شاید یکی از مهمترین انتقاداتی که در طول سال گذشته، به گوشی های هوشمند سونی وارد آمد، بحث حاشیه های صفحه نمایش بود. سال 2017 که شاهد کمتر شدن حاشیه صفحه نمایش در گوشی های هوشمند بودیم، سونی هیچ تمایلی برای گذر از طراحی قبلی نداشت که به همین خاطر با انتقادات زیادی رو به رو شد.

در اولین نسل از گوشی های 2018 سونی، باز هم بحث حاشیه صفحه نمایش مطرح شد. نسبت صفحه نمایش به بدنه که با درصد محاسبه میشود، معیار خوبی برای تعیین حاشیه صفحه نمایش است که هر چقدر این عدد بیشتر باشد، نشان از کمتر بودن حاشیه صفحه نمایش دارد.

اکسپریا XA2، اکسپریا XA2 Ultra و اکسپریا L2 سه گوشی هوشمند جدید سونی هستند که امروز در شهر لاس وگاس معرفی شدند. حالا که بحث حاشیه صفحه نمایش بحث داغ روز است، بد نیست که نگاهی به نسبت صفحه نمایش به بدنه این سه گوشی داشته باشیم تا ببینیم حاشیه های صفحه نمایش تا چه اندازه در اولین نسل از گوشی های 2018 سونی کمتر شدند.

اکسپریا XA2 Ultra که بزرگترین عضو این خانواده است، یک صفحه نمایش 6.0 اینچی دارد که با 163 میلی متر طول و 80 میلی متر عرض، نسبت صفحه نمایش به بدنه 76.1 درصدی را بدست آورده است. اکسپریا XA2 Ultra از این نظر با نسل قبلی خود یعنی اکسپریا XA1 Ultra برابر است.

اما اکسپریا XA2 همانند پرچمداران همیشگی سونی، به صفحه نمایش 5.2 اکتفا کرده که با احتساب ابعاد آن بسیار کم حاشیه تر از پرچمداران سونی است. این گوشی 142 میلی متر طول و 70 میلی متر عرض دارد که با احتساب اندازه صفحه نمایش، نسبت صفحه نمایش به بدنه در این گوشی به عدد 75.0 درصد میرسد. اکسپریا XA2 با این عدد، کم حاشیه ترین اسمارت فون 5.2 اینچی تاریخ سونی لقب میگیرد.

اکسپریا L2 که ارزان ترین گوشی معرفی شده در اولین هفته سال 2018 است، با صفحه نمایش 5.5 اینچی در ابعاد 150 در 78 میلی متر، به عدد 71.3 در زمینه نسبت صفحه نمایش به بدنه رسیده است. اکسپریا L2 هر چند که پر حاشیه تر از دو گوشی دیگری است که امروز معرفی شدند، اما در مقایسه با اکسپریا XZ Premium تقریباً سه درصد بیشتر از بدنه را به دست صفحه نمایش خود سپرده است که نشان از کم حاشیه تر بودن آن دارد.

با نگاهی به سایر گوشی های میان رده ای که این روزها معرفی میشوند، نسبت صفحه نمایش به بدنه 75 درصدی تقریباً معقول است. در بین میان رده های دیگر شرکت ها مثل سامسونگ، ال جی، هواوی و … به طور معمول شاهد نسبت صفحه نمایش به بدنه 73 تا 78 درصدی هستیم که از این نظر اکسپریا XA2 و اکسپریا XA2 Ultra تقریباً همگام با سایر رقبای خود در زمینه کاهش حاشیه ها قدم برداشته است.