آپدیت اندروید 7.0 از صبح امروز برای گوشی های خانواده اکسپریا Z5 عرضه شده است. این به روزرسانی مرحله سوم به روزرسانی اندروید 7.0 در گوشی های سونی است که از امروز آغاز شده و قرار است چهار گوشی هوشمند به همراه یک تبلت را به اندروید نوقا برساند.

در مرحله اول به روزرسانی اندروید 7.0، اکسپریا XZ و اکسپریا X Performance و در مرحله دوم نیز اکسپریا X و اکسپریا X Compact آپدیت شدند. حالا اکسپریا Z5، اکسپریا Z5 Premium، اکسپریا Z5 Compact و اکسپریا Z3 Plus به همراه تبلت اکسپریا Z4 سومین مرحله آپدیت اندروید نوقا را تجربه میکنند.

آپدیت اندروید 7.0 برای سری Z5 که از آن صحبت میکنیم، با شماره ساخت 32.3.A.0.372 منتشر شده و در چند کشور دنیا نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است. سونی در خصوص این آپدیت، توضیحاتی را ارائه میکند که مهمترین تغییرات ایجاد شده در آن نیز ذکر شده است. مهمترین تغییرات ایجاد شده در این نسخه از زبان سونی را با هم مشاهده میکنیم.

– پشتیبانی از حالت چند پنجرگی: هم اَکنون میتوانید از حالت دو پنجره در گوشی اکسپریایِ خود بهره ببرید. این کار بسیار ساده و با 2 برنامه قابل انجام میباشد و برایِ جابجایی سریع بین 2 برنامه میتوانید از دکمه برنامه هایِ اَخیر استفاده کنید.

– مصرف باتری بهبود یافته: حالا میتوانید با حالت DOZE ارتقا یافته در اَندروید 7.0 نوقا و سیستم اختصاصی استامینامود سونی، که نسبت به قبل بسیار بهبود یافته است، از عمر باتری بیشتری بهره ببرید.

– تغییرات اساسی در برنامه پیام رسان اکسپریا: هم اَکنون میتوانید با چند کلیک ساده، حالات، روحیات و وضعیت خود را به صورت عکس یا حتی ویدئو از طریق برنامه پیام رسان اختصاصی اکسپریا با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

– رابط کاربری دوربین سلفی پیشرفته تر از قبل: با تایمر جدیدی که برایِ دوربین ثانویه (دوربین سلفی) در نظر گرفته شده است، حالا بسیار ساده تر و راحت تر از قبل میتوانید عکس هایِ سلفی شکار کنید.

– لانچر اختصاصی و هوشمند اکسپریا: با نسخه جدید لانچر اختصاصی اکسپریا به همراه پشتیبانی از دستیار شخصی گوگل، حالا میتوانید کارهایِ خود را به صورت هوشمند و بهتر از قبل مدیریت کنید.

سونی به بیان تغییرات کلی این نسخه بسنده کرده اما تغییرات ریز و درشت دیگری در اولین نگاه به اندروید نوقای اکسپریا Z5 مشاهده میشود. مثل همیشه ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از تغییرات در آپدیت ها مشهود نیست و در عملکرد طولانی مدت خود را نشان میدهند. اما در نگاه اولیه ذکر نکات زیر از تجربه کوتاه مدت ما با اندروید نوقای اکسپریا Z5 Premium تا حدودی شما را با این آپدیت آشنا خواهد کرد.

حالت پیشرفته استامینا که در اکسپریا XZ مشاهده کرده بودیم، به سری Z5 وارد شده است. همانند اکسپریا XZ، اینجا نیز گزینه ای جدید در این بخش به اسم STAMINA Level وجود دارد که توسط آن میتوانید سطح کنترل مصرف انرژی را تعیین کنید. در این قسمت سه سطح تعیین شده که بنا بر نیاز شما به باتری، برخی از قابلیت های دستگاه را غیر فعال میکند تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

اما همانطوری که انتظار داشتیم، سونی برخی از قابلیت های اختصاصی سری X را همچنان در انحصار این خانواده نگه داشته است. انتظار بیجایی هم بود که به فکر رسیدن این قابلیت ها به خانواده Z5 باشیم. تنظیمات دستی دوربین همچنان در انحصار خانواده X باقی مانده و آپدیت اندروید نوقا هم خانواده Z5 را به این قابلیت نرسانده است. لاک اسکرین، آیکون ها و حتی تصاویر پس زمینه سری X نیز در آپدیت اندروید 7.0 اکسپریا Z5 به این دستگاه اضافه نشده است.

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، فقط تغییرات مشهودی که در نگاه اول قابل مشاهده است را گفتیم اما تغییرات بیشتر که مربوط به عملکرد کلی دستگاه میشود را در روزهای آینده با تست های مختلف بر روی دستگاه در اختیار شما قرار میدهیم.