Marshmallow
به روزرسانی اندروید 6.0 مارشمالو، در هفته ای که گذشته، برای چهار گوشی هوشمند از خانواده اکسپریا عرضه شد. هر سه گوشی سری Z5 سونی به همراه اکسپریا Z3 Plus در این هفته موفق به ارتقای نرم افزاری به اندروید 6.0 شدند.

در روزهای گذشته در مورد این آپدیت و تغییرات حاصله از آن صحبت های زیادی کردیم. با تصاویری از رابط کاربری جدید سونی در این نسخه تقریبا با مارشمالوی اکسپریا آشنا شدید اما برخی تغییرات این نسخه در عمل بیشتر احساس میشود که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به جزئیات آن بیشتر پی میبریم.

چند روزی از انتشار آپدیت مارشمالو برای پرچمداران سونی میگذرد و ما در این مدت سعی کردیم عملکرد سونی در این نسخه را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم. در مجموع تغییرات مثبتی در این نسخه مشاهده شده که بد نیست با هم نگاهی به آنها داشته باشیم.

عملکرد سخت افزاری
غیر قابل انکار ترین تغییر در این نسخه بدون هیچ تردیدی روان تر شدن دستگاه است که به طرز کاملا محسوسی به چشم می آید. در نسخه قبل، لگ های کوچکی در برخی قسمت ها مثل منوی تنظیمات و منوی نوتیفیکیشن مشاهده شده بود که کاملا در این نسخه رفع شده است. روانتر شدن دستگاه تنها به همین قسمت ها محدود نمیشود. برخی از افزونه های دوربین در نسخه قبل با کندی اجرا میشدند که در این نسخه به خوبی سازگاری خود را با سیستم عامل نشان دادند.

اگر به تست بنچمارک اکسپریا Z5 Premium در دو نسخه اندروید 5.1.1 و اندروید 6.0 مشاهده کنیم، متوجه ارتقای قابل توجه امتیاز بدست آمده در نسخه جدید خواهیم شد. هر چند که تست های بنچمارک هیچگاه ملاک اول برای نمایش قدرت سخت افزاری یک دستگاه نیست اما این ارتقای امتیاز بهبود کلی دستگاه را در نسخه جدید غیر قابل انکار میکند. در تصاویری که مشاهده میکنید، عملکرد سخت افزاری اکسپریا Z5 Premium در بنچمارک آنتوتو بعد از آپدیت به اندروید 6.0 به طرز قابل توجهی بهبود داشته است.


دوربین
بر خلاف عملکرد سخت افزاری دستگاه، در بخش دوربین شاهد تغییرات آنچنانی در این نسخه نیستیم. نویز تصاویر در مقادر زوم بالا همچنان مشاهده میشود اما نسبت به نسخه قبل به مقدار بسیار ناچیزی بهبود داشته است. در ادامه تصاویری از یک شرایط محیطی کاملا یکسان در دو دستگاه اکسپریا Z5 Premium با نسخه های 5.1.1 و 6.0 را مشاهده میکنید.

اما نکته امیدوار کننده در دوربین عکس برداری در شب است. برخی از کاربران گوشی های سری Z5 از وجود یک هاله آبی رنگ در تصاویر با نور کم و Iso بالا انتقاد داشتند که در این نسخه این مشکل تقریبا به طور کامل رفع شده است. روانتر شدن رابط کاربری دوربین نیز که پیش از این به آن اشاره داشتیم در این نسخه کاملا مشهود است.


باتری
در مورد ویژگی های باتری در اندروید 6.0 اکسپریا پیش از این صحبت کردیم. همانطور که میدانید این نسخه فعلا فاقد قابلیت استامینا است اما سونی وعده داده تا در آپدیت های بعدی این ویژگی را به گوشی های خود اضافه خواهد کرد. به نظر میرسد حذف این ویژگی به خاطر وجود ذاتی قابلیت Doze در مارشمالو زیاد به چشم نیاید. مصرف باتری در حال حاضر و بدون فعال بودن استامینا همانند حالتی است که ما استامینا را در اندروید 5.1 داشتیم. با فعال سازی Battery optimazation در این نسخه، مصرف باتری به طرز مشهودی کاهش میباید که نمونه آن را در اندروید لالی پاپ این گوشی ندیده بودیم. با این حال امیدواریم که با بازگشت استامینا در آپدیت های بعدی، مصرف باتری بهتر از این گردد.


سنسور اثر انگشت
عملکرد حسگر اثر انگشت، سرعت و دقت تشخیص آن در اندروید 6.0 نسبت به 5.1.1 بهبود داشته است. حتی حساسیت آن نسبت به رطوبت دست نیز اندکی کمتر شده اما هنوز به خیس بودن انگشت ها بسیار حساس است. یک تغییر دیگر نیز این است که همواره در اولین بازگشایی قفل پس از روشن کردن دستگاه، پین یا پترن ظاهر میشود و بعد از آن در دفعات بعدی میتوانید قفل دستگاه را با حسگر اثر انگشت باز کنید.


صدا
توازن اسپیکرهای بالا و پایین بعد از آپدیت به اندروید مارشمالو کمی به هم خورده است. به طوری که در هنگام پخش موزیک اسپیکر فوقانی صدای بلندتری نسبت به اسپیکر پایین دستگاه دارد. شاید این اتفاق عمدی و بنا بر دلایلی از سوی سونی باشد که ما از آن بی خبریم. اما اگر این مورد یک مشکل محسوب گردد بدون تردید خیلی سریع توسط سونی در آپدیت های بعدی رفع خواهد شد.


صفحه نمایش
اگر به خاطر داشته باشید مدت ها قبل بود که از وجود یک مشکل در صفحه نمایش سری اکسپریا Z5 صحبت کرده بودیم. مشکل تغییر رنگ صفحه نمایش پس از باز کردن قفل دستگاه به صورتی است که بعد از باز کردن قفل صفحه نمایش، رنگ ها تا چند ثانیه متمایل به خاکستری و کمی بی روح بود و بعد از چند ثانیه به حالت طبیعی باز میگشت. سونی در فروم پشتیبانی خود به پی بردن علت این مشکل اذعان داشت و وعده داده بود که این مشکل را در اندروید 6.0 حل خواهد کرد و همینطور نیز شد. مشکل مذکور در آپدیت جدید به طور کامل حل شده است.


جمع بندی
ما سعی کردیم در این فرصت به تغییرات غیر مشهود بسنده کنیم. طبیعی است که در این نسخه ویژگی ها و قابلیت های جدیدی گنجانده شده که برخی از آنها مستقیما بر پایه اندروید گوگل بوده و برخی دیگر نیز توسط سونی اضافه شده است. با این حال شاید تغییرات ایجاد شده در رابط کاربری و چیزهایی که ما در نگاه اول به چشم میبینیم خیلی زیاد نباشد اما اگر این نسخه را تجربه کرده باشید حتما به بهبود کلی عملکرد دستگاه پی بردید.

این به روزرسانی اولین نسخه نرم افزاری رسمی مارشمالو برای گوشی های اکسپریا بود. وجود ایرادات نرم افزاری در نسخه های اولیه نرم افزاری امری اجتناب ناپذیر است که سابقا چه از سونی و چه از سایر گوشی های هوشمند بارها و بارها مشاهده کرده بودیم. اما تجربه چند روزه ما از اندروید 6.0 سونی بر خلاف تجربه های گذشته بوده است. بدون هیچ گونه اغراق باید بگوییم که اندروید مارشمالوی سری Z5 کاملترین و بی نقص ترین نسخه ای بوده که سونی تا به حال برای گوشی های هوشمند خود عرضه کرده است.

سونی نشان داده که بی دلیل نبوده مدت ها ما را در انتظار طعم شیرین مارشمالو گذاشته بود. سونی عجولانه عمل نکرد بلکه مدت ها تلاش کرد تا کاملترین و بی نقص ترین آپدیت موجود را برای کاربران خود عرضه کند. هر چند که این به روزرسانی بسیار کامل و کم نقص بوده اما حتما در روزها و هفته های آینده به روزرسانی های کوچک دیگری از سونی جهت تکمیل این نسخه ارائه خواهد شد تا تجربه ما را از این نسخه بیش از پیش لذت بخش کند.