Z5_Premium_black_group-640x640
بدون شک اگر بخواهیم برای هر گوشی هوشمندی، یک رقیب سرسخت انتخاب کنیم، هیچ گزینه ای بهتر از گلکسی Note 5 را برای اکسپریا Z5 Premium پیدا نخواهیم کرد. مثل طرفداران دو تیم همشهری و یا دو جناح سیاسی رقیب، طرفداران سونی و سامسونگ نیز همیشه در نبردهای تن به تن بین پرچمداران محبوب خود هیچ چیزی کم نمیگذارند.

اکسپریا Z5 Premium و گلکسی Note 5 در حال حاضر شاخص ترین اسمارت فون های سونی و سامسونگ هستند. این دو اسمارت فون یا بهتر بگوییم، این دو فبلت آنقدر کامل و عالی هستند که نمیتوانیم یکی را به صورت مطلق برتر از دیگری بدانیم.

از لحظه معرفی اکسپریا Z5 Premium در شهریور ماه امسال، هیچ چیزی به اندازه صفحه نمایش 4K این دستگاه در رسانه ها مورد توجه قرار نگرفت. سونی که تا پیش از این در هیچ یک از گوشی های هوشمند خود از صفحه نمایشی با رزولوشن بالاتر از FHD استفاده نکرده بود به یکباره تن به استفاده از صفحه نمایش 4K در اکسپریا Z5 Premium داد.

در مقابل سامسونگ مدت زیادی است که در پرچمداران خود صفحه نمایش QHD را انتخاب کرده است. البته سامسونگ هنوز از صفحه نمایش QHD فراتر نرفته و آخرین پرچمدار این شرکت یعنی گلکسی Note 5 رزولوشن 1440×2560 را در اختیار ما قرار میدهد.

از نظر تعداد پیکسل های به کار رفته در صفحه نمایش با وجود اینکه 4K بیش از 2 برابر صفحه نمایش QHD است اما در یک گوشی هوشمند آنقدر تفاوتی با هم ندارند. این فرصت امروز در اختیار ما قرار گرفت تا صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium را با صفحه نمایش گلکسی Note 5 در کنار هم قرار داده و مقایسه کنیم.

در نمایش جزئیات به کار رفته در تصاویر، هر دو دستگاه عملکرد بسیار قابل قبولی داشتند. البته جزئیات بسیار ریز در صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium بهتر نمایش داده شده بود اما این اختلاف به صورتی نبود که صفحه نمایش QHD گلکسی Note 5 را مورد سرزنش قرار دهیم.

ما این بار در مقایسه خود به سراغ نمایش رنگ ها در صفحه نمایش رفتیم. چهار رنگ سفید، سبز، آبی و قرمز را به صورت مشترک در صفحه نمایش هر دو دستگاه قرار دادیم که نتایج جالب توجهی از آن بدست آمد. چهار تصویری که ما در هر دو گوشی قرار داده و مقایسه کردیم را در پایین مشاهده میکنید.


در نمایش رنگ آبی هر دو دستگاه تقریبا تفاوتی با یکدیگر نداشتند. هر دو رنگ تقریبا نزدیک به واقعیت بودند به طوری که نمیتوان یکی را برتر از دیگری دانست. در نمایش رنگ سبز نیز هر دو دستگاه تقریبا از رو به رو با هم برابر بودند که هر چه زاویه دید بیشتر شد سبز موجود در گلکسی Note 5 رو به روشنی و سبز موجود در اکسپریا Z5 Premium رو به تاریکی رفت.
DSC_0620

DSC_0618

DSC_0611
اما در نمایش رنگ قرمز اختلاف دو دستگاه بیش از همه بود. رنگ قرمز از رو به رو در گلکسی Note 5 اندکی متمایل به نارنجی بود اما در زوایای دیگر تصویری که در گلکسی Note 5 مشاهده میکردیم هیچ شباهتی به رنگ قرمز نداشت و به کل نارنجی را نمایش میداد. در حالی که رنگ قرمز در تمامی زوایا در اکسپریا Z5 Premium اصالت خود را حفظ کرده بود.
DSC_0616

DSC_0627

DSC_0626
و اما در رنگ سفید، هر دو دستگاه در نمایش حقیقت رنگ از خود ضعف نشان دادند. رنگ سفید در اکسپریا Z5 Premium اندکی متمایل به آبی و رنگ سفید در گلکسی Note 5 تقریبا شیری رنگ بود. جالب است بدانیم که در حین همین مقایسه ما رنگ سفید را در اکسپریا Z5 Compact نیز با این دو دستگاه مقایسه کردیم که نزدیکترین رنگ به واقعیت را همین مینی پرچمدار به ما نشان داد!

DSC_0622

ما مثل همیشه قضاوت را در خصوص مقایسه ها بر عهده شما میگذاریم. باز هم این نکته را خاطر نشان میکنیم که آنچه که چشم در واقعیت مشاهده میکند با آنچه که از دریچه دوربین مشاهده میکنید قطعا تفاوت دارد. اگر نمایش رنگ ها را در دو دستگاه نادیده بگیریم، برتری صفحه نمایش 4K اکسپریا Z5 Premium بر صفحه نمایش QHD گلکسی Note 5 در تصاویر شلوغ و با دقت بر جزئیات تصاویر مشخص خواهد شد اما این برتری به اندازه ای نیست که در یک نگاه سریع و به صورت فاحش قابل تشخیص باشد.

DSC_0637