z3.5.0
با آغاز به روزرسانی اندروید 5.0.2 لالی پاپ، انتظارها برای دیدن عملکرد سونی در این آپدیت به پایان رسید. هرچند که هنوز برای نقد و بررسی این به روزرسانی خیلی زود است، اما در یک نگاه میتوانیم عملکرد سونی را در این به روزرسانی قابل قبول بدانیم.

اگر نگاهی به گذشته و اولین مرحله به روزرسانی اندروید 4.3 و 4.4 داشته باشیم، به روزرسانی اندروید 5.0.2 لالی پاپ تا به این لحظه کم اشکال ترین و موفق ترین به روزرسانی سونی در طول دو سال اخیر بوده است. هر چند که این به روزرسانی با گزارش برخی کاربران، مشکلاتی را همچون از کار افتادن موتورهای X-reality و Super Vivid به همراه داشته اما نباید فراموش کنیم که این اولین آپدیت آب نبات چوبی برای اکسپریا است و آپدیت های تکمیلی به زودی برای رفع ایرادات جزئی از راه خواهند رسید.

آپدیت اندروید 5.0.2 لالی پاپ را میتوانیم دگرگون کننده ترین به روزرسانی سونی بدانیم. در به روزرسانی های اندروید 4.3 و 4.4 این حجم از تغییرات را در رابط کاربری سونی مشاهده نکرده بودیم. سونی به خوبی از زبان طراحی متریال در رابط کاربری خود استفاده کرده و توانسته یک رابط کاربری روان و زیبا را در اختیار کاربران قرار دهد.

ما پیش از انتشار به روزرسانی رسمی لالی پاپ و از تصاویر منتشر شده مقایسه ای جالب از رابط کاربری سونی در کیت کت و آب نبات چوبی را برای شما قرار داده بودیم. با انتشار رسمی این آپدیت دست ما نیز برای انجام یک مقایسه جامع و کامل از دو نسخه آخر سونی بازتر شده است. برای انجام یک مقایسه دقیق سعی کردیم تا تمامی قسمت های رابط کاربری سونی را در اندروید 4.4 و 5.0 نمایش دهیم. برای درک بهتر تغییرات ظاهری ایجاد شده در اندروید لالی پاپ نسبت به قبل با هم این مقایسه را تماشا میکنیم.

منوی قفل دستگاه (لاک اسکرین)
منوی قفل دستگاه یا همان لاک اسکرین در اندروید 5.0.2 به طور کلی متحول شده است. علاوه بر میانبرهای دوربین و تماس، اطلاعیه های دستگاه نیز بر روی قفل صفحه نمایش داده میشود. همچنین برای اولین بار ویجت ساعت لاک اسکرین نیز توسط کاربر شخصی سازی شده و کاربر میتواند از بین 3 ویجت موجود یکی را برای نمایش در منوی لاک اسکرین انتخاب کند. همچنین در هنگام پخش موسیقی نیز کاور آهنگ به صورت تمام صفحه منوی لاک اسکرین دستگاه را پوشش میدهد.
1
8
25
50

لانچر:
در این به روزرسانی شاهد یک جهش بزرگ نرم افزاری برای لانچر اکسپریا هستیم. لانچر اکسپریا به یکباره از نسخه ۷٫۰٫A.1.12 که چند روز قبل منتشر شده بود به نسخه 8.0.A.0.7 ارتقا پیدا کرده است. در این نسخه شاهد تغییرات کوچکی از جمله دسترسی آسان تر به قسمت جستجوی برنامه ها هستیم.
2

45

46

47

21

منوی اطلاعیه (Notification)
همانند لاک اسکرین، منوی اطلاعیه های دستگاه نیز دچار یک انقلاب بزرگ شده است. هرچند که این منو تا حد زیادی شبیه به نوار اطلاعیه های اندروید خام لالی پاپ است، اما تفاوت های آن با نسخه های قبلی برای شما یک تنوع بزرگ به حساب می آید. در بالای صفحه و کنار ساعت آواتار کاربر نمایش داده میشود که با کلیک بر روی آن امکان تغییر یوزر فراهم میشود. در حالت عادی یک یوزر ادمین و یک یوزر مهمان وجود دارد که شما میتوانید یوزرهای دیگری نیز بسازید.
6

5

51

منوی آخرین برنامه ها (Recent app)
منوی آخرین برنامه ها نیز همچون منوی اطلاعیه ها به اندروید خام گوگل بسیار نزدیک است. یکی از قابلیت های اندروید لالی پاپ نماش تب های مرورگر کروم در منوی Recent است که در تصویر زیر نیز مشاهده میکنید. در پایین منوی میان برهای اسمال اپ ها همانند گذشته مشاهده میشود اما در اینجا خبری از گزینه Close All نیست!
4

تنظیمات:
آن طراحی متریال که سونی صحبتش را کرد بیش از همه در تنظیمات دستگاه خودنمایی میکند. استفاده از یک زبان طراحی جدید و نیز افکت های جالب، منوی تنظیماتی کاملا متفاوت با گذشته را در این نسخه ایجاد کرده است.
7
9
13
14
15
12
20
26

48

49

43

42

44
در منوی برنامه ها میزان فضای رم مصرفی با تفکیک بیشتری نمایش داده میشود. ضمن اینکه امکان انتقال برنامه ها به مموری کارت نیز طبق وعده سونی در اندروید 5.0.2 فراهم شده است.
10

11

در تنظیمات امنیت نیز شاهد تغییراتی هستیم. در بخش قفل دستگاه گزینه None حذف شده و گزینه های Face Unlock و Bluetooth Unlock به بخش دیگری منتقل شدند. در این منو چهار گزینه سنتی اندروید شامل باز کردن دستگاه با کشیدن بر روی صفحه (Swipe) باز کردن بوسیله الگو (Pattern)، قفل پین و قفل پسورد مشاهده میشود.

اما در منوی امنیت، گزینه ای با نام Smart Unlock اضافه شده که امکان باز کردن قفل دستگاه با سه حالت را فراهم میکند. گزینه اول باز کردن قفل دستگاه بوسیله دستگاه های متصل به گوشی اعم از اتصال بوسیله بلوتوث یا NFC ( در این حالت شما میتوانید انتخاب کنید، هنگامی که دستگاه مورد نظر شما بوسیله بلوتوث یا NFC به گوشی شما متصل است، برای باز کردن قفل نیازی به وارد کردن الگو یا رمز نباشد)، گزینه دوم باز کردن قفل دستگاه در مکان های انتخابی ( به طور مثال شما تعیین میکنید که در خانه یا محل کار گوشی بدون نمایش رمز یا الگو باز شود و در مکان هایی خارج از آنها برای باز کردن قفل از الگو یا رمز و … استفاده شود) و گزینه سوم نیز باز کردن قفل دستگاه بوسیله چهره که از اندروید 4.0 با آن آشنا هستیم.
22
52

تماس ها و پیام
در رگ های بخش تماس، مخاطبین و پیام ها نیز خون متریالی جاری است. شماره گیر نسبت به قبل روانتر و زیباتر شده و مخاطبین نیز لباسی جدید به تن کرده است. همچنین قسمت پیام ها نیز با تغییرات زیادی نسبت به کیت کت همراه شده و کیبورد نیز به نسخه ای جدید آپدیت شده است.
17

18

19

27

28

29

ساعت:
برنامه ساعت شامل بخش های آلارم، ساعت جهانی، ثانیه شمار معکوس و کرنومتر نیز با تغییراتی همراه بودند. تغییرات این بخش بیشتر به پوسته برنامه محدود بوده که طراحی متریال را یک بار دیگر به ما نشان میدهد.
34

35

36

37

دوربین:
شاید دوربین تنها قسمتی باشد که ظاهر آن اهمیت خاصی ندارد و انتظارات از سونی این است که عملکرد برنامه دوربین نسبت به قبل ارتقا پیدا کند. صحبت درباره تفاوت عملکرد دوربین در این مبحث جایی ندارد اما بد نیست اگر نگاهی هم به تفاوت های ظاهری دوربین اندروید 5.0.2 لالی پاپ با کیت کت بیاندازیم.
30

31

32

منوی پاور و صدا:
در جدیدترین به روزرسانی سونی شاهد یک پاور منوی ساده و شکیل هستیم. در منوی پاور لالی پاپ گزینه حالت هواپیما و نیز تنظیمات صدا حذف شده اما گزینه های دیگر به حال خود باقی ماندند. البته در این نسخه منوی پیشرفته صدا با فشار دادن دکمه های ولوم پایین یا بالا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود. در منوی جدید امکان زمان بندی حالت های مختلف از جمله سایلنت ( به طور مثال میتوانید تعیین کنید گوشی تا 1 ساعت در حالت سایلنت قرار گرفته و پس از یک ساعت به حالت قبل بازگردد) فراهم شده است.
3

41
53

سایر نرم افزارهای کاربردی:
سونی در این به روزرسانی نشان داده که به کوچکترین جزئیات نیز توجه میکند. برنامه هایی همچون ماشین حساب، تقویم و پشتیبان گیر اکسپریا نیز در اندروید 5.0.2 به کل تغییر کرده و با ظاهری جدید در گوشی ما حضور پیدا کردند. این تغییرات در تک تک برنامه های سونی قابل مشاهده است که بسیاری از آنها پیش از آغاز به روزرسانی و به طور جداگانه ای آپدیت های خود را دریافت کردند.
38
39

40

33

بنچمارک:
بهبودهایی که از آن نام بردیم تنها به ظاهر محدود نشدند! البته فرصت برای بررسی جامع و کامل عملکرد این به روزرسانی بسیار کم است اما یک نمونه از بنچمارک گرفته شده از دو نسخه کیت کت و لالی پاپ به خوبی عملکرد بهتر دستگاه را در نسخه جدید نشان میدهد. هر دو بنچمارک از اکسپریا Z2 به ثبت رسیده اند.
23

24

نتیجه گیری:
در این مقایسه سعی کردیم تا حد امکان تمامی قسمت های دستگاه را پوشش دهیم. با این حال به روزرسانی اندروید 5.0.2 سونی آنقدر گسترده و جامع بوده که همچنان بسیاری از بخش های دستگاه در این نسخه برای شما ناشناخته مانده است. اگر شما موفق به دریافت اندروید 5.0.2 شده اید قطعا با لمس رابط کاربری جدید سونی بهتر میتوانید در مورد آن نظر دهید! نظر شما در رابطه با این آپدیت چیست؟ آیا تغییرات بوجود آمده در ارائه این آپدیت ارزش تاخیر یک ماهه عرضه آن را داشته است ؟ نظرات خود را با ما در این خصوص در میان بگذارید.
16