کمپانی سونی نخستین کمپانی تولیدکننده ی گوشی های هوشمند بود که در گوشی های خود از چیپست قدرتمند Qualcomm Snapdragon 835 استفاده کرد. در MWC 2017 این کمپانی از گوشی خود با نام  اکسپریا XZ Premium و این چیپست رونمایی کرد. از جمله قابلیت های این چیپست میتوان به پشتیبانی از نمایشگرهای 4K HDR، ویدئوهای Super Slow Motion و سرعت بیشتر شبکه ی 4G اشاره کرد.

ولی در حقیقت این دستاوردها چطور ممکن شده است؟ ما در این مقاله ترجمه ی گفتگوی دو نفر از اعضای فنی کمپانی Qualcomm با وبسایت سونی موبایل را آماده ی انتشار کرده ایم. در این مقاله، نام Francisco Cheng به صورت FC و نام Sherif Hanna به صورت SH نوشته شده است. با ما در این مصاحبه بسیار جذاب همراه باشید…

 

* از گفتگو با شما بسیار خوشحال هستیم. از آنجایی که علاقه ی بسیاری به چیپ 835 داریم، دوست داریم بدانیم که از زمان شکل گیری ایده ی اولیه تا محصول نهایی چه قدر زمان گذشته است؟

FC: برای ایجاد هر پلتفرمی دستکم یکسال زمان از شکل گیری ایده تا محصول نهایی موردنیاز است.

*چیپ Snapdragon 835 تا به امروز کوچکترین چیپ ساخته شده به وسیله ی شماست. آیا تاکنون به فکر کاهش ابعاد کلی چیپ های خود بوده اید؟

FC: کاهش ابعاد مهم ترین مسئله در ساخت این چیپ نبوده است؛ بلکه مواردی چون تغییر در معماری، بهینه سازی های مصرف انرژی، قابلیت های جدید و بهبودهای کلی لزوماً مواردی نیستند که با کاهش ابعاد چیپ بدست آیند.

* پس در مورد ابعاد چیپ ها در آینده چه فکری می کنید؟ به نظر شما به کوچکترین ابعاد ممکن رسیده ایم؟

FC: ابعاد پردازشگرهای اصلی موجود در چیپ ها کاهش خواهد یافت؛ این دقیقاً همان چیزی است که در فناوری های جدید کوآلکام استفاده شده است و می تواند باعث کاهش فضای اشغال شده درون سخت افزار دستگاه شود. استفاده از این گونه چیپ ها می تواند باعث افزایش ظرفیت باتری ها و امکانات بیشتر در دستگاه ها شود.

*از چگونه ابزار اضافه ای برای ثبت ویدئوهایی با نرخ 960 فریم بر ثانیه در گوشی اکسپریا XZ Premium استفاده شده است؟

FC: ما از یک پردازشگر سیگنال با نام Spectra و یک موتور پردازش ویدئو و چند تکنیک ضبط ویدئو استفاده کرده ایم.

* مردم از بهره گیری از ارتباط LTE گیگابیتی در این چیپ بسیار هیجان زده هستند؛ اما اصلاً این ارتباط به چه معناست؟

SH: فناوری LTE گیگابیتی آخرین نسل از شبکه ی 4G LTE می باشد. این شبکه می تواند سرعت دانلود 10 برابری در مقایسه با نخستین فناوری های 4G را دراختیار شما قرار دهد. این سرعت جدید امکان بهره مندی کاربران از امکانات بیشتر و توسعه دهندگان اپلیکیشن از قابلیت های جدید را فراهم می کند.

* ساده به نظر می رسد؛ آیا واقعاً به چنین چیزی نیاز داریم؟

SH: نیازی به پرسیدن نیست؛ فناوری LTE گیگابیتی می تواند با افزایش ظرفیت شبکه های موبایل امکان دسترسی کاربران به سرعت های بیشتر را فراهم کند. این بدان معناست که ارتباط کاربران از ازدحام موجود در شبکه های 4G سابق خالی خواهد شد. در نتیجه کاربران می توانند در مناطق پرجمعیت، بدون کاهش سرعت به اینترنت دسترسی داشته باشند. این فناوری حتی می تواند با کاهش ترافیک شبکه، سرعت دستگاه هایی با فناوری 4G قدیمی تر را نیز بهبود ببخشد.

* آیا می توانید در مورد امکانات جدیدی که  اکسپریا XZ Premium پشتیبانی خواهد کرد، توضیحاتی دهید؟

SH: بله، حتماً. گوشی اکسپریا XZ Premium بدون تردید یکی از عجایب دنیای دستگاه های بی سیم است. یکی از قابلیت های اصلی این گوشی در این زمینه، 4×4 Multiple-Input Multiple-Output ( ورودی و خروجی چندگانه ی 4 در 4 ) نام دارد. این بدان معناست که طراحان سونی امکان استفاده از چهار آنتن LTE به جای دو آنتن معمول را داشته اند. استفاده از چهار آنتن برای یک اسمارت فون تا چندسال پیش غیرممکن به نظر می رسید، ولی حالا طراحان سونی از آن استفاده کرده اند. این دقیقاً نقطه ی قوت همکاری فناوری های کوآلکام و سونی در گوشی اکسپریا XZ Premium می باشد.

* به نظر شما چه قدر زمان برای پشتیبانی از LTE گیگابیتی توسط شبکه های موبایل لازم است؟

SH: خوشبختانه استفاده از این فناوری در حال حاضر آغاز شده است. هم اکنون بیش از 15 اپراتور در 11 کشور از این فناوری استفاده کرده اند. ما انتظار داریم که در 12-18 ماه آینده تعداد اپراتورهای بیشتری به این فناوری بپیوندند.

* درمورد 5G چه فکری می کنید؟ آیا LTE گیگابیتی قدمی در رسیدن به مسیر آن است؟

SH: قطعاً همینطور است؛ این فناوری در دو زمینه ما را به دستیابی به 5G نزدیکتر می کند. اول این که سرعت بسیار بالایی را در اختیار کاربران قرار می دهد. این بدان معنا خواهد بود که توسعه دهندگان می توانند از سرعت بالای اینترنت دستگاه ها در اپلیکیشن های خود استفاده کنند. دومین موضوع مورد این است که زمانی که 5G آغاز به کار کند، پوشش محدودی خواهد داشت. در این زمان و تا زمانی که پوشش آن کامل شود، کاربران می توانند از شبکه ی پرسرعت LTE گیگابیتی برای ارتباطات خود استفاده کنند.

* چه چیزهای دیگری برای آینده ی فناوری های ارتباطی پیش بینی می کنید؟

SH: با بهره گیری از 5G، دسترسی به اینترنت با سرعت بیشتر، تاخیر کمتر و دسترسی بیشتر فراهم خواهد شد و امکاناتی در زمینه های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در اختیار کاربران خواهد بود. علاوه بر این، می توان انتظار داشت که علاوه بر اسمارت فون ها، اینترنت اشیا نیز بیش از هر زمانی قدرت پیدا کند.

FC: فناوری های کوآلکام در دنیای تکنولوژی پیشرو هستند. بنابراین، در آینده می توان همه ی دستگاه ها را به هم متصل کرد تا دسترسی به آن ها آسانتر باشد. این می تواند دستاورد بزرگ شبکه ی اینترنت بی سیم باشد، تا دستگاه را همیشه به فضاهای ابری متصل نگه دارد.

* قدم بعدی برای شما چه خواهد بود؟ در حال حاضر بروی چه چیزی کار می کنید؟

SH: حتی در حالی که شبکه ی 4G در حال تبدیل شدن به LTE گیگابیتی است، ما در حال کار بروی نسل پنج ارتباطات هستیم. چه کسی می داند، شاید روزی با سونی برای ساخت دستگاه هایی با فناوری 5G همکاری کنیم.

FC: تیم اسنپدراگون در حال کار بروی فرایند کمک کردن به کمپانی هایی مانند سونی است، تا بتوانند از چیپست اسنپدراگون 835 در تمامی دستگاه های رده بالای خود استفاده کنند و ما بسیار خوشحال هستیم که سونی نخستین پیشرو در استفاده از چیپ Snapdragon 835 در دستگاه های خود بوده است.

* ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. پیش از این که بروید، آیا می توانید در مورد محصولات آینده ی خود اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهید؟

FC: ما دائماً در حال عرضه ی فناوری های جدید هستیم. در حال حاضر مودم جدیدی را عرضه کرده ایم که می تواند سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه را پشت سر بگذارد و اپراتورهای بیشتری می تونند از سرعت های بیشتر در شبکه های خود استفاده کنند.