سونی از آغاز سال 2012 با خرید سهم اریکسون، به صورت مستقل گوشی های اکسپریا را تحت نام برند Sony عرضه کرد. تا قبل از آن گوشی های اکسپریا با نام تجاری سونی اریکسون در بازار موجود بودند که با این اقدام سونی، راه گوشی های اکسپریا با نام جدید ادامه پیدا کرد.

سال 2012 تقریبا برای سونی سال شروع یک تجربه جدید بود. از سال 2013 و با راه اندازی سری Z فعالیت سونی در بخش موبایل به صورت مستقل جدی تر شد. از همان سال تا امروز سونی مدل های متعددی از گوشی های اکسپریا را روانه بازار کرده که در تمام این سال ها گوشی های با کیفیتی را به دست مشتریان رسانده است.

با وجود کیفیت بالای گوشی های سونی در سال های اخیر، این نکته غیر قابل انکار است که هیچ گوشی هوشمند بی عیب نیست. در طول این سال ها نیز همیشه ایراداتی به گوشی های سونی وارد بوده که در هر مقطع سونی آن ها را رفع کرده بود. امروز قصد داریم تا در یک مقاله جالب نگاهی به مهمترین ایرادات گوشی های سونی که سبب انتقاد کاربران شده داشته باشیم. از سال 2013 تا 2017 را در این مقاله بررسی خواهیم کرد تا ببینیم در هر سال چه انتقاداتی به گوشی های اکسپریا وارد بوده است؟


سال 2013: زاویه دید در صفحه نمایش
اگر به خاطر داشته باشید در سال 2013، اکسپریا Z و اکسپریا Z1 در دو مقطع پرچمداران اصلی سونی بودند. این دو دستگاه از هر حیث جزو بهترین های بازار در زمان خود بودند اما یک ایراد اساسی در آن سال به آنها وارد بود. صفحه نمایش TFT در این دو دستگاه زاویه دید نامناسبی داشت که رنگ ها را در زوایای تند به شدت ضعیف نمایش میداد. این ایراد اساسی در سال بعد و با به کارگیری پنل IPS در اکسپریا Z2 برای همیشه به دست فراموشی سپرده شد. امروز دیگر هیچ کس حرفی از زاویه دید ضعیف در گوشی های سونی نمیزند و هم اکنون از این حیث گوشی های سونی جزو بهترین های بازار هستند.


سال 2014: پردازنده نسبتاً قدیمی تر از رقبا
اکسپریا Z2 اولین پرچمدار سونی در سال 2014 بود که با پردازنده اسنپدراگون 801 از نوع 8974AB معرفی شده بود. سونی در حالی از این پردازنده استفاده کرده بود که اکثر پرچمداران نیمه نخست آن سال از پردازنده 8974AC استفاده کرده بودند که 200 مگاهرتز قدرت پردازشی قوی تری نسبت به نوع قبل داشت. شش ماه بعد و در نیمه دوم سال 2014 سونی تصمیم به استفاده از پردازنده 8974AC در اکسپریا Z3 گرفته بود اما در آن روزها این پردازنده تقریباً کنار رفته و اسنپدراگون 805 جایگزین آن شده بود. شاید مهمترین انتقاداتی که به گوشی های 2014 سونی وارد بود عدم استفاده از به روزترین پردازنده های موجود بود که از سال بعد سونی این اشتباه خود را تکرار نکرد. البته انتقادات دیگری مثل به کارگیری درپوش برای پورت USB در آن سال به گوشی های سونی وارد بود که این مورد نیز از سال 2015 اصلاح شد.


سال 2015: چند انتقاد و اصلاح آن ها در نیمه دوم سال!
سونی در ابتدای سال 2015، پرچمداری که قرار بود با نام اکسپریا Z4 به بازارهای جهانی عرضه شود را با نام اکسپریا Z3 Plus روانه بازار کرد. اکسپریا Z3 Plus از نظر طراحی یکی از بهترین های سونی در سال های اخیر بود اما چند انتقاد به آن وارد بود. مهمترین آنها عدم استفاده از سنسور اثر انگشت آن هم در دورانی که اکثر کمپانی های رقیب از این قابلیت در گوشی های خود استفاده میکردند بود. این موضوع در دومین پرچمدار سال 2015 که اکسپریا Z5 نام داشت رفع شد تا به این صورت انتقاد اساسی به گوشی های سونی در سال 2015 در همان سال رفع گردد. یکی دیگر از انتقاداتی که به سونی در این سال وارد بود، تجربه نکردن صفحه نمایش بزرگتر از FHD بود که این مورد نیز در نسخه پریمیوم اکسپریا Z5 در همان سال اصلاح شد.

نیمه دوم سال 2015 که با معرفی خانواده Z5 همراه بود، ضمن پاسخ به چند انتقاد قبلی، انتقادهای جدیدی را ظاهر کرد. یکی از این انتقادات که به خاطر استفاده از سنسور دوربین جدید در این دستگاه بود، نویز بیشتر تصاویر نسبت به مدل های قبلی بود که تا پایان سال 2016 این مشکل در تمام گوشی هایی که از سنسور IMX300 استفاده میکردند وجود داشت.


سال 2016: استفاده از رم 3 گیگابایتی
سونی در سال 2014 یکی از اولین کمپانی هایی بود که تجربه استفاده از رم 3 گیگابایتی را در گوشی های موبایل بدست آورد. در ابتدای سال 2015 رم 4 گیگابایتی به دنیای تلفن های هوشمند وارد شد اما هنوز برای آن سال رم 3 گیگابایتی ایده آل و عالی بود. اما یک سال بعد، یعنی در سال 2016 تقریباً تمام کمپانی های اندرویدی پرچمداران خود را با حداقل رم 4 گیگابایتی عرضه کردند. اما سونی هنوز در حال استفاده از رم 3 گیگابایتی در پرچمدار نیمه دوم سال 2016 یعنی اکسپریا XZ بود. استفاده از رم 3 گیگابایتی در پرچمدار سال 2016، آن هم در حالی که بسیاری از میان رده های رقیب در همان سال از رم 4 گیگابایتی استفاده میکردند، به هیچ وجه قابل دفاع نبود. سونی سه سال تمام از رم 3 گیگابایتی در پرچمداران خود استفاده کرد که از این نظر یک رکورد منفی برای سونی محسوب میشود. در واقع این حرکت سونی ما را به یاد خودروسازان ایرانی می اندازد که به خاطر موجودی زیاد یکی از قطعات، تا چند سال آن را در تمامی مدل های خودرو استفاده میکنند تا بالاخره از شر آن خلاص شوند.


سال 2017: حاشیه …
در واقع هدف اصلی از نوشتن این مقاله این بود که به بحث داغ این روزها یعنی حاشیه صفحه نمایش برسیم. امروز کاربران کمتر حرفی از صفحه نمایش میزنند. کمتر به پردازنده انتقاد میکنند. با رم و حافظه داخلی و … کاری ندارند. به بهترین ویژگی های دوربین که سونی رونمایی میکند توجهی ندارند. همه یک چیز را از سونی میخواهند و آن هم تغییر در طراحی و کم کردن حاشیه صفحه نمایش است. این که کم کردن حاشیه صفحه نمایش تا چه اندازه ضروری است و آیا اصلا این کار عاقلانه است موضوع دیگری است که با آن کاری نداریم. بحث توجه به سلیقه کاربران اهمیت بالایی دارد که امروز کاربران تقریباً همگی به همین موضوع تاکید دارند. سونی در سال های اخیر همیشه به انتقادات کاربران خود توجه داشته و آن ها را رفع کرده است. حال باید ببینیم به موضوع کم کردن حاشیه ها چه واکنشی نشان خواهد داد؟ آیا سونی همانند کمپانی های رقیب به این سمت حرکت میکند؟ آیا در سال 2018 شاهد کم تر شدن حاشیه های بالا و پایین صفحه نمایش خواهیم بود؟ نظر شما چیست؟