triluminos_whitemagic_izgo_8

همانطور که مشخص است،ظاهرا سونی در گوشی های تولید شده خود از سال 2014 به بعد،به طور گسترده تری قصد استفاده از پنل IPS در صفحه نمایش های خود دارد،و همچنین بعد از استفاده از فناوری Triluminos در فبلت زد اولترا،پس از آن در تمام گوشی های رده بالای خود از این فناوری استفاده می کند،حال سوال اینجاست که این فناوری در برابر صفحه نمایش هایی با فناوری WhiteMagic و IGZO در کدام جایگاه قرار می گیرد!

بهتر است قبل از این مقایسه، نگاهی به دو فناوری whitemagicو IGZO داشته باشیم که هر دو توسط دو شرکت ژاپنی شارپ وJapan Display معرفی شده اند :

صفحه نمایش وایت مجیک در واقع به پنل RGB ال سی دی یک نورسفیدی اضافی ، می افزاید و باعث بهبود روشنایی و تصویر می شود. این پنل های صفحه نمایش اطلاعات مربوط به تصاویر را توسط یک الگوریتم جدید اسکن می کنند و در نهایت این اطلاعات جدید از تصویر وارد پنل ال سی دی و روشنایی پست صفحه می شوند و کنترلی جدید و بهتر به تصاویر می دهند. نتیجه این عمل کاهش مصرف انرژی بدون از دست دادن کیفیت تصویر را به همراه خواهد داشت.در این فناوری با استفاده از پیکسل های سفید، دو دستاورد حاصل آمده: یکی خاموشی بیشتر نور پس زمینه و کاهش مصرف باتری، و دومی دید بهتر در محیط های بیرونی.نمونه این فناوری را در گوشی میان رده سونی یعنی xperia p شاهد بودیم!

اما IGZO فناوری نیمه هوشمندی است که بر اساس تركيب شيميايي «اينديوم، گاليوم، زينك اكسايد» است و مي‌تواند در نمايش جزئيات، شفافيتي به ميزان دو برابر بيشتر از پنل‌هاي فعلي ايجاد كند و به نحو چشمگيري سبب كاهش مصرف انرژي تا سطح نود درصد شود. همچنين اين فناوري موجب مي‌شود كه با وجود كاهندگي مصرف انرژي، ترانزيستورهاي فيلم موجود در صفحات‌نمايش، باريك‌تر و شفافيت پيكسل‌ها بيشتر باشد.در حال‌حاضر شارپ اين فناوري را تنها روي نمونه‌هاي تبلت، لپ‌تاپ و صفحه‌نمايش‌هايي مانند تبلت‌هاي7 اينچي با دقت صفحه 1280×800و تراكم پيكسلي( تعداد پيكسل در هر اينچ) 217 و صفحه‌نمايش 32 اينچ با دقت 2160×840 و تراكم پيكسل 140 انجام داده است.

حال شما را دعوت میکنیم به دیدن 3 گوشی که هر کدام از فناوری جداگانه ای که در بالا نام بردیم استفاده می کنند،سخن را کوتاه می کنیم و قضاوت را بر عهده خودتان می گزاریم!

فناوری به کار برده در صفحه نمایش ها به ترتیب:

WhiteMagic ———————–– IZGO————————–Triluminos

triluminos_whitemagic_izgo_1

triluminos_whitemagic_izgo_2

triluminos_whitemagic_izgo_3

triluminos_whitemagic_izgo_4

triluminos_whitemagic_izgo_5

triluminos_whitemagic_izgo_6

triluminos_whitemagic_izgo_7

triluminos_whitemagic_izgo_8

triluminos_whitemagic_izgo_10

triluminos_whitemagic_izgo_9