سیستم عامل اختصاصی کمپانی Jolla که Sailfish OS نام دارد، ساعاتی پیش یک بروزرسانی بسیار مهم را دریافت کرد و به قابلیت هایِ جذابی مجهز شد. اگر صاحب یک گوشی اکسپریا X سونی باشید و سیستم عامل Sailfish OS را بر رویِ گوشی خود نصب داشته باشید، تا ساعاتی دیگر باید بروزرسانی شماره 2.2.0 این سیستم عامل را دریافت کنید، که بزرگترین بروزرسانی این سیستم عامل میباشد.

مهم ترین تغییرات این بروزرسانی مربوط به بخش گالری و دوربین میباشد. البته این تمام تغییرات نیست و تیم مهندسین Sailfish OS قابلیت هایِ جدیدی من جمله پشتیبانی از ایموجی ( شکلک هایِ ) جدید، VPN و MDM را نیز به این نسخه اضافه کرده اند. این بروزرسانی در واقع آنقدر مهم است که نامی برایِ آن انتخاب شده است و هم اَکنون نسخه 2.2.0 را با نام « Mouhijoki » میشناسیم.

کاربرانی که قصد دارند از ایموجی هایِ جدید استفاده کنند باید به برنامه Settings گوشی خود در سیستم عامل Sailfish OS، بخش ورودی متن، بخش کیبوردها رفته و گزینه « Emoji Beta » را فعالسازی کنند. اما چه چیزی در این بروزرسانی برایِ ما از همه مهمتر است؟ مهندسین Jolla در طی ماههایِ گذشته سخت در حال تلاش بودند و نهایتاً توانستند پشتیبانی از نسخه هایِ دو سیم کارته را به این نسخه از سیستم عامل Sailfish OS بیاورند.

تا پیش از این سیستم عامل Sailfish OS تنها از نسخه تک سیم کارته گوشی اکسپریا X پشتیبانی به عمل می آورد، اما اَکنون در نسخه 2.2.0، کاربرانی که صاحب نسخه هایِ دو سیم کارته گوشی اکسپریا X هستند نیز میتوانند به سادگی آنرا بر رویِ گوشی خود نصب کرده و از امکانات بینظیر سیستم عامل اختصاصی کمپانی Jolla بهره بگیرند.

نکته بسیار مهم دیگری که در این بروزرسانی به سیستم عامل Sailfish OS افزوده شده است، قابلیت پشتیبانی از سنسور اثر انگشت میباشد، که کاربران به عنوان یکی از شیوه هایِ ورود به محیط سیستم عامل میتوانند آنرا فعال سازی کنند. از آنجایی که اکسپریا X به سنسور اثر انگشت مجهز میباشد، تا پیش از این امکان ورود با اثر انگشت امکان پذیر نبود، که حالا این مهم نیز در بروزرسانی جدید گنجانده شده است.

مهندسین Jolla علاوه بر موارد فوق بر رویِ بسیاری از مشکلات گزارش شده کار کرده اند و به خوبی آنها را برطرف ساخته اند. برخی از این مشکلات مربوط به بخش ساعت، اعلانیه هایِ بخش پیامرسان، برقراری تماس و عدم فوکوس درست دوربین بود، که همگی برطرف شده اند. گفتنی است که این بروزرسانی حدود 400 مگابایت حجم دارد و هم اَکنون از طریق وبسایت اختصاصی سیستم عامل Sailfish OS قابل دریافت است.