xperia-z3

مدت زمان زیادی از معرفی جدیدترین تلفن پرچمدار سونی یعنی اکسپریا Z3 نمی گذرد و در این مدت در بحث ها و نقد های اولیه این سوال مطرح شده که این تلفن در مقایسه با نسل قبل تا چه اندازه بهبود داشته است. بر روی کاغذ تفاوت چشمگیری بین اکسپریا Z2 و اکسپریا Z3 وجود ندارد. اما گاهی نمی توان پیشرفت را چندان در میان اعداد و ارقام جستجو کرد!
در اینجاست که بررسی و مقایسه عملی نقاط ضعف و قوت را آشکار خواهد نمود. در حالی که ژاپن دیسپلی از مدت ها پیش تولید صفحه نمایش های با کیفیت QHD خود را آغاز کرده و حتی امکان استفاده از سنسور عکاسی با مگاپیکسل بالاتر وجود دارد و حتی اسنپدراگون 805 نیز در دسترس است. سونی بدون توجه به آنچه روی کاغذ مورد قضاوت قرار خواهد گرفت تمرکز خود را بر روی بهبود هر چه بیشتر نسل جدید سری Z قرار داده است.
حالا نخستین تصاویر می تواند تاییدی بر صحت گفته های بالا باشد. صفحه نمایش اکسپریا Z3 روی کاغذ تقریبا هیچ تغییری نداشته است. اما تصاویر جدید از پیشرفت های چشمگیری خبر می دهد. دستیابی به روشنایی 600 نیت اکسپریا Z3 را در رده درخشانترین ها قرار می دهد در کنار آن رنگ ها در این تلفن بسیار زنده و جذابتر از نسل قبل به نمایش در می آیند. با تغییرات انجام شده انتظار می رود که جدیدترین پرچمدار سونی در مقایسه با رقبا در محیط باز بهترین عملکرد و وضوح را داشته باشد.
z3d

z3cc

z3-vs-z2

اما صفحه نمایش تنها بخشی نیست که تفاوت قابل توجه ای را نسبت به نسل قبل به نمایش می گذارد. سایت GSMArena در بررسی اولیه خود تصاویری با دوربین اکسپریا Z3c را منتشر نموده. ما نیز دست به کار شدیم و برای مقایسه تصاویر تهیه شده با دوربین پرچمدار مدعی سامسونگ یعنی گلکسی S5 را در کنار تصاویر دوربین Z3c قرار دادیم.

z3c-vs-s5-00

z3c-vs-s5-01

z3c-vs-s5-02

z3c-vs-s5-03

پیش از این در مطلبی دیگر به بررسی عملی کیفیت تصاویر سنسور ایزوسل سامسونگ پرداختیم و به وضوح روشن کردیم که بر خلاف تبلیغات و هیاهوی فراوان هیچ نکته خاصی که موجب برتری این سنسور بر سنسورهای سونی باشد وجود ندارد و بزرگترین تایید این گفته ما بازگشت سامسونگ به سنسورهای سونی در گلکسی نوت 4 است.
پیش از این مقایسه فیلمبرداری Xperia Z3 با LG G3 را مشاهده کردیم که بهبود فوق العاده پرچمدار جدید سونی در این بخش را به نمایش می گذارد. اما انتظار داریم با انتشار نتایج تست های مربوط به باتری و کیفیت صوتی و قدرت اسپیکرها و… همچنین مقایسه با رقبا ،دید بهتری درباره پیشرفت های اکسپریا Z3 دشته باشیم . فعلا از شواهد امر پیشرفت ها آنچنان خوشایند و چشمگیر هستند که این اجازه را به ما طرفداران سونی می دهد تا این تلفن را بدون تردید بهترین اسمارتفون حال حاضر بازار بدانیم.
نظر شما درباره عملکرد سونی در اکسپریا Z3 چیست؟ آیا این تلفن در مقایسه با رقبا سر بلند خواهد بود؟

گردآوری: میلاد میرزاجانی