Xperia E4g vs Xperia M4 Aqua

طی چند روز اَخیر که گوشی اکسپریا E4g به آزمایشگاه سایت تخصصی اکسپریا راه یافته است توانسته ایم نگرشی کلی نسبت به این محصول برتر سونی داشته باشیم. ابتدا بررسی تخصصی گوشی مذکور را برای شما قرار دادیم و سپس مقایسه گوشی اکسپریا E4 و اکسپریا E4g را برای شما به اشتراک گذاشتیم. حال در روند بررسی گوشی اکسپریا E4g، تصمیم گرفته ایم این محصول پایین رده سونی را با یکی از میان رده هایِ بسیار محبوب و پرفروش سونی مقایسه کنیم، تا ببینیم که آیا اکسپریا E4g باز هم میتواند برنده این مسابقه باشد یا خیر.

در این مقایسه که بر اساس تست بنچمارک میباشد، تفاوت هایِ دو گوشی پایین رده اکسپریا E4g که پیش از این گفتیم از سخت افزار بسیار قدرتمندی برخوردار است با گوشی اکسپریا M4 Aqua به خوبی مشخص میشود. اما بهتر است قبل از ورود به مقایسه تست بنچمارک این دو محصول، بارزه هایِ سخت افزاری آنها را با هم مقایسه کنیم.

گوشی اکسپریا M4 Aqua که مجهز به یک صفحه 5 اینچی با کیفیت HD از نوع IPS LCD است، در قلب خود از پردازنده داخلی اسنپدراگون 610 کوآلکام با 8 هسته پردازشی بهره میبرد، که 4 هسته آن در فرکانس کاری 1.5 گیگاهرتز و 4 هسته دیگر در فرکانس کاری 1.0 گیگاهرتز فعالیت میکنند. همچنین پردازنده گرافیکی به کار رفته در چیپست این گوشی آدرنو 405 میباشد و مجهز به 2 گیگایت حافظه رم و 8 گیگابایت حافظه داخلی است.

گوشی اکسپریا E4g که مجهز به یک صفحه نمایش 4.7 اینچی با کیفیت qHD از نوع IPS میباشد، از پردازنده داخلی MT6732 شرکت مدیاتک بهره میبرد، که 4 هسته پردازشی آن در فرکانس 1.5 گیگاهرتز فعالیت میکنند و مجهز به چیپ گرافیکی Mali-T760MP2 است. سونی برای این گوشی هوشمند پایین رده 1 گیگابایت حافظه رم و 8 گیگابایت حافظه داخلی در نظر گرفته است.

سابقاً و در بررسی تخصصی گوشی اکسپریا E4g اشاره کردیم که این گوشی هوشمند شاید از لحاظ اسمی در پایین ترین درجه از گوشی هایِ سونی قرار بگیرد، اما به لطف سخت افزار قدرتمند خود توانسته است از قید و بندها رها شود و به مبارزه با میان رده هایِ سونی بپردازد. حال، یکی از مبارزه هایِ سخت این گوشی هوشمند را با گوشی میان رده و قدرتمند اکسپریا M4 Aqua در پیش داریم.

همانطور که در تصاویر فوق مشاهده میکنید، گوشی پایین رده اکسپریا E4g توانسته با کسب امتیاز خارق العاده 32.517 رکورد 30.316 گوشی اکسپریا M4 Aqua را پشت سر بگذارد. اما بد نیست با هم مروری بر جزئیات تست بنچمارک این دو گوشی داشته باشیم.

اکسپریا E4g در تست چند وظیفگی توانسته است با ثبت امتیاز 4.238 برتری مطلق خود را نسبت به گوشی M4 Aqua ثابت کند. در تست چند هسته ای پردازنده مرکزی اما، این گوشی اکسپریا M4 Aqua است که برتری مطلق خود را به رُخ اکسپریا E4g میکشد. در تست تک هسته ای ورق به سمت اکسپریا E4g برگشته است و این گوشی توانسته است با کسب امتیاز 1.526 با اختلاف کمی برنده این قسمت نیز باشد.

اما وقتی وارد تست حافظه رم میشویم، باز هم اکسپریا E4g ما را شگفت زده میکند. این گوشی هوشمند پایین رده با حافظه رم 1 گیگابایتی خود توانسته است امتیاز 1.920 را به ثبت برساند، که باز هم برتری مطلق این گوشی را نسبت به اکسپریا M4 Aqua در این بخش ثابت میکند.

در بخش پردازنده گرافیکی هر دو گوشی تقریباً شانه با شانه با هم پیش رفته اند. در بخش گرافیک دو بعدی گوشی اکسپریا M4 Aqua با اختلاف بسیار کمی موفق به کسب امتیاز 1.650 شده است، اما در بخش گرافیک سه بعدی، گوشی اکسپریا E4g با کسب امتیاز 10.473 باز هم برتری مطلق خود را به رُخ اکسپریا M4 Aqua کشیده است. در بخش آخر هم که مربوط به تست حافظه داخلی و سرعت خواند و نوشتن اطلاعات است، اکسپریا M4 Aqua توانسته است با کسب امتیاز 2.142 برنده این قسمت باشد.

با کمی دقت در نتایج تست بنچمارک این دو گوشی، متوجه میشویم که سونی کار خود را بسیار خوب انجام داده است و باز هم از این موضوع متأسف هستیم که چرا گوشی اکسپریا E4g که محصولی بسیار قدرتمند بود، هیچگاه پایش به داخل مرزهایِ کشور عزیزمان ایران باز نشد. نظر شما همراهان همیشگی درباره این دو گوشی چیست ؟