Sony-Xperia-Z5-Compact-Premium-min

پیش از خواندن این مطلب به شما توصیه می‌کنیم بررسی های سری گوشی های Z5 را مطالعه کنید، چون قصد داریم یک نتیجه گیری کلی از عملکرد سونی موبایل در سری Z5 داشته باشیم.

بررسی تخصصی اکسپریا Z5

بررسی تخصصی اکسپریا Z5 Compact

بررسی تخصصی اکسپریا Z5 Premium

آن چه در این سری از گوشی های اکسپریا حائز اهمیت بالائی است، احترام به سلایق گوناگون مشتری ها از جانب سونی موبایل است. سه گوشی با قدرت سخت افزاری بر روی کاغذ یکسان اما در شکل و شمایل مختلف :

یکی جمع و جور، ریزه میزه، دوست داشتنی، یعنی Z5 Compact

Z5-c (6)

دیگری، استاندارد برایِ همه کس، یعنی Z5

z5-logo3

و در آخر هم، سلطانِ قوی هیکل، یعنی Z5 Premium

DSC_0422

زی فایو و برادران را می‌توان بازگشتی دوباره به قله های اوج دانست، حرکتی رو به جلو جهت هر چه لوکس تر کردن برند سونی یعنی تولید محصولاتی رده بالا و با کیفیت اما مناسب با تمامی سلایق با بهترین ویژگی ها و تکنولوژی های ممکن روز در نظر گرفت.

تمایز اصلی آن ها را می‌توان پوشش وسیع آن در برطرف کردن نیاز طیف وسیعی از کاربران برای خرید یک محصول همه چیز تمام اما مناسب سلیقه شخصی دانست. در یک دوره زمانی کوتاه سه محصول مشابه موجود است که حق انتخاب بالائی به کاربران خواهد داد، البته همانطور که می‌دانید Z5 Premium کمی دیرتر از دیگر برادران پا به بازار گذاشت. اتفاقی که اگر برای Z1 و Z Ultra و Z1 Compact هم عملی می‌شد می توانست هر چه بیشتر این سه محصول را در بازار بروز دهد.

سونی در سری زی فایو سعی کرده تمامی ضعف ها را برطرف و از انتقادات سازنده به جهت تولید محصولی برتر استفاده مثبت داشته باشد و برای تک‌تک تغییرات هوشمندی خاصی به کار بسته است. در اینجا به بررسی اجمالی از بعضی تغییرات سونی می‌پردازیم :

 

« پردازنده و چیپست »

استفاده از چیپست Snapdragon 810 برای خیلی از تولیدکنندگان موبایل من جمله سونی دردسرساز شد، اما سونی همچنان به استفاده از از آن اصرار کرد و در آخر هم در سری زی فایو فراتر از انتظار، مشکلات این چیپست بدنام را حل کرد. سونی مثل خیلی از رقبا به دنبال روش های جانبی و جایگزین برای حل مشکل نرفت.

OMGEX-Qualcomm-Snapdragon-810

سیستم خنک کننده اکسپریا Z5

 

« صفحه نمایش »

پیش از معرفی سری Z5، سونی همیشه در معرض سوال بود که چرا مثل خیلی دیگر از رقبا از صفحه نمایش کوآد اچ دی استفاده نمی‌کند، که جواب سونی کافی بودن رزولوشون FHD بود. البته پیش از معرفی غول 4K یعنی زی فایو پریمیوم، سونی طرح های دیگری برای پاسخ به منتقدان داشت؛ همچون تولید Xperia Z4v با صفحه نمایش کوآد اچ دی که هیچوقت به بازار آمریکای شمالی که قرار بود در آن وارد شود، عرضه نشد و در نیمه راه کنسل شد. همچنان می‌توان به صفحه نمایش فوق العاده Xperia Tablet Z4 با رزولوشن 2K اشاره کرد.البته با معرفی زد فایو پریمیوم خیال همه راحت شد و دیگر جایی برای انتقاد نماند.

xperia-z5-premium-4k-main-desktop-42d07f65b505a8cdf44b7624e1e58019

 

« دوربین عکسبرداری »

از اکسپریا Z1 که در آن از سنسور IMX220 استفاده شده بود سونی همیشه مورد سوال بود که چرا از تمام توان دوربین یعنی 20.7 مگاپیکسل استفاده نمی‌کند و در بخش خودکار دوربین گوشی عکس هایی با سایز 8.0 مگاپیکسل را ثبت میکرد. اما همانطور که می‌دانید در حالت خودکار در سری Z5 به راحتی می توان با حداکثر توان سنسور عکس برداری کرد، یعنی 23 مگاپیکسل و خیال تان از بابت داغ نکردن هم راحت است.

Sony-Xperia-Z5-camera-AA-840x478

 

« دوربین فیلمبرداری »

در زمینه فیلم برداری هم چیپست پیش از این بدنام Snapdragon 810 که ناجوانمردانه با القابی همچون بخاری یا رادیاتور هم شناخته می‌شد از پس فیلم برداری 4K به خوبی بر نمی‌آمد و پس از چند دقیقه دمای گوشی به شکل نامطلوبی بالا می‌رفت و قابلیت فیلم برداری 4K را به نوعی تبدیل به پوئنی بی فایده و گاهاً منفی می‌کرد. اما همانطور که در بررسی ها خواندید، Z5 Premium تا سر حد توان از خود مقاومت نشان دادو 46 دقیقه ممتد توانست با کیفیت 4K فیلم برداری کند و صرفا به علت کمبود حافظه متوقف شد.

photo_2015-11-25_01-00-28

photo_2015-11-25_01-01-43