محققان می‌گویند با توجه به اینکه هر روز تلفن‌های همراه هوشمندتر می‌شوند در آینده نه‌چندان دور می‌توانند احساس کاربران را درک کنند و حتی زمانی که مریض هستند از بیماری آنها مطلع شوند.
شرکت IBM پیش‌بینی کرده که گوشی‌های تلفن‌ همراه به زودی کارهایی را که کاربران قادر به انجام آن نباشند را انجام خواهند داد. مثلا می‌توانند مزه چیزی را کاربران دوست دارند حس کنند، یا زمانی که بیمارند این دستگاه‌ها زودتر از فرد متوجه شوند یا بفهمند بچه‌ها چه می‌گویند یا حس کنند که صاحبان آنها دچار سکته مغزی شده‌اند.
محققان می‌گویند، این دستگاه‌ها به حسگرهایی مجهز می‌شوند که می‌توانند حالات غیرعادی افراد را تشخیص داده و با امکاناتی که به آنها افزوده می‌شود از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند. مثلا در مواقع اضطراری اقدام به ارسال پیامک به شماره‌هایی که از پیش معین شده کنند و جان افراد را نجات دهند.
IBM پیش‌بینی کرده که در طول پنج سال آینده احساسات پنج‌گانه بینایی، بویایی، چشایی، شنوایی و لامسه به گوشی‌های تلفن همراه اضافه خواهد شد.
به گفته سخنگوی IBM، اگر این موضوع خیالی به نظر می‌رسد لازم است به پنج سال گذشته نگاهی انداخت و دید که در طول این سال‌ها گوشی‌های موبایل چه تغییراتی کرده است.
بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که در طول پنج سال آینده تغییرات زیادی در گوشی‌های موبایل رخ دهد.
منبع : موبنا