z3-m8-note4
با عرض تبریک مجدد به مناسبت آغاز سال 1394 هجری شمسی و با اولین پست در سال جدید در خدمت شمـا هستیـم . اگر به خاطر داشته باشید ، چندی پیش با مقاله ای تخصصی از مقایسه کامل رابط کاربری اَندروید 5.0.2 آبنبات چوبی و 4.4.4 کیت.کت سونی در خدمت شما عزیزان بودیم . اما به این فکر اُفتادیم که حالا و پس از عرضه اَندروید 5 آبنبات چوبی سونی ، مقایسه ای اجمالی بین رام هایِ آبنبات چوبی گوشی هایِ پرچمدار 3 کمپانی سونی ، سامسونگ و اچ.تی.سی داشته باشیم .

همانطور که در جریان هستید ، سونی پس از مدتی نسبتاً طولانی و بعد از یک خُلف وعده رسانه ای ، دست به انتشار اَندروید 5 آبنبات چوبی برای پرچمداران نیمه اول و دوم سال 2014 خود زد . این بروزرسانی که تا کنون برای گوشی هایِ هوشمند اکسپریا Z2 ، Z3 ، Z3 Compact و تبلت هایِ Z3 Compact و Z2 منتشر شده است ، شاید عظیم ترین بروزرسانی سونی تا به امروز باشد .

شرکت هایِ رقیب با سرعت نسبتاً بالاتری اقدام به بروزرسانی دستگاههایِ پرچمدار خود کردند ، اما گزارشات متعددی از باگ هایِ ریز و درشت در رام اَندروید 5 گوشی هایِ بروزرسانی شده منتشر شده است . سونی اما در این بین طبق معمول شیوه عقلانی و نه احساسی را در پیش گرفت و بنابر شیوه عقلایی و با احترام به مشتریان خود ، وقت زیادی را صرف توسعه و برطرف سازی باگ هایِ اَندروید 5 و انتشار یک بروزرسانی بدون نقص کرده است .

سونی بعد از جدا شدن از اریکسون و تا قبل از بروزرسانی اَندروید 5 به یکی از شرکت هایِ بسیار محبوب از نظر بروزرسانی هایِ نرم افزاری محسوب میشد ، اما اینبار اوضاع کمی متفاوت بود و سونی به جایِ پیش گرفتن روش هایِ تبلیغاتی برای ارائه بروزرسانی اَندروید 5 ، دست به کار بزرگی زد و با احترام به مشتریان خود ، وقت بیشتری را صرف برطرف سازی نواقص ذاتی اَندروید 5 گوگل کرد .

درست است که این بروزرسانی با سرعت کمی برای دستگاههایِ سونی در حال انتشار است ، اما این سرعت کم نیز توجیهی منطقی دارد . در روزهایِ اولیه هفته ای که گذشت ، بروزرسانی اَندروید 5 ابتدا برای آخرین پرچمدار سونی ، گوشی اکسپریا Z3 منتشر شد و بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی برای گوشی اکسپریا Z3 Compact منتشر شد و سونی اعلام کرد تمام خانواده گوشی هایِ Z را طی یک بازه زمانی 2 هفته ای به اَندروید 5 بروزرسانی خواهد کرد . طولی نکشید که فردایِ همان روز بروزرسانی برای پرچمدار نیمه اول سال 2014 سونی ، گوشی اکسپریا Z2 منتشر شد و عصر همان روز برای تبلت هایِ اکسپریا Z3 Compact و Z2 نیز منتشر شد . پروسه بروزرسانی در همینجا متوقف شد تا سونی با بازخوردهایِ کاربران و طی مدت زمان 2 هفته ای که برای این برزورسانی مد نظر دارد ، باز هم نواقص جا مانده را برطرف و یک بروزرسانی کامل و بدون نقص را در اختیار کاربران خود قرار دهد . شاید از دید بسیاری از کاربران این انتظار طولانی و شاید کمی غیر قابل تحمل شده باشد ، اما ایده هایِ عقلانی سونی واقعاً جایِ هیچ حرفی را باقی نمیگذارد .

اما از هر چه که بگذریم سخن دوست خوش تر است ! مسایلی که گذشت ، مسایل ماهوی بروزرسانی اَندروید 5 آبنبات چوبی در چند خط کوتاه بود ؛ حال میرسیم به اصل قضیه ؛ شکل ظاهری ! بعد از انتشار بروزرسانی اَندروید 5 آبنبات چوبی سونی ، بعضی از افراد در سراسر جهان سونی را به باد انتقاد گرفتند . رسالت سونی در این بروزرسانی مشخص بود : ” اَندروید 5 آبنبات چوبی ما بیش از هر شرکتی به اَندروید 5 خام گوگل نزدیک خواهد بود ؛ اما به اصالت رابط کاربری سونی هم خدشه ای وارد نخواهد شد ” . سونی همیشه به آرمان هایِ گوگل پایبند بوده است و رابط کاربری گوشی هایِ سونی همیشه نزدیک ترین و وفادارترین رابط کاربری به رابط کاربری گوگل بوده اند . این موضوع درباره اَندروید 5 آبنبات چوبی سونی هم صادق است .

سونی با رعایت اصالت رابط کاربری خود ، دست به کاری بس عظیم و بزرگ زده است . هر آن چیز خوبی که ما از رام گوشی هایِ سونی تا پیش از این به خاطر داشتیم را در این رام نیز خواهیم داشت ، به علاوه اینکه ویژگی هایِ بارز ظاهری اَندروید 5 گوگل نیز در این رام پیاده شده است . همه چیز با نهایت سرعت و در عین سادگی و روان بودن انجام میشود . سونی پیش از بروزرسانی اَندروید 5 خیلِ عظیمی از نرم افزارهایِ خود را با زبان طراحی جدید گوگل ( متریال ) همسو کرد و این روند با ارائه بروزرسانی 5 نیز ادامه دارد . ما این وسواس سونی در طراحی اَندروید 5 آبنبات چوبی را تحسین میکنیم . اما نظر شما درباره بروزرسانی اَندروید 5 سونی چیست ؟ آیا انتظارات شما در این بروزرسانی برآورده شده است ؟ در پایان با تصاویری از مقایسه برخی قسمت هایِ اصلی رابط کاربری اَندروید 5 آبنبات چوبی 3 کمپانی بزرگ سونی ، سامسونگ و اچ.تی.سی با ما همراه باشید .

 

Homescreen

App-drawer

Widgets-pane
Alarm

Calendar

Contacts

Dialer

Gallery

Lockscreen

Messenger

Music

Notifications-pane

Recent-apps

Settings-menu

Settings-menu-Battery

Settings-menu-Sound--amp-notifications

Stopwatch

Volume-control