DSC_0469
اکسپریا Z5 Premium، اولین اسمارت فون 5.5 اینچی از خانواده Z میباشد. سونی به جز اکسپریا Z Ultra، در هیچ یک از اسمارت فون های خانواده Z پا را از 5.2 اینچ فراتر نگذاشت تا اینکه اکسپریا Z5 Premium با یک صفحه نمایش 5.5 اینچی به خانواده بزرگ پرچمداران سونی پیوست.

بزرگتر شدن اندازه صفحه نمایش، بزرگتر شدن ابعاد کلی دستگاه را نیز به همراه دارد. همانطور که در بررسی های قبلی مشاهده کردیم اکسپریا Z5 Premium با صفحه نمایش 5.5 اینچی، اندکی از پرچمداران دیگر این خانواده که صفحه نمایش 5.2 اینچی دارند بزرگتر است.

طبیعتا وقتی ابعاد دستگاه بزرگتر میشود، وزن آن نیز افزایش می یابد و در نتیجه به دست گرفتن گوشی کمی مشکل تر خواهد شد. البته اکسپریا Z5 Premium با توجه به ضخامت نسبتا کم آن، مشکلی از بابت در دست گرفتن ایجاد نمیکند اما سطح صاف بدنه آن تا حدی لغزنده است.

سونی در اکسپریا Z3 Plus و اکسپریا Z5، لبه های پشت دستگاه را کمی برجسته کرد که همین باعث میشود لغزندگی دستگاه بر روی سطوح صاف تا حد زیادی کاهش یابد. اما از این لبه های برجسته در اکسپریا Z5 Premium خبری نیست تا باعث شود اکسپریا Z5 Premium به شدت مستعد لغزش بر روی سطوح صاف باشد. (تصویر زیر از لبه اکسپریا Z3 Plus)
Xperia-Z4-edge-640x481
برای نمایش میزان لغزندگی این دستگاه، ما تصمیم گرفتیم تا مقایسه ای کوتاه از میزان لغزندگی بدنه اکسپریا Z5 Premium با اکسپریا Z5 Compact و اکسپریا Z2 داشته باشیم. در این مقایسه که مشاهده خواهید کرد، هر سه دستگاه بر روی یک سطح صاف قرار گرفته و هر کدام دو بار و در دو شیب متفاوت به چالش کشیده میشوند.

لازم به توضیح است در این ویدئو، قسمت پشت هیچکدام از این سه دستگاه، هیچگونه محافظی مثل برچسب ندارند تا در شرایط کاملا برابر و بر روی شیشه پشت لغزندگی آنها مورد آزمایش قرار بگیرد. در این ویدئو میزان لغزندگی اکسپریا Z5 Premium به نسبت دو گوشی دیگر بیشتر است که البته باید به این نکته توجه داشته باشیم، وزن بیشتر اکسپریا Z5 Premium تاثیر مستقیمی بر لغزش بیشتر این دستگاه دارد. ما شما را به تماشای این ویدئوی کوتاه که توسط سایت تخصصی اکسپریا آماده شده دعوت میکنیم.