همانطور که مطلع هستید، اکسپریا X صبح امروز بدون هیچگونه خبر قبلی و به صورت یکباره بروزرسانی اَندروید 7.0 نوقا را دریافت کرد. این بروزرسانی فعلاً در چند منطقه دنیا عرضه شده است، که همچون بروزرسانی گوشی اکسپریا XZ، خاورمیانه جزو اولین مناطقی بود که این بروزرسانی در آن موجود شد.

سایت تخصصی اکسپریا بر طبق رسالت خود، بلافاصله اقدام به دریافت بروزرسانی کرده است و طبق سنت پیشین، به عنوان تنها مرجع تخصصی اکسپریا در ایران تغییرات این نسخه را تا ساعاتی دیگر برایتان بازگو خواهیم کرد. اما قبل از اینکه درباره تغییرات اَندروید 7.0 نوقا بر رویِ گوشی اکسپریا X صحبت کنیم، باید خبری مهم و البته مسرورکننده به کاربران این گوشی هوشمند بدهیم.

یکی از وجوه تمایز گوشی هایِ اکسپریا XZ و اکسپریا X Compact با سایر گوشی هایِ خانواده X، تنظیمات دستی در بخش دوربین است، که بسیاری از کاربران گوشی اکسپریا X مشتاق حضور آن در نسخه بعدی اَندروید بودند و اَکنون این مهم محقق شده است. سونی یکبار دیگر با احترام به مشتریان خود، یکی از اساسی ترین ویژگی هایِ پرچمدار جدیدش، گوشی اکسپریا XZ را به گوشی میانرده و محبوب اکسپریا X هدیه داده است.

تنظیمات دستی دوربین که بسیاری آنرا وابسته به سنسورهایِ جدید اکسپریا XZ میدانستند، حالا در اکسپریا X حضور پیدا کرده است. پیش از این برایتان در مقاله ای اختصاصی پیش بینی کرده بودیم که کدام یک از گوشی هایِ سونی شانس دریافت تنظیمات دستی دوربین را دارند. حال با انتشار اَندروید 7.0 نوقا مشخص شده است که گوشی اکسپریا X اولین گوشی هوشمندی است که این تنظیمات دستی را دریافت کرده است.

درباره آینده نمیتوانیم صحبت کنیم، اما بر اساس پیش بینی هایی که قبلاً انجام داده ایم، احتمالاً تنظیمات دستی دوربین در خانواده X سونی و منحصر به 4 گوشی هوشمند اکسپریا X Performance، اکسپریا XZ، اکسپریا X Compact و اکسپریا X خواهد ماند و احتمال بسیار کمی برایِ انتقال این ویژگی به آخرین سری از گوشی هایِ Z سونی وجود دارد.

در مجموع نمیتوان با قاطعیت تمام از این موضوع سخن گفت و باید منتظر بمانیم و ببینیم سونی چه برنامه هایی برایِ آینده و بروزرسانی گوشی هایِ سری Z5، تبلت Z4 و گوشی اکسپریا +Z3 دارد. ذکر این نکته نیز الزامیست که هم اَکنون تنظیم ISO در بالاترین رزلوشن ممکن ( 23 مگاپیکسل ) نیز برایِ گوشی اکسپریا X فعال میباشد. بهتر است سخن کوتاه کنیم و با مقایسه ای کوتاه از بخش دوربین گوشی اکسپریا X قبل و بعد از بروزرسانی به اَندروید 7.0 نوقا این مطلب را خاتمه دهیم.