sony-xperia-z5-screenshot-taskswitcher
در سال های اخیر، گوشی های هوشمند تا حد زیادی توانستند به عنوان جایگزین سیستم های رومیزی عمل کنند. با این حال وجود محدودیت های فراوان در آنها باعث شده هنوز حضور سیستم های رومیزی در زندگی ما به عنوان یک ضرورت شناخته شود.

یکی از این محدودیت ها که در گوشی های هوشمند شاهد آن هستیم، عدم امکان استفاده از چند برنامه به طور همزمان است. در سیستم های رومیزی مثل ویندوز شما میتوانید صفحه را به چند قسمت تقسیم کرده و به طور همزمان از چند برنامه استفاده کنید.

سونی سال ها قبل به فکر حل این مشکل بود و در سال 2012 و با معرفی اکسپریا T قابلیتی جدید را به اسم اسمال اپ در رابط کاربری خود ایجاد کرد. اسمال اپ ها برنامه های کوچکی بودند که قابلیت اجرا بر روی برنامه های دیگر را داشتند. شما با استفاده از اسمال اپ ها میتوانستید به طور همزمان روی صفحه چند برنامه را به صورت کوچک اجرا کنید.

گوگل از اندروید 7.0 به فکر حل همان مشکلی که از آن صحبت میکنیم افتاد. قابلیت مولتی ویندوز در راستای حل همین مشکل ایجاد شده که توسط آن صفحه نمایش دستگاه به دو قسمت تقسیم شده و در هرکدام یک برنامه اجرا میشود تا بوسیله آن کاربر بتواند از دو برنامه به طور همزمان استفاده کند.

سونی با معرفی سری X در ابتدای سال 2016، قابلیت اسمال اپ را از رابط کاربری گوشی های خود حذف کرد. بدون تردید حذف این قابلیت به خاطر وجود ویژگی مولتی ویندوز در اندروید 7.0 بود که در همان روزهای معرفی سری X، نسخه پیش نمایش آن با همین ویژگی خبرساز شده بود. سونی نیز که در برنامه خود اندروید 7.0 را برای تمامی مدل های سری X در نظر داشت تصمیم به حذف اسمال اپ ها در این خانواده گرفت.

اسمال اپ و مولتی ویندوز هر کدام در برابر دیگری معایب و مزایایی دارند. اما هر دو در عمل یک کار را انجام میدهد! امکان استفاده بیشتر از یک برنامه به طور همزمان! شاید مهمترین مزیت اسمال اپ نسبت به مولتی ویندوز، امکان استفاده از چندین برنامه به طور همزمان باشد در حالی که مولتی ویندوز تنها امکان اجرای دو برنامه را میدهد. این ویژگی بیشتر در تبلت ها که صفحه نمایش بزرگتری دارند به کار می آیند. اما مزیت اصلی مولتی ویندوز نسبت به اسمال اپ پشتیبانی از برنامه های بیشتر است. حتما میدانید که اسمال اپ ها برنامه های مخصوصی بودند که به دست توسعه دهندگان و تنها برای همین کار ساخته شدند. هر چند که در این سال ها توسعه دهندگان برنامه های زیادی را برای سونی به عنوان اسمال اپ ساخته بودند اما تعداد برنامه ها نسبت به برنامه هایی که از قابلیت مولتی ویندوز پشتیبانی میکنند بسیار کمتر است.

شما به عنوان یکی از کاربران سونی که تجربه اسمال اپ ها را داشتید و حالا تجربه مولتی ویندوز نیز به آن اضافه شده یا در آینده اضافه خواهد شد، کدامیک را ترجیح میدهید؟ به نظر شما کدامیک کاربردی تر و بهتر است؟ با شرکت در این نظرسنجی در صورت امکان دلایل خود را برای انتخاب برای ما عنوان کنید.

بین مولتی ویندوز و اسمال اپ شما کدامیک را ترجیح میدهید؟

نتایج

Loading ... Loading ...