اگر در هفته ی گذشته، پوشش خبری نمایشگاه MWC را دنبال کرده باشید، به طور حتم از این موضوع آگاهید که اکسپریا XZ Premium تکنولوژی های چشمگیری را برای اولین بار در دنیای اسمارت فون ها معرفی کرده است که یکی از آن ها نمایشگر 4K HDR با کیفیت نمایش تصویر بی سابقه است.

بخش تلویزیون سونی – براویا – از سال 2015 تا به امروز صفحه نمایش های 4K HDR تولید می کرده است به همین خاطر سونی موبایل به این فکر افتاد تا با یکی از اعضای تیم براویا در مورد تکنولوژی ای که در عرض دو سال از تلویزیون ها به اسمارت فون ها انتقال یافته است گفتگو کند.

سونی موبایل در رابطه با این مصاحبه مینویسد: قبل از این که به گفتگو بپردازیم، ما مفتخریم که مشارکتمان را با تیم آمازون در زمینه تامین محتوای 4K HDR برای اسمارت فون های اکسپریا XZ Premium اعلام کنیم. برای اولین بار، کاربران اسمارت فون اکسپریا XZ Premium می توانند از محتوای 4K HDR ارائه شده توسط سرویس Amazon Prime Video که شامل شو هایی مانند The Man In The High Castle و The Grand Tour است لذت ببرند. این سرویس، که از طریق اپلیکیشن Prime Video در دسترس است، فیلم ها و شو های تلویزیونی را با کیفیتی بی سابقه در دسترس کاربران قرار خواهد داد.

حال، به گفتگو با Gavin McCarron از تیم برنامه ریزی محصولات براویای اروپا، در مورد نمایشگر های 4K HDR می پردازیم:


– بگذارید در ابتدا از یک سوال ساده شروع کنیم، 4K HDR چیست؟

4K HDR یا ‘High Dynamic Range’ از محدوده روشنایی ، کنتراست و رنگ وسیع تری نسبت به محتوای Standard Dynamic Range برخوردار است.

در سال های اخیر بهبود کیفیت تصویر در بخش افزایش رزولوشن متمرکز شده بود، که اساسا بر پایه اضافه کردن پیکسل های بیشتر به صفحه نمایش بود. ما از رزولوشن استاندارد (640×480) به رزولوشن Full HD 1920×1080 و سپس 4K 3840×2160 پیشرفت کردیم.

در حالی که 4K به ما پیکسل های بیشتری می دهد، اضافه کردن HDR فراتر از آن می رود و هر کدام از این پیکسل ها را در دو محدوده ی کلیدی رنگ و کمتراست بهبود می بخشد. وسعت افزوده شده ی نور و رنگ همچنین به این معنا است که شما عمق بهتری را در تصویر احساس خواهید کرد و تصویر نمایش داده شده طبیعی تر و واقعی تر خواهد بود.


– پس فهمیدیم که تعداد پیکسل ها همان است، اما پیکسل ها بهتر شده اند. آیا محتوای 4K HDR نیاز به فیلم برداری متفاوتی نسبت به 4K دارند تا بهتر به نظر برسند؟

بله، برای فیلم برداری با کیفیت 4K HDR نیاز تجهیزات مجهز تری نسبت به 4K است. با این حال، جالب اینجاست که دوربین هایی که برای سالها در ضبط فیلم ها و شو های تلویزیونی استفاده می شدند توانایی این را داشتند که وسعت بالایی از رنگ ها را به ثبت برسانند. با این حال، این فناوری قابلیت ضبط تمامی رنگ ها را نداشت و مقداری از جزئیات در فیلم برداری حذف می شدند. این استانداردی بود که پیش از این در نمایشگرهای CRT استفاده می شد و توانایی نمایش کامل رنگ ها را نداشت. این به این معنی است که حتی فیلم های قدیمی ثبت شده با دوربین های 35 میلی متری هم جزئیاتی دارند که قابلیت نمایش در نمایشگرهای 4K HDR را دارا می باشند. فناوری HDR به تهیه کنندگان و کارگردانان این امکان را می دهد تا بتوانند فیلم هایی با کیفیت و نمایش بهتر تولید کنند.


-با استفاده از XZ Premium، انتظار چه چیزی را می توان داشت؟
در چنین توسعه هایی که برای اسمارت فون ها ایجاد می شود، در حقیقت امکان افزایش کیفیت دریافتی به وسیله ی کاربر فراهم می شود. در سال های گذشته استفاده ی کاربران از دستگاه هایشان برای نمایش ویدئو به طرز قابل توجهی افزایش یافته است و در این میان، هم کیفیت و هم دسترسی به فایل های ویدئویی بیشتر شده است.

با تلفیق دو فناوری 4K و HDR با یکدیگر، شاهد بهبود بزرگی در تمامی بخش های نمایش تصویر خواهیم بود. شفافیت، رنگ و کنتراست از جمله ی این موارد هستند. یک ویدئوی 4K HDR بسیار به واقعیت نزدیکتر خواهد بود، سوژه ها روشنایی بیشتری دارند و دقت نمایش رنگ ها بیشتر می باشد.


-پس از 4K HDR باید منتظر چه چیزی باشیم؟

در دنیای تلوزیون ها، فناوری 4K HDR در حال تبدیل شدن به تمرکز اصلی تولیدکنندگان تلوزیون ها است و در سال های آینده، اهمیت آن بیشتر نیز خواهد شد.

قدم بعدی، 8K است که بیش از هر زمانی رزولوشن در اختیار کاربران قرار می دهد. شاید ذکر این نکته که همین چندسال پیش با یک نمایشگر LCD با رزولوشن 84*84 پیکسل راضی بودیم، اکنون کمی خنده دار به نظر برسد!

منبع: