Xperia-Z2-and-Z1-640x135
شش ماه قبل، شاید هنگامی که برای اولین بار تصاویری از اکسپریا Z2 منتشر شده بود، همه ما به طراحی آن و شباهت بسیار زیاد با اکسپریا Z1 پی برده بودیم. در نگاه اول این دو دستگاه کاملا با هم شباهت داشتند که باعث شد اینگونه نتیجه گیری کنیم، سونی در اکسپریا Z2 و اکسپریا Z1 از یک قالب برای طراحی استفاده کرده است.

اما با معرفی رسمی دستگاه و انتشار جزئیات بیشتر از اکسپریا Z2، کم کم تفاوت ها برای ما آشکار شد. اکسپریا Z2 با وجود اینکه از صفحه نمایش بزرگتر به نسبت اکسپریا Z1 استفاده میکرد، اما در مجموع در ابعاد کوچکتری ساخته شده بود.

 

اکسپریا Z2 صفحه نمایش 5.2 اینچ
اکسپریا Z1 صفحه نمایش 5.0 اینچ

 

اکسپریا Z2 طول 146.8 میلی متر
اکسپریا Z1 طول 144 میلی متر

 

اکسپریا Z2 عرض 73.3 میلی متر
اکسپریا Z1 عرض 74 میلی متر

 

اکسپریا Z2 قطر 8.2 میلی متر
اکسپریا Z1 قطر 8.5 میلی متر

 

اکسپریا Z2 وزن 163 گرم
اکسپریا Z1 وزن 170 گرم

 

اکسپریا Z2 باتری 3200 میلی آمپری
اکسپریا Z1 باتری 3000 میلی آمپری

 

سونی با وجود بزرگتر کردن صفحه نمایش و باتری در اکسپریا Z2، ابعاد کلی و وزن دستگاه را کاهش داده است. این حرکت یک بار دیگر قدرت و ابتکار سونی در طراحی محصولات خود را به نمایش میگذارد. اما اینکه چگونه سونی توانسته به این موفقیت دست یابد، سوالی است که شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد. امروز قصد داریم تا به جواب این سوال دست یابیم.

 

همانطور که میدانید، قسمت جلو و پشت دستگاه در اکسپریا Z1 و اکسپریا Z2 از شیشه ساخته شده است. در کنار و نوار حاشیه ای نیز سونی استفاده از آلومینیوم را در دستور کار قرار داده است. اما از آنجایی که این دو محصول از استاندارد ضد آب بهره میبرند، سونی برای جلوگیری از نفوذ آب به درون دستگاه از یک نوار پلاستیکی با جنس پلی کربنات در حاشیه دستگاه و فاصله فی ما بین شیشه و آلومینیوم استفاده کرده است.

 

Comparison-640x427

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، سونی در اکسپریا Z1 از دو نوار پلاستیکی در بالا و پایین نوار فلزی استفاده کرده است. اما در اکسپریا Z2 با تغییر قالب دستگاه، تنها یک نوار پلاستیکی مورد استفاده قرار گرفته است. این تغییر با حفظ دستگاه در برابر نفوذ آب، باعث میشود عرض و قطر و همچنین وزن دستگاه به علت استفاده کمتر از آلومینیوم در حاشیه، کاهش یابد.

 

در تصاویری که مشاهده میکنید، به خوبی این تغییر در عمل نمایان شده است. تصویر اول مربوط به اکسپریا Z1 و تصویر دوم مربوط به اکسپریا Z2 است. در اکسپریا Z1 یک شکاف ریز بین شیشه و آلومینیوم به چشم میخورد که این شکاف به علت استفاده از پلی کربنات یک پارچه در اکسپریا Z2، بطور کامل از بین رفته و دستگاه بسیار بهتر از مدل قبلی خود عایق بندی شده است.
Xperia-Z1-insert-mold-640x480

Xperia-Z2-insert-mold-640x480

 

با وجود اینکه سونی طراحی خارق العاده omnibalance را در اکسپریا Z2 به مانند پرچمداران گذشته خود به کار گرفته، اما با بهینه سازی قالب بندی دستگاه و تغییرات کوچک در طراحی کلی ، توانسته روند رو به رشد خود در ساخت یک اسمارت فون شیک و خوش دست را ادامه دهد. هرچند که مدل های قبلی سونی همچون اکسپریا Z1، اکسپریا Z و اکسپریا Z Ultra با طراحی خاص خودشان از زیباترین اسمارت فون های بازار محسوب میشوند، اما اکسپریا Z2 نشان دهنده اوج هنر و بلوغ سونی در طراحی و ساخت یک گوشی هوشمند است که برای رقبای خود، حرفی باقی نمیگذارد.

 

xperiablog