android-wear-21

گوگل در بیانیه ای رسماً اعلام کرد که ویرایش دوم سیستم عامل پوشیدنی اَندروید ویر تا سال آینده میلادی تأخیر خورده است. تا پیش از این قرار بود تا اواسط پاییز نسخه دوم اَندروید ویر برایِ گجت هایِ پوشیدنی عرضه شود، اما حالا گوگل میگوید حدأقل باید چند ماهی بیشتر و تا 3 ماهه اول سال 2017 میلادی منتظر معرفی و عرضه این نسخه از سیستم عامل اَندروید باشیم.

گوگل میگوید هیچ مشکلی از سویِ سازندگان سخت افزاری وجود ندارد و صرفاً تیم توسعه دهندگان اَندروید ویر در حال کار کردن بر رویِ کُدهایِ این نسخه از سیستم عامل اَندروید هستند تا در بدو عرضه، کاربران نهایی را با مشکل مواجه نکند، چون جبران خسارت در آن زمان بسیار دشوارتر خواهد بود.

از طرفی، چون شرکایِ بزرگ گوگل در این بازی همچون ال.جی، موتورولا و هوآوی اعلام کردند که امسال قصد تولید ساعت هوشمند جدیدی را ندارند، قصد گوگل برایِ معرفی نکردن نسخه جدید سیستم عامل پوشیدنی اَندروید ویر قوت بیشتری گرفت؛ اما نباید حضور شرکایِ تجاری جدیدی چون Asus، Fossil، Michael Kors، Polar و Nixon را نیز بی تأثیر دانست.

گوگل صراحتاً اعلام کرده است که تمامی ساعت هایی که پاییز امسال توسط تولیدکنندگان ساعت هوشمند در دنیا معرفی و عرضه خواهند شد از نسخه دوم سیستم عامل اَندروید ویر پشتیبانی کامل به عمل می آوردند، که در زمانی نامشخص در سال 2017 میلادی به جهانیان عرضه خواهد شد.

پیش از این نیز درباره تصمیم قاطعانه و صحیح سونی برایِ تولید نکردن ساعت هوشمند جدید برایِ شما صحبت کرده بودیم و اَکنون با توجه به فعل و انفعالات اَخیر، دلیل تصمیم درست سونی را بهتر میتوانیم متوجه شویم. خودِ گوگل اشاره میکند که تمام ساعت هایی که در پاییز امسال یا پس از آن عرضه خواهند شد قابلیت پشتیبانی از اَندروید ویر را خواهند داشت و اگر سونی قصد داشت ساعت هوشمند جدیدی معرفی کند، با توجه به نبود سخت افزار مناسب نمیتوانست وعده نسخه بعدی سیستم عامل پوشیدنی گوگل را به کاربرانش بدهد.

از طرفی، با توجه به حرکاتی که گوگل پیرامون سیستم عامل پوشیدنی اَندروید ویر انجام داده است، به نظر میرسد بسیاری از تولیدکنندگان سخت افزاری و شرکایِ تجاری گوگل در این زمینه دلسرد شده باشند و راه برایِ کمپانی اَپل با نسل دوم ساعت هوشمندش بسیار باز شده باشد، که چندی پیش در خلال کنفرانس اَپل معرفی شد و به زودی در دنیا عرضه میشود.

در مجموع، از هر لحاظ اگر بخواهیم نگاه کنیم، سونی حرکت بسیار هوشمندانه ای را پیرامون تولید نکردن ساعت هوشمند جدید انجام داده است؛ چون هزینه تحقیق، توسعه، ساخت نمونه هایِ آزمایشی، معرفی و عرضه یک محصول جدید بسیار برایِ کمپانی سونی در وضعیت فِعلی مشکل ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل سونی باز هم با تصمیمی درست و با آینده نگری سردمدارانش پا از عرصه ساعت هایِ هوشمند پس کشید و آنطور که پیش بینی میشود، در حال تحقیق برایِ بهبود اَبزارهایِ پوشیدنی است.

منبع: