Xperia-x
در اولین نگاه به اکسپریا X، و مشخصات سخت افزاری آن روی کاغذ، همه به این دستگاه به چشم یک گوشی میان رده در بازار نگاه میکنند. اما نحوه قیمت گذاری این دستگاه که تقریبا برابر با پرچمداران موجود در بازار است انتظارات را از این دستگاه به شدت بالا برده است.

سونی سال گذشته اکسپریا Z5 را با پردازنده اسنپدراگون 810 به بازار عرضه کرد و حالا بعد از چند ماه، اکسپریا X را با قیمتی تقریبا مشابه با قیمت فعلی اکسپریا Z5 معرفی کرده است. در حالی که پردازنده به کار رفته در این دستگاه اسنپدراگون 650 است و در مقایسه با اسنپدراگون 810 شاید حرفی برای گفتن نداشته باشد.

شاید پردازنده این دستگاه که در سری 600 قرار میگیرد در اولین نگاه کم توان و ضعیف جلوه کند اما حقیقتا این گونه نیست. در واقع اکسپریا X چند ماه خود را در بنچمارک آنتوتو مخفی کرده بود تا اینکه امروز این دستگاه به دست ما رسید و ما نیز در اولین فرصت به محک سخت افزار آن توسط بنچمارک محبوب آنتوتو پرداختیم.

نتیجه ای که از بنچمارک اکسپریا X بدست آوریم ما را کاملا قانع کرد که به این دستگاه به چشم یک گوشی میان رده نگاه نکنیم! هر چند که این دستگاه نسبت به پرچمداران 2016 هیچ حرفی ندارد اما نتیجه بنچمارک به مرز 80 هزار امتیاز در بنچمارک آنتوتو نزدیک شد و حتی بالاتر از برخی پرچمداران سال گذشته مثل گلکسی S6، نکسوس 6 و الجی V10 قرار گرفت.

اکسپریا X شاید در مجموع امتیازات بدست آمده در بنچمارک آنتوتو کمی پایینتر از اکسپریا Z5 قرار میگیرد اما با نگاه دقیقتر به جزئیات بنچمارک این دو دستگاه متوجه میشویم، تنها فاکتوری که اکسپریا Z5 را نسبت به اکسپریا X بالاتر قرار داده پردازنده گرافیکی آن است.

مقایسه جز به جز بنچمارک دو دستگاه نشان میدهد پردازنده گرافیکی Adreno 430 موجود در اکسپریا Z5 Premium به مراتب عملکرد بهتری نسبت به Adreno 510 از خود نشان داده است. در واقع مهمترین نقطه قوت سخت افزاری سری Z5 نسبت به X پردازنده گرافیکی آن است و در بخش های دیگر تقریبا هر دو دستگاه عملکرد یکسانی داشتند.

ما بارها گفته ایم که بنچمارک ها هیچگاه نمیتوانند دلیل محکمی بر برتری یک گوشی بر دیگری باشند اما تا حدودی میتوانند نشان دهند که یک دستگاه تا چه اندازه حرف برای گفتن دارد. شاید اولین تست ما از اکسپریا X تا حدودی نگاه ها را نسبت به این دستگاه تغییر دهند. حداقل ما در این مقطع اکسپریا X را بیشتر جدی میگیریم.