1000

اگر با ما همراه بوده باشید، حتماً در جریان هستید که از چند روزِ پیش سونی موبایل انتشار بروزرسانی اَندروید مارشمالو را به صورت جهانی برایِ گوشی هایِ خانواده Z5، گوشی اکسپریا +Z3 و تبلت Z4 آغاز کرده است. این بروزرسانی که اولین فریمور اَندروید 6.0 برایِ گوشی هایِ اکسپریا میباشد، تا به امروز بازخوردهایِ زیادی دریافت کرده است.

گوگل در اَندروید 6.0 مارشمالویِ خود از قابلیت جدیدی پرده برداشت که پیش از این جایِ خالیش احساس میشد. تا به امروز حتماً مقالات زیادی پیرامون بهبود مصرف باتری محصولات خانواده نکسوس گوگل بر رویِ اَندروید 6.0 مارشمالو دیده اید. گوگل با آوردن قابلیت DOZE به جدیدترین نسخه از سیستم عامل اَندروید خود، یکی از مشکلات بسیار مهم کاربران محصولات اَندرویدی دنیا را تا حدود زیادی مرتفع کرد.

برایِ آنهایی که شاید با این قابلیت آشنا نباشند باید بگوییم که DOZE در واقع یک ویژگی سیستمی بومی در اَندروید 6.0 مارشمالوست، که نه قابل فعالسازی است و نه غیرفعالسازی. در واقع DOZE همیشه فعال و آماده به خدمت میباشد. درست از زمانی که کاربر صفحه گوشی خود را قفل میکند، DOZE وارد عمل میشود و برنامه هایِ پس زمینه و در حال فعالیت را از اجرا باز میدارد و با این کار مصرف باتری تا حدود زیادی پایین می آید.

با شنیدن ویژگی هایِ قابلیت DOZE شاید کاربران محصولات اکسپریا آنچنان هیجان زده نشوند، چون پیش از این چنین قابلیتی بر رویِ محصولات پرچمدار سونی وجود داشته است. استامینا مود که نامی آشنا برایِ کاربران محصولات اکسپریاست، 3 سال پیش دقیقاً کاری را میکرد که امروز DOZE گوگل برایِ دستگاههایِ مجهز به سیستم عامل اَندروید 6.0 مارشمالو میکند.

سونی حدود 3 سال پیش قابلیت استامینا را برایِ اولین بار در پرچمدار جدید خود رونمایی کرد که کارش محدود کردن فعالیت برنامه هایِ پس زمینه بعد از خاموش شدن صفحه نمایش بود. چندی پیش نیز سونی این قابلیت را به گونه ای ارتقا داد و سیستم پیشرفته تری را تحت عنوان Ultra Stamina Mode معرفی کرد، که به کاربران این قدرت را میداد که با فعال کردن این حالت گوشی خود را برایِ مدتی بسیار طولانی بدون نیاز به شارژ قابل استفاده نگاه دارند. این قابلیت با غیرفعالسازی و محدود کردن دسترسی کاربر به بیشتر برنامه هایِ ثالث و تنها با در اختیار قرار دادن برنامه هایِ ضروری، کمک بسیار بزرگی به کاربرانی میکرد که برایِ مدتی دسترسی به شارژر دستگاه خود نداشتند.

حال اما اگر صاحب یکی از پرچمداران جدید سونی باشید و به تازگی گوشی خود را به جدیدترین نسخه از سیستم عامل گوگل بروزرسانی کرده باشید، غیبت قابلیت Stamina را در همان لحظات ابتدایی احساس کرده اید. این موضوع تقریباً بدیهی است که با رویِ کار آمدن ویژگی ذاتی و بومی DOZE اَندروید مارشمالو دیگر نیازی به حضور استامینا مود نباشد، اما برایِ بسیاری از کاربران محصولات اکسپریا این غیبت به نوعی آزاردهنده محسوب میشود.

در طی چند روزی که از عرضه اَندروید مارشمالو برایِ پرچمداران جدید سونی میگذرد، کاربران بسیار زیادی این سوال را در بخش نظرات سایت تخصصی اکسپریا مطرح کرده اند که آیا این ویژگی به کلی از نسخه هایِ جدید اَندروید سونی حذف شده است یا در آینده بازخواهد گشت. آنطور که سونی در تغییرات اَندروید مارشمالو برایِ اُپراتور ژاپنی NTT DoCoMo اشاره کرده است، این قابلیت در نسخه هایِ آتی اَندروید 6.0 مارشمالویِ سونی که در ماه آوریل ( ماه آینده میلادی ) عرضه خواهد شد مجدداً قرار خواهد گرفت.

تا امروز از این موضوع مطمئن نبودیم که آیا قابلیت Stamina Mode در آینده به گوشی هایِ اکسپریا بازخواهد گشت یا خیر، اما همین چند ساعت پیش بود که سونی در برنامه بتایِ خود رسماً اعلام کرد که احتمالاً این قابلیت در نسخه هایِ آتی اَندروید مارشمالو در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. بیانیه سونی بدین شرح است:

چه بر سر Stamina Mode سونی آمد؟ این سوالی است که این روزها و پس از عرضه اَندروید محبوب مارشمالویِ گوگل از زبان بیشتر صاحبان محصولات پرچمدار اکسپریا شنیده میشود. باید بگوییم که اَندروید مارشمالو به صورت ذاتی قابلیتی شبیه به Stamina Mode سونی را در خود دارد و از این رو گنجاندن دوبارۀ چنین قابلیتی در نسخه جدید اَندروید کاری بیهوده بود. اما ما همواره سعی داریم تجربه بهتری برایِ کاربران محصولات خود رقم بزنیم و از این رو، در حال کار کردن بر رویِ قابلیت ارتقا یافته ای برایِ بهبود مصرف باتری محصولات خود هستیم.

منبع: