xperia-m4-aqua-design-aa2231fe3d585e9b8d4bf1ee6ff9e73b-940
عرضه رسمی اکسپریا M4 Aqua از هفته گذشته آغاز شد و تا به امروز چند کشور دنیا شاهد ورود این اسمارت فون زیبا به بازارهای خود بودند. حتما بسیاری از شما میدانید که سونی این دستگاه را در دو عرضه میکند که یکی از حافظه داخلی 8 گیگابایتی و دیگری از حافظه 16 گیگابایتی برخوردار است. تفاوت در حافظه داخلی مدل های مختلف این دستگاه نیازمند این است که بسیاری از کاربران در هنگام خرید که مدل گوشی و حافظه آن توجه کنند.

اکسپریا M4 Aqua از لحظه معرفی تا به امروز طرفداران زیادی را به خود دیده و علاقه مندان زیادی شدیدا منتظر ورود این دستگاه به بازار کشور ما هستند. آنهایی که قصد خرید این اسمارت فون را دارند، باید به این نکته توجه کنند که مدل 8 گیگابایتی اکسپریا M4 Aqua محدودیت بسیار زیادی از نظر حافظه آزاد دارد. در بیشتر گوشی های اکسپریا که از حافظه داخلی 8 گیگابایتی بهره مند بودند فضایی در حدود 4 تا 5 گیگابایت به صورت آزاد در اختیار کاربر قرار داشت اما این داستان برای اکسپریا M4 Aqua کاملا متفاوت است. حافظه خالی این دستگاه برای مدل 8 گیگابایتی در شروع کار تنها 1.25 گیگابایت است که نسبت به دیگر مدل های اکسپریا محدودیت زیادی دارد.

از 8 گیگابایت حافظه کل دستگاه، 4 گیگابایت توسط سیستم عامل اشغال شده و 2 گیگابایت نیز برنامه های نصبی دستگاه را شامل میشود. البته حذف یک سری از برنامه های غیر ضروری میتواند تا 500 مگابایت دیگر به حافظه آزاد دستگاه اضافه کند ولی این مقدار هم نمیتواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. البته اکسپریا M4 Aqua مانند دیگر اسمارت فون های اکسپریا قابلیت ارتقای حافظه توسط مموری کارت را دارد و از طرف دیگر قابلیت انتقال برنامه ها به مموری کارت نیز میتواند مشکل کمبود حافظه را تا حدی جبران کند.

نسخه 8 گیگابایتی اکسپریا M4 در حالی چنین حافظه ای را در اختیار کاربر قرار میدهد که سونی در دفترچه راهنمای این دستگاه حافظه در دسترس کاربر را 3 گیگابایت اعلام کرده بود. البته این احتمال وجود دارد که سونی در به روزرسانی های بعدی دست به تغییر پارتیشن های دستگاه بزند و مقداری از حافظه 4 گیگابایتی سیستم را به حافظه در اختیار کاربر اضافه کند. با این حال چنین مقدار حافظه ای آن هم برای یک اسمارت فون قدرتمند بسیار کم به نظر میرسد.

Xperia-M4-Aqua-Storage_1-315x560

Xperia-M4-Aqua-Storage_2-315x560

با این اطلاعات حالا کاربرانی که قصد خرید این دستگاه را دارند باید در هنگام خرید به مدل گوشی و حافظه داخلی آن توجه کنند. ما به شما اطلاع میدهیم که مدل های E2303, E2353, E2312 از این دستگاه با حافظه داخلی ۸ گیگابایتی و مدل های E2306, E2333, E2363 نیز با حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی عرضه خواهند شد. پس اگر قصد ندارید با مشکلات کمبود حافظه مواجه شوید در هنگام خرید به مدل دستگاه توجه داشته باشید.