gsmarena_ZLBattery
شرکت سونی همزمان با معرفی آخرین پرچمدار قدرتمند خود یعنی اکسپریا Z، برادر دوقلوی آن را نیز با نام اکسپریاZL معرفی کرد که تفاوت هایی جزیی با مدل اصلی دارد. وبسایت GSMArena که همواره معتبرترین مرجع در بخش تست باتری ها می باشد مدتی قبل اقدام به آزمایش باتری مدل Z کرد که نتایج آن منتشر شد. اما اکنون این منبع نتایج تست باتری مدل ZL را نیز منتشر کرده است که اختلاف چندانی با مدل اصلی ندارد. چگونگی محاسبه و انجام آزمایشات این وبسایت را می توانید در این لینک مطالعه بفرمایید.

مدل ZL با داشتن باتری ۲۳۷۰ میلی آمپری تقریبا مشابه مدل Z می باشد با اختلاف جزیی ۴۰ میلی آمپر که برتر از برادر بزرگتر خود می باشد. در آزمایش انجام شده این اسمارت فون در حالت Stamina نمی باشد تا برای رقابت با دیگر اسمارت فون های موجود در بازار حالت پایاپای و یکسانی برقرار باشد.

در اولین بخش که آزمایش زمان مکالمه می باشد، اکسپریاZL موفق به ثبت رکورد ۱۵ ساعت و ۲۲ دقیقه شد که رقمی فوق العاده برای این محصول به حساب می آید اما نتوانست خود را به برادر بزرگتر برساند و با اختلافی ۵۱ دقیقه ای در پشت سر او اما در جایگاهی عالی قرار گرفت.

TalkTime

اما مرحله دوم آزمایش مربوط به مدت زمان وبگردی با اسمارت فون است که در این بخش اکسپریاZL با ثبت زمان ۶:۰۴ ساعت و با اختلافی ۳۳ دقیقه ای پشت سر مدل Z، نتیجه ای متوسط را کسب کرد. این درحالیست که اسمارت فون هایی مانند HTC ONE یا آیفون۵ موفق به کسب اعدادی در نزدیکی ۱۰ ساعت شده اند که اختلاف فراوانی را با پرچمدارهای شرکت سونی نشان می دهد. اما اختلاف ۳۳ دقیقه ای با برادر بزرگتر در حالیکه از تراکم پیکسلی و پردازنده مشابهی بهره می برند نشان می دهد که در تکنولوژی استفاده شده در بخش صفحه نمایش آن تفاوتی جزیی وجود دارد که مدل Z را برنده میدان می کند.

WebBrowsing

اما به مرحله سوم آزمایش یعنی تماشای ویدیو می رسیم جایی که برادران دوقلو کم آورده اند و نتیجه کسب شده شایسته نام آن ها نیست. در این بخش اکسپریاZL زمانی بهتر از ۵:۲۸ ساعت را کسب نکرده و با اختلافی ۱۱ دقیقه ای پشت سر مدل Z در پایین جدول جا خوش کرده است.

البته ذکر این نکته ضروری می باشد که مدل ZL به صفحه نمایشی درخشان تر و روشن تر از مدل Z مجهز می باشد. همچنین لازم بذکر است که با توجه به رده بسیار پایین محصول مورد نظر ما در نمودار، نتوانستیم تصویر حالت کامل(Expand) شده را تهیه کنیم و بالاجبار در حالت فشرده (Compact) تصویر تهیه شده که جهت مشاهده حالت کامل آن می توانید از این لینک نتیجه کامل را ملاحظه بفرمایید.

Video

در نهایت به مرحله پایانی کار می رسیم، جایی که اسمارت فون ها در بحث میزان دوام شارژ باتری عیار کار خود را مشخص می کنند و با ترکیبی از حالات ۱ ساعت مکالمه ،۱ ساعت وبگردی و ۱ ساعت تماشای فیلم در هر روز و قرار گرفتن در حالت استندبای در زمان های باقیمانده، هر ۴۴ ساعت یکبار نیاز به شارژ کامل پیدا می کند. این نتیجه نشان دهنده این است که اکسپریا ZL با اختلافی ۴ ساعتی پشت سر برادر بزرگتر خود که موفق به کسب ۴۸ ساعت شده بود قرار می گیرد.
gsmarena
به نقل از pcwar