Z5-Premium (2)

همانطور که یقیناً مطلع هستید، سری محصولات جدید پرچمدار سونی که تحت خانواده Z5 معرفی شده اند از سنسور جدیدی بهره میبرند، که تا پیش از این در هیچ محصولی استفاده نشده بود و حتی پیش از استفاده در پرچمداران جدید سونی معرفی هم نشده بود. اما رازی ناگفته درباره این سنسور جدید وجود دارد.

این سنسور 23 مگاپیکسلی که تحسین همگان را براَنگیخته است و در رده بندی سایت تخصصی DxOMark لقب برترین و بهترین سنسور برای یک گوشی هوشمند را از آنِ خود کرده است، در بخش نرم افزارهایِ دوربین محدودیتی را برای نرم افزارهایِ سوم شخص ایجاد کرده است.

در روند بررسی گوشی اکسپریا Z5 Premium به این نکته برخورد کردیم که وقتی قصد استفاده از برنامه هایِ دوربینی غیر از برنامه اختصاصی دوربین اکسپریا را داشته باشید، باید با رزولوشن 8 مگاپیکسل عکس بگیرید. این محدودیت حتی در قبال برنامه اختصاصی دوربین گوگل نیز وجود دارد و سونی حتی اجازه استفاده از رزولوشنی بالاتر از 8 مگاپیکسل را به نرم افزار مذکور نمیدهد.

این موضوع شاید در نگاه اول کمی محدودکننده به نظر برسد، اما وقتی به علت آن پی ببریم دیگر محدودکننده نیست. سونی چندی پیش از نسخه دوم نرم افزار اختصاصی دوربین اکسپریا پرده برداشت، که در تمامی تیزرهایِ تبلیغاتی سونی برای سری محصولات خانواده Z5 از آن استفاده شده بود.

نسخه جدید نرم افزار دوربین اکسپریا در کنار رابط کاربری مدرنی که در اختیار کاربران قرار میدهد، به بهترین نحو ممکن اصلاح و بازسازی شده است. سونی امکانات جدیدی را برای این نسخه از نرم افزار دوربین اکسپریا تدارک دیده است و حالا کاربر میتواند بر رویِ حالت 23 مگاپیکسل به صورت اتوماتیک عکسهایی با حدأکثر و نهایت قدرت تهیه کند.

نسخه جدید برنامه دوربین اختصاصی اکسپریا حالا بسیار بهتر از قبل عمل میکند و بهترین عکس ها را در کمترین زمان ممکن برای شما شکار میکند. به همین دلیل سونی دلیلی نمیبیند که نرم افزارهایِ ثالث پا به حیطه عکاسی نسل جدید گوشی هایِ هوشمندش بگذارند و دست کمپانی ها را تا حدودی در این موضع بسته است.

البته این موضوع تنها برای دوربین اصلی دستگاه صادق است و دوربین ثانویه در تمامی برنامه هایِ ثالث هم بر رویِ حدأکثر قدرت ( یعنی 5 مگاپیکسل ) میتواند تنظیم شود. در پایان، دوربین اختصاصی اکسپریا در حالت اتوماتیک و دستی را با نرم افزارهایِ Google Camera، DSLR Camera، Manual Camera و Camera360 مقایسه کرده ایم.