بازار مموری کارت ها همیشه یکی از جذاب ترین بازارها برای تولیدکنندگان تجهیزات اسمارت فون ها بوده است. از طرفی تقاضای بالای موجود در این بازار و از طرفی دیگر قابلیت رشد گسترده ی موجود در آن باعث شده است تا کمپانی های مختلف فرآیندهای تحقیقات و توسعه ی مختلفی را برای این ابزار درنظر بگیرند.

به دلیل ابعاد بسیار کوچک این نوع از حافظه ها، استفاده از ظرفیت های بالا در آن ها تا چند سال پیش غیرممکن به نظر می رسید. اما حالا و به لطف معرفی فناوری های جدید، کمپانی ها تلاش می کنند تا بیشترین ظرفیت ممکن در مموری کارت ها را مورداستفاده قرار دهند. در صورتی که تنها به 20 سال پیش باز گردیم، پیشرفت قابل توجه این صنعت را مشاهده خواهیم کرد. در آن زمان مموری کارت ها با حداکثر ظرفیت 128 مگابایت عرضه می شدند که به دلیل قیمت بالای آن ها، امکان استفاده از آن ها برای بیشتر کاربران غیرممکن بود. اما حالا شاهد عرضه ی مموری کارت هایی با ظرفیت های چند ده و چند صد برابری هستیم.

پیشتر و در سال 2015، یکی از کمپانی های فعال در حوزه ی تکنولوژی از نخستین مموری کارت 512 گیگابایتی در سایز میکرو اس دی رونمایی کرد. اما به دلیل مشکلات موجود، این کمپانی هرگز نتوانست این دستگاه را به تولید انبوه برساند و در حقیقت تولید این مموری کارت کنار گذاشته شد. اما حالا یک کمپانی دیگر با نام Integral، از یک مموری کارت جدید با ظرفیت 512 گیگابایت رونمایی کرده است که بنابر اعلام این کمپانی، تولید انبوه آن آغاز شده است و از چند هفته ی دیگر کاربران امکان خرید آن از بازارها را خواهند داشت.

در این مموری کارت جدید از استاندارد class 10 UHS-I U1 استفاده شده است. به این معنا که این مموری کارت به حداقل سرعت نوشتن 10 مگابایت بر ثانیه دسترسی خواهد داشت. استفاده از این سرعت باعث می شود تا بتوان محتواهای سنگین و پرحجم را در زمان کوتاهی بروی این مموری کارت نوشت و پس از آن در زمان نیاز این اطلاعات را خواند.با افزایش سرعت فراگیر شدن رزولوشن های 4K و حتی بیشتر از آن، نیاز به حافظه هایی پرسرعت، کوچک و قابل حمل بیش از هر زمانی احساس می شد. حالا و به لطف عرضه ی این مموری کارت نیم ترابایتی، تولیدکنندگان ویدئو می توانند با خیال راحت، ساعت ها محتوا را در بالاترین کیفیت و نرخ ضبط، ثبت نمایند.

همچنین، کاربرانی که از حافظه ی اسمارت فون خود راضی نیستند، می توانند با خرید این مموری کارت، حافظه ی دستگاه خود در عرض چند ثانیه به چندین برابر افزایش دهند. هنوز قیمت مموری کارت 512 گیگابایتی اینتگرال به صورت رسمی اعلام نشده است اما از آن جایی که پیشتر مموری کارت های 400 گیگابایتی قیمتی در حدود 250 دلار را داشتند، می توان انتظار چنین قیمت یا اندکی بیشتر از آن را برای این مموری کارت داشت.

 

منبع: