شاید سخن بیراهی نباشد اینکه، امروز هر کسی که با کامپیوتر و تکنولوژی های مرتبط با آن سر و کار دارد، یک ابزار کوچک برای ذخیره اطلاعات نیز با خود به همراه دارد. این ابزارها امروزه مثل یک تلفن همراه، وسیله ای شخصی هستند که در اکثر اوقات ما را همراهی میکنند.

بسته به نیاز خود، ما از فلش مموری ها یا هارد های اکسترنال برای ذخیره اطلاعات و جا به جایی آنها استفاده میکنیم. فلش مموری ها معمولا ظرفیت کمتری نسبت به هاردهای اکسترنال دارند اما هاردهای اکسترنال به خاطر ظرفیت بیشتر معمولا سنگین تر هستند که حمل آنها به مراتب دشوارتر از فلش مموری هاست.

اینجاست که حافظه های SSD وارد میدان میشوند تا با ابعاد کوچک و سرعت بسیار بالا، نیازهای ما را برطرف کنند. در مورد حافظه های SSD در ادامه صحبت میکنیم اما اینجا نوید آن را میدهیم که به زودی حافظه های SSD سونی در دو مدل وارد بازار ایران خواهند شد. شرکت ایران رهجو قرار است در آینده ای نزدیک، هاردهای فوق فشرده SL-BG1 و SL-BG2 را در ایران عرضه کند که خبر خوبی برای علاقه مندان به سونی خواهد بود.

هارد های فوق فشرده SL-BG1 و SL-BG2 که مشخصات کامل آنها را در بالا خواندید، قابلیت خواندن اطلاعات تا سرعت 450 مگابایت بر ثانیه را دارند. هر دو مدل تنها 35 گرم وزن داشته و فضایی کمتر از یک کارت اعتباری را اشغال میکنند. تنها تفاوت این دو مدل نیز فضا ذخیره سازی آنهاست که مدل SL-BG1 فضای 128 گیگابایت و مدل SL-BG2 نیز فضای 256 گیگابایت را در خود جای داده است.

به طور حتم یکی از مهمترین مزایای این دو هارد، ابعاد بسیار کوچک آنهاست. در تصویر زیر ابعاد SSD سونی را در کنار یک هارد اکسترنال و یک فلش مموری مشاهده میکنید. ابعاد بسیار کوچک این هارد که بیشتر شبیه فلش مموری است تا هارد اکسترنال، میتواند کار حمل و نقل آن را به مراتب آسان کند.

حال که از ورود این دو محصول به ایران با خبر شدیم، بیایید کمی از SSD و ماهیت این نوع حافظه ها بیشتر بدانیم. SSD همچون حافظه های فلش مموری از مدار های مجتمع به عنوان حافظه استفاده میکند و هیچ قطعه متحرکی نداشته و با وجود مصرف بسیار کمتر انرژی سرعت به مراتب بیشتری از HDD دارند. مزیت مصرف انرژی کمتر این هاردها هنگام اتصال به لپ تاپ ها خود را نشان میدهند که به مراتب نسبت به هاردهای اکسترنال باتری کمتری مصرف میکنند.

اما حافظه های سنتی HDD از یک یا چند دیسک مغناطیسی استفاده میکند که به وسیله یک هد اطلاعات از روی آن خوانده میشود که با توجه به سرعت چرخش هد و سازوکار کلی دستگاه حجم ذخیره سازی و سرعت خواندن و نوشتن میتواند متفاوت باشد.

حافظه SSD از HDD گران تر ولی در عوض سرعت SSD از HDD بیشتر است. از آنجایی که اساساً HDD از دیسک مغناطیسی استفاده میکند اثرات مغناطیسی بیرونی ممکن است اطلاعات را پاک کند اما SSD از این اثرات در امان است. SSD ها به خاطر قیمت بالای آن ها معمولا فضای ذخیره سازی کمتری دارند.

قسمت متحرک درون حافظه های HDD تا حدی زمینه ساز آلودگی صوتی است اما SSD هیچگونه صدایی تولید نمیکند. حافظه های SSD به علت سرعت بالای بارگذاری و خواندن و نوشتن اگر سیستم عامل از آن لود شود سرعتی به مراتب سریع تر از HDD در راه انداری سیستم دارد. البته SSD ها مزایای به مراتب بیشتری نسبت به HDD ها دارند که از جمله میتوانیم به عمر بیشتر آنها اشاره کنیم.

بر اساس اطلاعاتی که تا این لحظه به دست آوردیم، این SSDها از نیمه های ماه آینده میلادی، برابر با اواخر دی ماه، به صورت گسترده وارد بازار ایران خواهند شد. هنوز قیمت این هاردها مشخص نشده اما به محض دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص آن را به اطلاع شما خواهیم رساند.