Sony-Xperia-Z5-Compact-Premium-min

پیش از این در اینجا همراه سایت تخصصی اکسپریا بودید. در قسمت دوم این بررسی قصد داریم با روند قبلی دیگر جنبه های برتری سری Z5 را مرور کنیم.

طراحی

مدت ها بود که سونی موبایل از جانب منتقدان، علاقه مندان و رقیبان مورد سوال و گاهاً استحضار بود که همیشه از طراحی ثابتی استفاده می‌کند اما اگر واقعا نگاهی نزدیک به محصولات اکسپریا داشته باشید به راحتی متوجه خواهید شد که تفاوت هایی اساسی در طیف وسیعی از گوشی های اکسپریا وجود دارد هرچند که همه آن ها از زبان طراحی خاصی (امنی بالانس) پیروی می‌کنند. اگر نگاهی به زی فایو و برادران داشته باشید در کلیت کار طراحی هر سه یکسان به نظر می‌رسد.

تغییرات جدیدی در هر سه محصول اضافه شده همچون اضافه شدن لوگو اکسپریا در کناره دستگاه و تغییر دکمه کلاسیک پاور اکسپریا به مناسبت اضافه شدن سنسور اثر انگشت، هرچند بعضی تغییرات هم مختص یکی یا بیشتر از آن ها بوده است.

z5-cover2

Z5

در Z5 که طراحی بسیار نزدیکی با پرچم دار قبلی یعنی Z3+ دارد و از ترکیب فلز و شیشه است اما بدنه پشتی آن این بار از جنس شیشه مات است. همانطور که مستحضر هستید در محصولات قبلی با بدنه شفاف اثر انگشت بر روی بدنه به شکل ناخوشایندی باقی می‌ماند و بدترین نمونه آن را هم می‌توان Z Ultra دانست، اما با بدنه پشتی مات زی فایو دیگر خبری از اثر انگشت نیست. سنسور دوربین هم به طرز فوق العاده ای کاملا همسطح با بدنه دستگاه است.

Z5-c (1)

Z5 Compact

Z5 Compact تا اینجا متفاوت ترین محصول اکسپریا از لحاظ طراحی است و در آن از ترکیب پلاستیک و شیشه استفاده شده است، برخلاف پلاستیکی بودن دستگاه جنس با کیفیت بدنه حس پرچم دار بودن را همچنان منتقل می‌کند و شیشه پشت بدنه همچون برادر بزرگترش یعنی Z5 از نوع شیشه مات است. حاشیه پلاستیکی دستگاه کاملا یکپارچه است و حسی متفاوت را القا می‌کند.

DSC_0444

Z5 Premium

برادر بزرگتر Z5 Premium شباهت زیادی با محصولات قبلی اکسپریا دارد و در بعضی رنگ ها شاید یکی از راه های تشخیص آن از روی اندازه آن باشد، این بار هم از ترکیب شیشه و فلز استفاده شده با این تفاوت که بدنه پشتی از نوع شیشه شفاف است که همان ایراد محصولات قبلی یعنی جذب اثر انگشت را دارا است البته لازم به ذکر است که این جذب در رنگ های مختلف متفاوت است اما در حالت کلی جذب اثر انگشت آن از محصولات قبلی کمتر است.

موضوعی که در طراحی ها اخیرا کمتر مورد بررسی است رنگ های متفاوت گوشی ها است که البته سونی در سری زد فایو رنگ های بسیار متفاوتی را ارائه کرده است همچون استفاده از رنگ های شفاف و مجذوب کننده همچون رنگ فوق العاده خاص کروم زی فایو پریمیوم و رنگ های شاد و زنده استفاده شده در زی فایو کامپکت و رنگ های استانداردی که در زی فایو به کار بسته شده است.

نگاهی به سه رنگ خاص در سری Z5

حافظه

بعد از چندین نسل سونی همچنان تصمیم به استفاده از حافظه 3 گیگابایتی دارد و نیازی به استفاده از حافظه رم بیشتر ندیده است. سری زد فایو برای اولین بار در بین گوشی های اکسپریا حافظه خارجی تا سقف 200 گیگابایت را نیز پشتیبانی می‌کنند که البته به نوعی شاید جنبه تبلیغاتی داشته باشد چون تولید کنندگان محدودی برای تولید Micro SD با چنین حافظه ای وجود دارند همچنین خریداران آن هم قشر خاصی می‌باشند اما این خود نشان دهنده جلوتر از نسل فعلی بودن این سری از گوشی های اکسپریا است.

صدا

در این زمینه سونی از قدیم الایام پیشتاز و پیشگام بوده است و همیشه در معرفی محصولات جدیدش در این زمینه دست پر حاضر می‌شود اما همانطور که می‌دانید سونی همچنان همراه با پرچم داران هندزفری معروف و کلاسیک MH410c را پیشنهاد می‌دهد، هندزفری که از زمان سونی اریکسون مرحوم یار و یاور محصولات اکسپریا بوده و همچنان هم استفاده می‌شود شاید اگر هندزفری باکیفیت تری در پرچم داران استفاده شود نمود خیلی بهتری داشته باشد. هر چند سونی هندزفری های فوق العاده با کیفیت دیگری هم تولید می‌کند که جدای از خرید گوشی می‌توان آن ها را تهیه کرد اما چه بهتر که این محصولات فوق العاده در کنار هم عرضه شوند.

باتری

در زمینه باتری سونی همیشه از بهترین ها بوده و امید است این روند را ادامه دهد در سری زد فایو هم کازو هیرای به ما قول استقامت باتری تا سقف 2 روز را داده است که در بررسی های ما درست از آب در آمد و بد قولی از جانب مدیرعامل سونی ندیدیم.

حسگر اثر انگشت

این حسگر در مجموع تجربه ای فوق العاده بود. برای سونی که برای اولین بار پا به این عرصه می‌گذاشت ورودی بسیار محکم بود. اما باید اشاره کرد که این سنسور به شدت به آب حساس است و در مقابل آن مقاومت نشان می‌دهد و باید گفت عملا با خیس شدن سنسور یا انگشت این سنسور کارکرد خوبی ندارد، اما چه در شرایط ایده آل و چه معمولی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد.

جمع بندی

در آخر هم باید گفت همیشه جایی برای بهبود هست اما بدون شک Z5 و برادران را می‌توان یکی از برترین و موفق ترین محصولات سونی دانست. سه محصول که هم می‌توان آن ها را متفاوت انگاشت و هم هر سه را با یک نام یعنی Z5 نامگذاری کرد و اصالت در هر سه حفظ شده Z5 که ویژگی های یک پرچم دار بی نقص را دارد و Z5 Premium که همانطور که از نامش برمی‌آید اعلاء است و Z5 Compact که پرچم داری نهفته در ابعاد کوچک است.