که حداکثر سرعت دانلود 1 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت آپلود 150 مگابیت بر ثانیه را در شبکه ی LTE در اختیار کاربران قرار می دهد. پیش بینی می شود که در سال 2018 شاهد استفاده از این چیپ در دستگاه های میان رده ی نسبتاً قدرتمند باشیم.

چیپ بعدی معرفی شده در جدول بالا، اسنپدراگون 640 است که در دستگاه هایی از آن استفاده خواهد شد که تولیدکنندگان قصد ندارند دستگاه قدرت پردازشی چیپ اسنپدراگون 670 را داشته باشد.

اسنپدراگون شامل 2 هسته ی پردازشی قدرتمند کایرو 360 با فرکانس پردازشی 2.15 گیگاهرتز و شش هسته ی پردازشی کایرو 360 با فرکانس پردازشی 1.55 گیگاهرتز می باشد. پردازشگر گرافیکی مورداستفاده قرار گرفته در این چیپ هم آدرنو 610 است که در مقایسه با آدرنو 620 استفاده شده در اسنپدراگون 670 قدرت کمتری را خواهد داشت. مودم استفاده شده در این چیپ هم از نوع X12 می باشد که از شبکه ی LTE Cat12 پشتیبانی می کند و حداکثر سرعت دانلود 600 مگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت آپلود 150 مگابیت بر ثانیه را در شبکه ی LTE در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

آخرین چیپی که انتظار می رود برای دستگاه های میان رده ی ضعیف تر معرفی شود، اسنپدراگون 460 خواهد بود که می توان انتظار استفاده از آن در دستگاه هایی با قیمت کمتر را داشت.

پردازنده ی مورداستفاده در این چیپ شامل چهار هسته ی پردازشی کایرو 360 با فرکانس پردازشی 1.8 گیگاهرتز و چهار هسته ی پردازشی دیگر از نوع کایرو 360 با فرکانس پردازشی 1.4 گیگاهرتز می باشد. رم استفاده شده در این پردازنده هم قابلیت پشتیبانی سیستم کش را نخواهد داشت و از یک سیستم پردازش سیگنال تصویر اسپکترا 240 استفاده می کند که امکان استفاده از دوربینی با حداکثر رزولوشن 21 مگاپیکسل را در اختیار کاربر قرار می دهد. برخلاف دو چیپ قبلی که بر پایه ی فرآیند ساخت یا لیتوگرافی 10 نانومتری ساخته شده اند، چیپ اسنپدراگون 460 از لیتوگرافی 14 نانومتری بهره می برد.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که پس از معرفی رسمی این چیپ ها، چه کمپانی هایی تصمیم به استفاده از آن ها در گوشی های جدید خود را خواهند گرفت.

 

منبع: