مدیر اجرایی سونی نصیحت هایی برای قربانیان ransomware دارد. اگر یک نفر باشد که بداند چگونه می شود یک حمله ی سایبری فلج کننده را مدیریت و برطرف کرد، آن شخص بدون شک Micheal Lynton است.چرا که او Lynton، Sony Entertainment (SNE) را وقتی که در دسامبر 2014 قربانی یک حمله هک جمعی شده بود، مدیریت کرد. هکر ها، که به گونه ای با دولت کره شمالی ارتباط داشتند، سیستم های کامپیوتری شرکت را از کار انداخته و ایمیل ها و فیلم های استودیو که شامل اطلاعات حساسی بودند را منتشر کردند. Lynton می گوید که این وضع استودیو را به مدت 5 ماه در حالت بحرانی باقی گذاشت.

Lynton در روز چهارشنبه در Lerer Hippeau Ventures’ annual CEO Summit که در شهر نیویورک برگزار شد گفت: “این یکی از مواردی بود که یا شرکت به ته دره سقوط می کرد و نجات نمی یافت و یا از این مشکل به کمک کار تیمی عبور می کرد و نجات می یافت.”

این وضعیتی است که بدون شک شرکت های دیگری نیز گرفتارش خواهند شد. سازمان های مختلفی در سراسر دنیا گرفتار یک حمله سایبری در ابعاد وسیع شده اند که از هفته گذشته آغاز شده است. محققان، ارتباطات احتمالی با هکر های کره شمالی را گزارش کرده اند.

Lynton گفته است که قبل از آغاز هک، سونی تهدیدی از کره ی شمالی دریافت کرده است که در آن، دولت کره شمالی خواستار توقف تولید Interview، یک کمدی در مورد تلاش برای قتل Kim Jong-Un، شده بود. همانطور که Lynton گفته است، سونی در آن زمان اقدامات احتیاطی که به نظر لازم بوده است را لحاظ کرده است. اما آن ها واقعاً نمی دانستند که وقتی که به مرحله انتشار فیلم می رسند، انتظار چه چیزی را باید داشته باشند.

Lynton که در ژانویه 2017 از ریاست سونی کناره گیری کرد، نصیحت هایی را با ما در میان گذاشته است – از جمله یک درس شخصی که از هک سونی گرفته است. او در گفت و گویش با Kenneth Lerer، شریک مدیریتی Lerer Hippeau Ventures می گوید: “ایمیل های من هر ده روز روی یک هارد دیسک ذخیره می شود، برای من، این راه حل است، هارد دیسک را درون کشو می گذارم و در آن را قفل می کنم.”

او در ادامه می گوید که شرکت ها نباید گزارشات سلامت، شماره های امنیتی اجتماعی و اطلاعات حساس دیگر را روی سرور هایشان ذخیره کنند چرا که ممکن است توسط هکر ها هک شود. مدیران اجرایی که در چنین شرایطی قرار می گیرند، باید به طور عجیبی خوش بین بمانند. Lynton می گوید: “شما باید سر کار بیایید و به اطرافیانتان بگویید که: ما این مشکل را حل خواهیم کرد. من تلاش کردم که آن نگاه خوش بینانه را هنگام آمدن سر کار روی چهره ام نگه دارم. شاید نخواهید خوش بین باشید، اما انجام این کار بسیار کارآمد بود.”

Lynton که اکنون رئیس Snap است، می گوید که روند کاریش در سونی کاملا تغییر کرده بود، به طوری که در تمام وقت کاریش در حال مدیریت کردن بحران بود. “در چنین شرایطی، شما در هیچ موقعیتی قدرت دستور دادن نخواهید داشت.”

منبع: